Reklama

Reklama

Marszałek Mazowsza o planach podziału województwa: wierzę, że większość polityków PiS-u kieruje się rozsądkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Marszałek Mazowsza o planach podziału województwa: wierzę, że większość polityków PiS-u kieruje się rozsądkiem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kwestie planowanego podziału Mazowsza i uczynienia z Radomia stolicy województwa skomentował marszałek Adam Struzik. - Działania te nie mają żadnego oparcia merytorycznego i oparte są na złudzeniach uczynienia z Radomia miasta wojewódzkiego zapewniając mu świetlany rozwój – mówił.

Reklama

Marszałek Struzik odniósł się tym samym do słów posła Marka Suskiego. Przypomnijmy, poseł PiS przekonywał, że prace nad projektem podziału województwa mazowieckiego są właściwie zakończone, a planowane wydzielenie z Mazowsza Warszawy i terenów okolicznych, blokuje jedynie pandemia koronawirusa. Zgodnie ze słowami Suskiego, to Radom miałby stać się nową stolicą województwa. Pomysł ten w dość dosadny sposób skrytykował Adam Struzik, powołując się m.in. na analizę prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Wszystkie te propozycje polityków PiS-u, które zmierzają do podziału województwa mazowieckiego, nie mają żadnego uzasadnienia merytorycznego – przekonywał Struzik. - Są oparte są na złudzeniach uczynienia z Radomia miasta wojewódzkiego zapewniając mu świetlany rozwój. Te działanie to olbrzymie zagrożenie, dla całego województwa, grożące niewydolnością finansową zwłaszcza w części poza metropolitarnej – argumentował.

Temu pomysłowi sprzeciwiają się także w samorządzie Mazowsza. Mazowieccy radni wielokrotnie wskazywali na wiele problemów, które mogą wystąpić po wydzieleniu z województwa Warszawy.

- Tego typu działania administracyjne muszą być poprzedzone szeregiem analiz i konsultacji społecznych – zaznaczał Adam Struzik. - Wszystkie te przesłanki nie zostały spełnione przez polityków partii rządzącej do dziś. Podział Mazowsza to element polityczny, a nie sensowna propozycja dla mazowieckiej wspólnoty – dodał marszałek.

Adam Struzik odniósł się także do słów Marka Suskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że według niego gotowa ustawa podziału Mazowsza ma zostać przedstawiona „późną wiosną”. Na przełomie 2021 i 2022 roku miałyby zaś odbyć się  wybory do dwóch sejmików: województwa mazowieckiego i nowego stołecznego.

- Pan Marek Suski znany jest z tego, że podał już kilka terminów wyborów – studził emocje marszałek Mazowsza. - Wierzę głęboko, że większość polityków Prawa i Sprawiedliwości kieruje się  rozsądkiem, a nie życzeniami i marzeniami posła Suskiego – dodał na koniec.

Temat podziału Mazowsza obecny jest od dłuższego czasu. Wśród argumentów mających wskazywać za zasadnością tego pomysłu, wskazywane są szanse na większe środki unijne dla regionu i takich miejscowości jak Płock. Według entuzjastów podziału województwa Warszawa "wysysa" środki z Mazowsza. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy