Do tematu nawiązuje raport Światowego Forum Ekonomicznego „Future of Jobs 2025”.
- Według autorów raportu do 2030 r. ma powstać na świecie aż 170 mln nowych miejsc pracy – głównie w takich sektorach jak medycyna, edukacja czy energia. Jednocześnie zniknąć ma ok. 92 mln stanowisk (m.in. w branży produkcyjnej czy logistyce, choć nie tylko), co oznacza, że „netto” przybędzie ok. 78 milionów stanowisk - pisze bezprawnik.pl.
Ale z drugiej strony na rynek pracy wchodzą kolejne pokolenia, konkurencja się zwiększa. Nie bez znaczenia jest też fakt, że społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych wyraźnie się starzeją, szybko przybywa emerytów.
Jakie profesje są więc uznawane za zawody przyszłości i będą najbardziej poszukiwane do 2030 roku?
Pięć zawodów przyszłości według raportu Światowego Forum Ekonomicznego:
- analitycy i specjaliści ds. big data,
- specjaliści ds. AI i uczenia maszynowego,
- eksperci ds. zrównoważonego rozwoju,
- specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa,
- pracownicy opieki zdrowotnej i zdrowia psychicznego (pielęgniarki, opiekunowie, terapeuci).
- Autorzy raportu wskazali również tzw. zawody wschodzące – czyli takie, których nie ma jeszcze na rynku, ale najprawdopodobniej pojawią się w najbliższym czasie - mowa np. o specjalistach ds. etyki AI, ale też o inżynierach projektujących rozwiązania mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi czy o kreatorach doświadczeń wirtualnej rzeczywistości (AR/VR) - dodaje niebezpiecznik.pl.
Na drugim biegunie mają się znaleźć zawody, na które popyt spadnie: to m.in. kasjerzy, pracownicy poczty, asystenci w administracji, księgowi, graficy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.