Teatr w Płocku istniał już przed II wojną światową i to już od 1812 roku! Pierwszą siedzibą teatru był opuszczony budynek kościoła przy szpitalu św. Trójcy i w tym miejscu istniał do 1940 roku, kiedy to zburzili go okupujący Płock Niemcy.
Po wojnie przez kilkadziesiąt lat w Płocku teatru nie było. Decyzja o jego powołaniu zapadła w 1974 roku, a już 12 stycznia 1975 roku odbyła się pierwsza oficjalna premiera w budynku, który istnieje do dziś. Pierwszą oficjalną sztuką byli "Krakowiacyi Górale" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii, pierwszego dyrektora i współzałożyciela Teatru Jana Skotnickiego. Nieoficjalnie w sylwestra 1974 roku wystawiono "Romeo i Julię".
- Pięćdziesiąt lat, 387 premier. Przeszło trzy miliony widzów. Występy w kraju, za granicą. Festiwale. Nagrody. Uznanie. Sukcesy i nieuchronne klęski… Jak podsumować ten czas? To już historia. Historia tworzona przez nas, wspólnie z tymi, którzy są nieodłączną częścią Teatru – Widzami. Co jest takiego w Teatrze, że budzi takie emocje? Co jest takiego, że wprowadzany za kulisy „cywil” cichnie oczarowany, oszołomiony, że z nabożeństwem ogląda dekoracje, rekwizyty, kostiumy… Teraz nieme, czekające, aż rozbłysną światła ramp. Co jest takiego w Teatrze, że tworzą go zwykli ludzie, którzy na scenę „wchodzą, wychodzą, są smutni, są śmieszni, czasem jacyś więksi niż w rzeczywistości” – jak pięknie napisał w „Dwóch teatrach” Jerzy Szaniawski. Artyści… Ale są wśród nas i Ci „niewidzialni”, bez których nie istniałby Teatr. Dziś, w ten jubileuszowy dzień, wspominam nie tylko tych, którzy przez pięćdziesiąt lat tworzyli płocki Teatr - wspomina Zygmunt Marek Mokrowiecki, obecny, wieloletni dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
Imię Jerzego Szaniawskiego, dramaturga i pisarza (1886-1970) nadano teatrowi w 1980 roku i tak zostało do dziś.
Teatr to dziś 3 sale:
- główna - 402 widzów,
- kameralna - 92 widzów,
- "Piekiełko" - 60 widzów.
W budynku są także garderoby, sala baletowa czy studio nagrań. Po modernizacji budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Któż z nas nie oglądał choćby jednej sztuki wystawionej na deskach płockiego teatru - "Przygód Koziołka Matołka", "Szatana z siódmej klasy" czy "Zemsty".
W niedzielę 12 stycznia, dokładnie w 50. rocznicę pierwszej wystawionej sztuki, odbędzie się Gala Jubileuszowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.