Reklama

Najbogatsze miasta. Jak wypadł Płock?

Opublikowano:
Autor:

Najbogatsze miasta. Jak wypadł Płock? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesteśmy w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych miast i jednocześnie w czołówce najbogatszych polskich miast. Dołuje za to powiat płocki - na prowadzenie wśród najzamożniejszych gmin wybija się jedynie gmina Słupno.

Jesteśmy w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych miast i jednocześnie w czołówce najbogatszych polskich miast. Dołuje za to powiat płocki - na prowadzenie wśród najzamożniejszych gmin wybija się jedynie gmina Słupno.

Jak pisaliśmy wczoraj, według rankingu portalu Money.pl, Płock jest w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych polskich miast. Wprawdzie znaleźliśmy się na szarym końcu niechlubnej listy, ale wciąż - pozycja to mało zaszczytna.

Znacznie lepiej wypada miasto w rankingu, który co roku przygotowuje czasopismo „Wspólnota” na podstawie danych GUS. Zestawienie obejmuje jednostki samorządu terytorialnego i szereguje je według zamożności. I  tak najbogatszym województwem w ub. roku było lubuskie, potem zachodniopomorskie, podkarpackie i dopiero na czwartym miejscu - mazowieckie.

Identyczną pozycję zdobył Płock - na 48 polskich miast na prawach powiatu (miasta wojewódzkie są w osobnym zestawieniu) uplasowaliśmy się na czwartym miejscu. Bogatsze od Płocka są jedynie Sopot (najbogatsze miasto od kilkunastu lat),  Dąbrowa Górnicza i Siedlce. Za nami są m.in. Gliwice, Konin, Świnoujście, Krosno, Ostrołęka.

Choć jesteśmy  w pierwszej piątce polskich miast, nie da się nie zauważyć, że w ub. roku odnotowaliśmy spadek - w  poprzednich 14 latach byliśmy przeważnie na drugim lub trzecim miejscu. Jak to się stało, że spadliśmy z podium? Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza, nie ukrywa, że wpływ na ten stan rzeczy ma ubiegłoroczny spadek wpływów z podatku CIT, gdy Orlen odnotował stratę finansową. Na szczęście - podatek to mniejsza część wpływów z koncernu - to ok. 20-30 mln zł. rocznie Lwia część - około 140 mln zł  to podatki od nieruchomości i wpływy z tytułu opłat rolnych, środowiskowych itp. Teraz, gdy CNH kupiło tereny przy lotnisku i powiększy swoją bazę z 24 ha o kolejnych 19 hektarów, zmieni się struktura podatków i wpływy będą wyższe.

-  Według Fitch Ratings, sytuacja finansowa Płocka jest stabilna, a jedyny minus, który dostrzega agencja ratingowa, to zależność właśnie od firm z sektora petrochemicznego, która powoduje, że ewentualny kryzys w branży paliwowej odbija się na kondycji finansowej miasta - wyjaśnia Hubert Woźniak.

Znacznie gorzej w zestawieniu „Wspólnoty” wypada powiat płocki. W rankingu najzamożniejszych powiatów znalazł się dopiero na 240.miejscu na 314 powiatów. Nic więc dziwnego, że gminy powiatu płockiego bynajmniej nie przodowały.  Poza Słupnem, które zajęło 28. miejsce na ponad 1,5 tys. gmin wiejskich, pozostałe gminy znalazły się pośrodku albo w ogonie zestawienia. Również miasta powiatu płockiego można uznać za klasę średnią.

Oto ciekawsze pozycje z rankingów „Wspólnoty”:

Najbogatsze polskie miasta na prawach powiatu (48 miast)

Płock - 4. miejsce

Najbogatsze miasta nie powiatowe, nie wojewódzkie i nie na prawach powiatu (uwzględniono 580 miast)

Wyszogród -  199. miejsce
Gąbin -  316. miejsce
Drobin -  347. miejsce

Najbogatsze gminy wiejskie  (w rankingu uwzględniono 1566 gmin)

Słupno - 28. miejsce
Stara Biała - 191. miejsce
Łąck - 348. Miejsce
Słubice - 718. Miejsce
Staroźreby  - 751. miejsce
Bulkowo - 909. miejsce
Bielsk -  984. miejsce
Mała Wieś - 1064. Miejsce
Nowy Duninów - 1084. miejsce
Bodzanów - 1136. miejsce
Radzanowo - 1365. miejsce
Brudzeń Duży - 1387. miejsce

Czytaj też:

 

fot. Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE