Reklama

Reklama

Ludowcy krytykują rząd. Piotr Zgorzelski: gdyby PiS rządził na Saharze, szybko zabrakłoby piasku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Ludowcy krytykują rząd. Piotr Zgorzelski: gdyby PiS rządził na Saharze, szybko zabrakłoby piasku  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trudna sytuacja gospodarcza, możliwy strajk nauczycieli, problemy rolników czy fuzja PKN ORLEN z Grupą LOTOS - Ludowcy w Płocku nie szczędzili dziś krytyki rządowi. Piotr Zgorzelski, wicemarszałek sejmu, wręczył też mediom opinię prawną dr hab. nauk prawnych Jacka Zaleśnego, z której wynika, że prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, może stanąć przed Trybunałem Stanu.

Reklama

Do oficjalnego początku kampanii wyborczej jeszcze daleko, ale politycy już szykują się do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Polskie Stronnictwo Ludowe drugi raz w ciągu dwóch tygodni zwołało konferencję prasową w Płocku.

- Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? - pytał retorycznie wicemarszałek Piotr Zgorzelski. 

Piotr Zgorzelski przekonywał, że za 60 proc. inflacji w Polsce odpowiadają czynniki wewnętrze - polityka rządu i Narodowego Banku Polskiego. 

- Poleciłem jednemu ze swoich doradców konstytucjonalistów zlecenie opini. Wynika z niej jednoznacznie, że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński złamał Konstytucję. W 2020 roku wyemitował obligacje, które posłużyły na uzupełnienie deficytu budżetu państwa. Nie można tego robić, to naruszenie artykułu 222 Konstytucji. Z tego powodu będą konsekwencje związane chociażby z Trybunałem Stanu. 

Marszałek odniósł się też do kwestii ewentualnego przesunięcia wyborów samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym również powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Prawo i Sprawiedliwość chce przesunięcia na wiosnę 2024 roku wskazując, że kumulacja wyborów jest niekorzystna, choć odpowiedniego projektu jeszcze nie ma w sejmie. 

- Są tylko trzy możliwości konstytucyjne żeby to zrobić: stan wyjątkowy, stan wojenny, stan klęski żywiołowej. Żaden ze stanów nie występuje i wybory parlamentarne i samorządowe powinny się odbyć w 2023 roku - mówi Zgorzelski. Wicemarszałek również w tym zakresie przedstawił opinię prawną. 

Poseł krytycznie odniósł się też do fuzji PKN OLEN z Grupą LOTOS. Jak mówi, ta transakacja jest "spełnieniem marzeń prezesa partii rządzącej". 

- Z pewnością Arabowie zrobili interes życia, z pewnością MOL, który przejmuje stacje, jeszcze sobie kilki okupi, a stoi za nim ruski biznes, będzie mógł wpływać na cenę i możliwości ekonomiczne tych firm. Może się okazać, że Płock i Gdańsk nie będą musiały produkować tyle paliw, bo będą one sprowadzane z Arabii Saudyjskiej czy Rosji. Taki scenariusz jest możliwy - przekonywał Zgorzelski. 

Ludowcy wskazywali też na problemy z dostawą węgla, szalejącą drożyznę, słabe notowania złotówki czy problemy kredytobiorców. 

- Dotacje po 3000 złotych nie rozwiązują problemu, bo rodzina potrzebuje 4-5 ton węgla, aby móc przeżyć okres zimowy - wskazywał Sylwester Ziemkiewicz, starosta płocki. - Do gminy Radzanowo ściągnęliśmy gaz ziemy. Ci ludzie czują się jak mieszkańcy drugiej kategorii. Zlikwidowali kopciuchy, zainwestowali, a dziś tracą. 

Jakie rozwiązania kwestii kredytów proponuje Polskie Stronnictwo Ludowe? Ludowcy chcą zniesienia tzw. podatku Belki, wprowadzenia zerowej marży na kredyty i wypuszczenia obligacji NBP z 15-procentowym oprocentowaniem i przede wszystkim uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. 

- Te pieniądze napędzą nam gospodarkę. Niestety rząd zajmuje się dziś innymi rzeczami, a kto zyskuje? Prezes Glapiński, bo bogacą się banki, bogacą się spółki skarbu państwa i budżet ministra finansów, a tracą zwykli Polacy - mówił Ziemkiewicz. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy