reklama
reklama

Odeszła Hanna Zientara-Mokrowiecka, symbol płockiego teatru...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Waldemar Lawendowski

Odeszła Hanna Zientara-Mokrowiecka, symbol płockiego teatru... - Zdjęcie główne

Hanna Zientara-Mokrowiecka | foto Waldemar Lawendowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś w nocy zmarła w Płocku aktorka Hanna Zientara -Mokrowiecka. Do ostatnich chwil grała na płockiej scenie. Miała 64 lata.
reklama

- Trudno nam uwierzyć w to, co się stało. To dla nas szokująca informacja i stanowczo przedwczesna… - napisano na stronie Teatru Dramatycznego w Płocku.

Hanna Zientara-Mokrowiecka ostatnio uczestniczyła w próbach do przedstawienia premierowego „Udręka życia” Hanocha Levina, w reż. Karola Suszki. Premiera miała się odbyć 4 listopada 2023 r.

- Była jednym z filarów i symboli płockiego teatru. Poświęciła mu prawie całą swoją karierę zawodową, tym samym budując jego historię ostatnich 30 lat. To niewyobrażalna strata dla płockiego teatru, który żegna wybitną Aktorkę i wspaniałą Koleżankę - podkreślają w teatrze.

Hanna Zientara-Mokrowiecka pierwsze kroki na scenie stawiała statystując w „Opętanych” wg Gombrowicza w reż. W. Minca w Teatrze Narodowym. Ukończyła Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich w Warszawie oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim.

reklama

Po studiach dostała się do Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. 21 listopada 1986 r. zagrała tam swoją pierwszą – główną rolę, w „Hymnie” Szwajdy w reżyserii Anny Górnej. Przygoda z teatrem w Grudziądzu nie trwała długo, bo tylko jeden sezon (1986/1987). Zanim trafiła do Płocka zagrała jeszcze w „Przygodach podróżnika Pipsa” Stefana Friedmanna, w reż. Tomasza Grochoczyńskiego, który zaproponował jej angaż w swoim Teatrze w Płocku.

I tak zaczęła się jej 32-letnia przygoda z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W 2021 r. obchodziła w nim jubileusz 35-lecia pracy scenicznej.

W Płocku zapamiętamy ją głównie jako: Anię w „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maund Montgomery, Marię Vrchlicką w „Proszę zrób mi dziecko” Mirco Stiebera, Rachel w „Weselu” Wyspiańskiego, Gladys w „Okno na parlament” Raya Cooney’a, Panią Ford w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Williama Shakespeare’a, Doris w „Za rok o tej samej porze” Bernarda Slade’a, Halinę Kociembę w „Wydmuszce” Marcina Szczygielskiego, Rene w „Pierwszej młodości” Christiana Giudicelliego, Sonię w „Wujaszku Wani” Antoniego Czechowa, Lady Makbet w „Makbecie” Shakespeare’a, Natalię Mooshaber w „Myszach Natalii Mooshaber” Ladislava Huksa.

reklama

Artystka była laureatką wielu prestiżowych nagród. Otrzymała m.in.: Srebrną Maskę za rolę Puka w spektaklu „Sen nocy letniej” w reż. Marka Mokrowieckiego (1991). Srebrną Maskę za rolę Haliny Kociemby w spektaklu „Wydmuszka”, w reż. Zbigniewa Lesienia (2011). Cieszyńskiego Anioła - Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Moraw i Śląska w Czeskim Cieszynie, za rolę Natalii Mooshaber w spektaklu „Myszy Natalii Mooshaber” Ladislava Fuksa, reż. Marek Mokrowiecki (2018).

W tym roku minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył aktorkę Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych płockiej aktorki...

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama