reklama

Młodzież w Polsce Ludowej: za i przeciw

Opublikowano:
Autor:

Młodzież w Polsce Ludowej: za i przeciw - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPostawy polskiej młodzieży wobec reżimu komunistycznego - to temat wystawy łódzkiego oddziału IPN otwartej wczoraj w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Postawy polskiej młodzieży wobec reżimu komunistycznego - to temat wystawy łódzkiego oddziału IPN otwartej wczoraj w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

„Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej” - taki tytuł nosi otwarta wczoraj wystawa przygotowana przez łódzki odział Instytutu Pamięci Narodowej. Jej głównym zadaniem jest odzwierciedlenie dwóch biegunowych postaw polskiej młodzieży wobec reżimu komunistycznego: zgody, a nawet żywiołowej aprobaty, i buntu. – W powojennej Polsce młodzież podzieliła się, opowiadając się za systemem lub przeciwko niemu. I to przede wszystkim staraliśmy się pokazać na naszej wystawie. Należy też pamiętać, że była również młodzież skupiona przy kościele i w harcerstwie – relacjonuje słowa komisarz wystawy Magdaleny Zapolskiej – Downar, rzeczniczka PWSZ, Agnieszka Grażul-Luft.

Jak dowodzą autorzy ekspozycji, podobnie jak w innych krajach bloku wschodniego to właśnie dzieci i młodzież jako grupa społeczeństwa najbardziej wartościowa dla nowej władzy, bo nie w pełni ukształtowana i znacznie okaleczona przez traumatyczne przeżycia wojenne, od samego początku objęta była szczególnie silną indoktrynacją. - Zadaniem Związku Młodzieży Polskiej i jego kolejnych mutacji (Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Młodzieży Wiejskiej, Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej) było pozyskanie młodych Polaków dla nowego ustroju i wychowanie ich na lojalnych obywateli Polski Ludowej - opowiadają historycy. - Młodzież w znacznej części zawiodła te oczekiwania władz. W czasach powojennych tysiące młodych ludzi przeszło przez partyzanckie oddziały antykomunistyczne lub tworzyło nielegalne organizacje, co uzmysłowiło komunistom siłę przedwojennych wzorców wychowawczych. Wśród buntujących się przeciw systemowi byli także członkowie komunistycznych organizacji młodzieżowych. Kiedy w latach późniejszych strajkowano i demonstrowano przeciwko reżymowi komunistycznemu, zawsze byli tam młodzi ludzie – oni także kroczyli na czele pochodów, padali od kul sił porządkowych oraz trafiali do więzień. W latach 80. powstały niezależne od władz partyjno-państwowych organizacje młodzieżowe: Niezależne Zrzeszenie Studentów, Ruch „Wolność i Pokój”, Federacja Młodzieży Walczącej i wiele innych – miały one znaczący udział w walce o odzyskanie suwerenności przez Polskie społeczeństwo.

Wystawa o młodzieży i dla młodzieży, tej współczesnej, dzisiejszej, dla której historia PRL to często same ogólniki, składa się z 35 paneli, na których zostały zaprezentowane zdjęcia i materiały archiwalne ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Ośrodka KARTA, Polskiej Agencji Prasowej i Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.

Ekspozycję można oglądać do 4 marca w Domu Studenta PWSZ (ul. Nowowiejskiego 6), w godz. 8.00-15.00. Uwaga, ze względu na odbywające się w sali wystawowej zajęcia akademickie, grupy będą mogły obejrzeć wystawę tylko w środy (22 oraz 29 marca) - dodaje Agnieszka Grażul-Lutf.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE