Reklama

Litr ścieków na 100 litrów wody w Wiśle. Służby uspokajają

Opublikowano:
Autor:

Litr ścieków na 100 litrów wody w Wiśle. Służby uspokajają  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ścieki z Warszawy płyną do Płocka, ale jak powtarzają zgodnie przedstawiciele rządu, wojewoda Zdzisław Sipiera i prezydent Andrzej Nowakowski: sytuacja jest poważna, lecz nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia płocczan. Woda jest zdatna do kąpieli i innych czynności domowych, a tę do picia minister zdrowia radzi po prostu przegotować. Nie ma powodu do paniki, bo w razie zanieczyszczenia ujęć, woda nie zostanie wpuszczona do wodociągów zaopatrujących mieszkańców w wodę.

Ścieki z Warszawy płyną do Płocka, ale jak powtarzają zgodnie przedstawiciele rządu, wojewoda Zdzisław Sipiera i prezydent Andrzej Nowakowski: sytuacja jest poważna, lecz nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia płocczan. Woda jest zdatna do kąpieli i innych czynności domowych, a tę do picia minister zdrowia radzi po prostu przegotować. Nie ma powodu do paniki, bo w razie zanieczyszczenia ujęć, woda nie zostanie wpuszczona do wodociągów zaopatrujących mieszkańców w wodę.  

Wojewoda mazowiecki awarię w wodociągach warszawskich określa jako "bardzo poważną". Zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, a do Płocka przyjechał nie tylko wojewoda, ale też m.in. Główny Inspektor Sanitarny czy wojewoda kujawsko-pomorski. Jak przekazał Zdzisław Sipiera, w ciągu doby do Wisły wpływa ponad 230 tys. metrów sześciennych ścieków, które płyną w dół rzeki i za kilkadziesiąt godzin dotrą do Płocka. Dokładnej godziny określić się nie da, ale mówimy tu zapewne o piątku, choć wersje są różne. Fala może dopłynąć przed południem, może również wieczorem.

- Przyjęliśmy pięć rekomendacje, które teraz będą wdrażane. Służby państwowe są przygotowane i wiedzą, że muszą służyć swoją pomocą. Bardzo ważne jest, aby informować mieszkańców, co mają robić, żeby informacja była zgodna z faktami - mówił Sipiera. - Bardzo ważnym zjawiskiem będą zastoiny na Wiśle, które będą odpowiednio badane. 

Co mieszkańcy powinni wiedzieć? W najbliższym czasie nie powinno się wchodzić do Wisły, nie wolno też łowić ryb w rzece. Woda dostarczana przez Wodociągi Płockie jest jak na razie dobrej jakości: można ją wykorzystywać czynności higienicznych, sprzątania, prania, z ogromnym prawdopodobieństwem także do picia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił jednak o dmuchaniu na zimne i radził przez kilka najbliższych dni przegotować ją przed spożyciem. 

- To litr nieczystości na 100 litrów wody w Wiśle - obrazował minister Szumowski. - To naprawdę wysokie stężenia. Stąd sztab kryzysowy i analiza na ile bezpieczni są mieszkańcy Płocka. Nie wpuścilibyśmy wody

Jak poinformował prezydent Nowakowski, stosunek poboru wody w Płocku to 60 proc. ze studni głębinowych i 40 proc. z ujęć powierzchniowych. Wodociągi są w stanie zwiększyć pobór ze studni głębinowych do 70 proc., a jak podkreślał minister zdrowia, nie ma mowy o zanieczyszczeniu wody w wodociągu. Co najwyżej można spodziewać się mniejszego ciśnienia wody. 

- Wszystkie próbki, które analizowaliśmy, póki co są dobre. Nie wpuścilibyśmy wody do wodociągi jeśli mielibyśmy podejrzenie, że coś się z nią dzieje. Na pewno zostaną użyte większe ilości środków, które ją dezynfekują. Ryzyko statystyczne jest małe, ale dopóki nie będziemy wieli na pewno jaki jest stan wody, nie zaszkodzi zagotować - mówił Szumowski. - Mieszkańcy Płocka są zabezpieczeni. Na tym polega zarządzanie kryzysowe, żebyśmy współdziałali z lokalnym samorządem, służbami mundurowymi i wojewodą. 

Laboratorium Wodociągów Płockich zintensyfikowały badania wody, które na bieżąco można śledzić na stronie spółki (działa w przeglądarce Internet Explorer).  Woda, zanim trafi do wodociągów, jest składowana (powyżej 24 godzin) i badana, choć niektóre badania trwają dłużej. Minister podkreślił, że zabezpieczone są miejsca w szpitalach na oddziałach zakaźnych, w najgorszym możliwym scenariuszu pomoże także wojsko. 

- Sytuacja jest naprawdę kryzysowa, ale działamy wspólnie. Role są rozdzielone, wiemy, co kto ma robić. Nie chcemy dopuścić, żeby mieszkańcy Płocka i okolic w jakikolwiek sposób cierpieli - podkreślał Szumowski. - Do tej pory nie otrzymaliśmy od prezydenta Trzaskowskiego charakterystyki bakteriologicznej zrzutów. Chcielibyśmy to wiedzieć, żebyśmy byli pewni, że Płock poradzi sobie tak samo dobrze jak kilka lat temu [gdy oczyszczalnia Czajka nie oczyszczała ścieków - przyp. autora]. 

Minister Szumowski zaznaczył, że nie ma potrzeby wykupywania wody ze sklepów. Sytuację określił jednak jako "katastrofę ekologiczną", dużym problemem może okazać się śnięcie ryb. 

- Nie ma wielkiego zagrożenia, ale mamy być mądrzy przed szkodą. Zacznijmy przegotowywać wodę, choć fala jeszcze tu nie dotarła. Inspektorat Sanitarny będzie informować o zdatności wody do użycia. Ona teraz jest zdatna do użycia, ale dmuchamy na zimne - mówił Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. 

- Sytuacja jest kryzysowa, ale stabilna i monitorowana przez służby miejskie. Informację od prezydenta Trzaskowskiego dotarła wczoraj około południa - potwierdził Andrzej Nowakowski. - Wodociągi badają zarówno wodę surową, jak i tę, która jest wpuszczana do kranów. Sytuacja przypomina sytuację sprzed 7-10 lat, kiedy to Płock część swojej wody czerpał z Wisły, a nie było oczyszczalni "Czajka" i innych po drodze. Woda była dużo bardziej zanieczyszczona, a mimo to mieszkańcy mogli bezpiecznie korzystać wody. Sytuacja jest jednak kryzysowa, do końca nie wiemy jakie będzie spektrum zanieczyszczeń wody, która przypłynie. Mamy jednak nowoczesne technologie.

Prezydent zaapelował też o pogłębienie Wisły w rejonie Płocka. Czy miasto będzie ubiegało się o zwrot kosztów od samorządu Warszawy? Jak odpowiedział Andrzej Nowakowski, jeśli tak będzie, miasto przeanalizuje możliwości prawne. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE