Reklama

Reklama

Most Legionów mostem samobójców? Radni apelują o dodatkowe zabezpieczenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Most Legionów mostem samobójców? Radni apelują o dodatkowe zabezpieczenia - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie mostu Legionów dochodzi do coraz większej liczby prób samobójczych. Ostatnia, na szczęście nieudana, miała miejsce w minioną niedzielę. Poprzednia – tragiczna w skutkach – raptem kilka dni wcześniej. – Zwracam się z prośbą zamontowania dodatkowego zabezpieczenia obiektu – prosi w interpelacji Tomasz Kominek, radny miasta Płocka. 

Reklama

Temat poruszony w interpelacji płockiego rajcy jest bardzo poważny. Tylko w 2022 roku w Polsce odnotowano ponad 14,5 tysiąca prób samobójczych, z czego co trzecia zakończyła się tragicznie. – Nagły wzrost samobójstw dzieci (7-12 lat) nastąpił w poprzednim roku – pisze Kominek.

Radny z Polskiego Stronnictwa Ludowego przyznaje, że choć najważniejszym działaniem w tym temacie powinno być wzmacnianie psychiatrii i pomocy psychologicznej, to należy wyeliminować także ryzyko podjęcia próby samobójczej.

- W Płocku i regionie znaczna część prób samobójczych dokonywana jest na moście Legionów – przypomina Tomasz Kominek w interpelacji. – Wydaje się racjonalne dodatkowe zabezpieczenie, które wyeliminuje ryzyko tego typu zachowania.

Podobną interpelację – także apelującą do magistratu o zastosowanie zabezpieczenia „starego” mostu – złożyła Anna Derlukiewicz, radna miasta. 

- Zwracam się z prośbą o rozważenie zabezpieczenia mostu np. siatkami bezpieczeństwa lub innymi rozwiązaniami, które wpłyną na zapobieganie samobójstwom – pisze Derlukiewicz w interpelacji. - Zamontowane kamery monitoringu miejskiego dają szansę na zapobiegnięcie ludzkiej tragedii, jednak nie w każdym przypadku. Często liczą się sekundy czy minuty i odpowiednia pomoc pomimo natychmiastowego wezwania nie zdąży dojechać na czas.

Do interpelacji radnych odniósł się zastępca prezydenta Płocka. Jak prekonuje, takie rozwiązania nie są dobrym pomysłem. Dlaczego? 

- Zaproponowane zabezpieczenie Mostu im. Legionów Piłsudskiego siatkami, w mojej opinii, nie rozwiąże całkowicie tego jakże ważnego problemu - odpowiada Artur Zieliński, wiceprezydent Płocka. - Po pierwsze, takich wysokich obiektów w Płocku jest dużo więcej i zabezpieczenia trzeba by wprowadzić we wszystkich. Po drugie, spośród metod popełnienia samobójstw skok z wysokości (według danych GUS) nie należy do najczęstszych.

Wiceprezydent Płocka przekonuje, że nawet udaremniona próba samobójcza (na przykład dzięki zamontowanej siatce), nie sprawi, że zagrożenie minie. 

- Bez specjalistycznej opieki nie jest wykluczone, że osoba taka będzie ponownie próbowała się zabić - przekonuje Zieliński. - Dlatego skuteczność zaproponowanych rozwiązań jest wątpliwa. Zamiast realizacji kosztownych, czysto technicznych działań o niskiej skuteczności, według mnie, o wiele cenniejsza i efektywniejsza jest profilaktyka w tym zakresie.

Temat w grudniu 2022 roku poruszyli też radni Koalicji Obywatelskiej. Wówczas Łukasz Pietrzak i Łukasz Chrobot wnioskowali o dodatkową kamerę monitoringu. 

Telefony wsparcia 

Osoby w kryzysie psychicznym mogą liczyć na wsparcie i kontakt z oobami, które pomogą go przezwyciężyć.

  • 800 70 2222 Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym (całodobowo 7 dni w tygodniu),
  • 116 111 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (całodobowo 7 dni w tygodniu),
  • 116 123 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych (całodobowo 7 dni w tygodniu), 
  • 800 121212 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 800 108 108 Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie) - od poniedziałku do piątku od 14:00 do 20:00

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy