Reklama

Reklama

Mazowsze zaprasza na wirtualny spacer i... do specjalnej edycji gry Monopoly

Opublikowano: pt, 8 kwi 2022 14:06
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do sierpeckiego skansenu wprost z kanapy? Teraz to możliwe! Mazowsze przeniosło do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Nie wychodząc z domu można podziwiać wnętrza Muzeum Mazowieckiego, czy zamek w Liwie. Powstała też mazowiecka wersja jednej z najpopularniejszych gier świata - Monopoly.

Reklama

Samorząd województwa realizuje największy taki projekt w kraju. Przy użyciu technologii dokładnie zeskanowano wnętrza mazowieckich ośrodków kultury. Na tej liście znalazły się, obok wspomnianego już Muzeum Mazowieckiego, także Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu czy Muzeum Etnograficzne w Warszawie. 

Można odbyć wirtualny spacer po kulturalnych wizytówkach województwa - wystarczy ekran komputera lub - jeśli chcemy zanużyć się wykreowany świat jeszcze bardziej - gogle VR. 

- To proste i wygodne - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Ta forma obcowania z kulturą ma zachęca m.in. młodzież, ale i osoby starsze, do obcowania ze sztuką. Nasze instytucje kultury to miejsca wyjątkowe na skalę światową. Przykładem może być tu Muzeum Mazowieckie w Płocku, które prezentuje największą ekspozycję poświęconą secesji. Dzięki tej technologii będzie można obejrzeć ją z każdego zakątka świata.

Dzięki digitalizacji zbiorów można chłonąć kulturę na wyciągnięcie ręki. To bez wątpienia cenna alternatywa  - szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, choć nie tylko. 

- Taki sposób obcowania ze sztuką nie ma w zasadzie żadnych barier - przekonywał Struzik. - W nieograniczony sposób można dotrzeć do uczniów, młodzieży czy studentów, nie tylko z Mazowsza, kraju, ale i z całego świata.

Jak zapewniał obecny podczas konferencji prasowej Marcin Pawlak, dyrektor departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii w urzędzie marszałkowskim, przeniesienie dziedzictwa kulturalnego do internetu to nie tylko wynik rozwoju technologicznego, ale też oczekiwań społecznych - zwłaszcza młodego pokolenia.

- Po pierwsze to także kompleksowa archiwizacja zbiorów - dodał Pawlak. - Po drugie, możliwość ich prezentacji na arenie międzynarodowej bez konieczności przewożenia cennych eksponatów i dokumentów poza granice miasta, regionu czy kraju.

Za przeniesienie Muzeum Mazowieckiego do świata wirtualnego dziękował także Leonard Sobieraj, dyrektor muzeum. Szef obiektu przyznał, że to bez wątpienia duże ułatwienie chociażby dla seniorów i osób chorych.

- Oczywiście wciąż zapraszamy do nas osobiście - wyjaśniał Sobieraj. - Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że wirtualny spacer to ciekawa alternatywa, która pozwala chociażby na oszczędzenie wielu godzin podróży.

Digitalizacja mazowieckich obiektów kulturalnych to także element promocji województwa. Taką samą rolę pełni Monopoly Mazowsze. Jedna z najpopularniejszych gier na świecie otrzymała specjalna, mazowiecką edycję. To w niej możemy stać się właścicielami takich miast jak Płock, Ciechanów, kupić Koleje Mazowieckie czy Pojezierze Gostynińskie.

Do gry, która trafi do mazowszan m.in. poprzez konkursy organizowane przez urząd marszałkowski i mazowieckie instytucje kultury, dołączony został także przewodnik, który przybliży graczom miejsca znajdujące się na mapie. Poznamy chociażby historię skansenu w Sierpcu, dowiemy się też jakie miejsca można zwiedzić podczas wycieczki malowniczymi meandrami Wkry. 

Koszt całego przedsięwzięcia to 10,6 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy