Dane MUP to zestawienia urzędowe, nie obejmujące jednak wszystkich płocczan, bo przecież nie ma obowiązku rejestrowania się w MUP. Stopa bezrobocia w Płocku wynosi 5,3 proc., na Mazowszu - 4,3 proc., a średnio w Polsce - 5,7 proc.
Płock. Nowe dane
Z najnowszych danych Miejskiego Urzędu Pracy wynika, że oficjalnie bez posady jest w mieście 3.171 osób, z tego kobiety stanowią około 55%. W ciągu miesiąca liczba płocczan bez oficjalnej posady zwiększyła się o 113. Dla porównania: w grudniu 2025 r. były to 2 osoby, a przez cały 2025 rok przybyło 140.
Pozytywne, że w styczniu br. prawie 140 osób podjęło pracę.
W trudnej sytuacji są starsi bezrobotni, wielu pracodawców częściej wybiera osoby młodsze. W rejestrach MUP jest ponad 1400 osób, które ukończyły 45 lat. Nie oznacza to jednak , że młodość oznacza automatyczne znalezienie posady. W Płocku bez pracy jest oficjalnie ponad 270 osób w wieku 18-24 lata oraz około 650 w wieku 25-34 lata.
Problemem jest bezrobocie długotrwałe. Wielu mieszkańców Płocka nie ma etatu przez miesiące, a nawet lata. Ze statystyk płockiego "pośredniaka" wynika, że ponad 530 osób nie pracuje już ponad rok, a kolejne 760 - od ponad 2 lat.
MUP Płock. Problemem brak doświadczenia?
Dość często potencjalni pracodawcy pytają kandydatów o doświadczenie zawodowe, zawsze jest to pewien plus. Tymczasem w rejestrze bezrobotnych płockiego MUP-u znajduje się ponad 320 osób, które jeszcze nigdy nie pracowały oraz prawie 850, które miały posadę tylko do jednego roku.
Ale są też skrajne przypadki z drugiej strony: pracy nie ma 88 osób, które legitymują się doświadczeniem minimum 30-letnim.
Na rynku pracy - oczywiście zależnie od stanowiska - z pewnością liczy się także wykształcenie. Jak to wygląda w Płocku? Otóż aż 915 oficjalnych bezrobotnych nie ma żadnego wykształcenia, ewentualnie podstawowe lub gimnazjalne. Z drugiej strony grupie 525 osób posady nie dało nawet wykształcenie wyższe.
Komentarze (0)