Reklama

Reklama

Miasto nie zwolni przedsiębiorców z opłaty targowej. Regionalna Izba Obrachunkowa się nie zgodziła

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Miasto nie zwolni przedsiębiorców z opłaty targowej. Regionalna Izba Obrachunkowa się nie zgodziła - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości A dokładnie unieważniła uchwałę płockiej rady miasta, na mocy której kupcy mieli być od 1 stycznia 2022 zwolnieni z tego podatku.

Reklama

Wyjaśnijmy, że kupcy mają obowiązek uiszczać tzw. opłatę targową, która jest niczym innym jak miejskim podatkiem. Jej wysokość ustala rada miasta, a dotychczasowe stawki zostały przyjęte w drodze uchwały w 2015 roku. Na targowisku przy ul. Rembielińskiego wynosiły, w zależności od rodzaju sprzedaży, od 1 zł – handel naręczny bądź obnośny, czyli „z ręki” np. z kosza, wiadra itp. – do 45 zł przy handlu z samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 1,5 t z przyczepą. Do tego kupcy na targowiskach uiszczają opłaty za korzystanie ze stoiska – ustalane przez właściciela terenu.

Przedsiębiorcy, którzy natomiast rozstawiają swoje towary w miejscach do tego nieprzeznaczonych np. w pobliżu sklepów płacą natomiast znacznie wyższą opłatę targową w wysokości 150 zł dziennie. Niektórzy nazywają to karą albo wręcz mandatem. Kupcy handlujący na zorganizowanych targowiskach zwracają jednak uwagę, że osoby sprzedające warzywa i owoce np. w pobliżu targowiska zabierają im klientów, a przy tym nie płacą opłat takich jak oni za miejsce.

Przypomnijmy, że na cały 2021 rok – by pomóc przedsiębiorcom - rząd zawiesił pobór opłaty targowej. Żeby jednak samorządy nie były stratne, rządzący wypłacili im rekompensaty. I tak do kasy miasta wpłynęło już w tym roku z tego tytułu 900 tys. zł.

Miasto postanowiło natomiast - już na mocy prawa miejscowego - przedłużyć tę ulgę. I tak od 1 stycznia przyszłego roku w Płocku w ogóle miała nie obowiązywać opłata targowa. Ulga miała jednak dotyczyć tylko tych, którzy handlują w miejscach do tego przeznaczonych. Ci, którzy sprzedają towary w miejscach przypadkowych mieli płacić tak jak wcześniej - 150 zł dziennie. Uchwała likwidująca opłatę targową od stycznia 2022 roku została przyjęta jednogłośnie podczas kwietniowej sesji rady miasta.

Jednak póki co, zwolnienie z opłaty targowej nie zostanie przedłużone na przyszły rok. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej orzekło nieważność przyjętej w kwietniu uchwały i wskazało jej wady proceduralne. Płocki magistrat otrzymał od Kolegium RIO uwagi do tej uchwały.

I tak Kolegium RIO nie spodobało się, że płocka rada miasta zwolniła od opłaty targowej dokonujących sprzedaży, uzależniając to zwolnienie od warunków techniczno-sanitarnych miejsca, w którym dokonywana jest sprzedaż. Dodatkowo Kolegium zarzuciło miastu, że w uchwale nie sprecyzowano do jakiego rodzaju powierzchni odnosi się to zwolnienie – do powierzchni gruntu, stołu, z którego dokonywana jest sprzedaż czy np. z samochodu. Ponadto Kolegium wskazało, że zwolnienie z tej opłaty może stanowić pomoc publiczną, a w uchwale nie znalazły się odpowiednie regulacje na ten temat.

W związku z tym, że zapisy uchwały i tak miały wejść w życie dopiero w styczniu 2022 roku – obecnie, tak jak pisaliśmy wyżej, kupcy i tak nie płacą opłaty targowej - miasto ma jeszcze czas, by uchwałę poprawić.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy