reklama
reklama

Rekrutacja do szkół średnich w Płocku. Te kierunki przeżywają oblężenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Rekrutacja do szkół średnich w Płocku. Te kierunki przeżywają oblężenie - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości22 lipca zakończy się etap rekrutacji zasadniczej do szkół ponadpodstawowych w Płocku. Oznacza to, że już za kilka dni młodzież dowie się, gdzie spędzi kolejne lata swojej nauki. Sprawdziliśmy, gdzie zgłosiło się najwięcej chętnych oraz jakie kierunki najczęściej wybierają młodzi płocczanie.
reklama

Już za kilka dni absolwenci płockich podstawówek dowiedzą się, w jakiej szkole spędzą najbliższe lata. Wybór ten jest o tyle istotny, że to zazwyczaj pierwszy moment, w którym młodzi samodzielnie decydują o profilu swojej nauki. Pozwala on także od samego początku przygotować się do matury z konkretnych przedmiotów. Dla części uczniów to także ostatni etap przed wejściem na rynek pracy.

Pomimo zwiększonej liczby klas względem poprzedniego roku i niżu demograficznego, który wpływa na malejącą liczbę kandydatów, nie mamy dobrych informacji. W szkołach, które od lat cieszą się największym zainteresowaniem, zdarzają się sytuacje, gdzie na jedno miejsce przypada nawet niemal 4 uczniów. Warto przy tym pamiętać, że maksymalna liczba uczniów przypadających na klasę jest regulowana.

reklama

- Zajęcia edukacyjne prowadzone są w oddziałach ogólnodostępnych w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia w liczebności od 24 do 30 uczniów - czytamy w zarządzeniu prezydenta miasta Płocka z marca 2023 r.

Rekrutacja do liceów w Płocku. Gdzie najtrudniej się dostać?

W tegorocznej rekrutacji największe oblężenie przeżywa Jagiellonka, a w szczególności klasa biologiczno-chemiczna. Na 26 miejsc, chętnych jest... 84 uczniów. Podobne zainteresowanie wzbudza klasa matematyczno-geograficzna (64 kandydatów na 26 miejsc) czy dwujęzyczna z maturą międzynarodową (47 kandydatów na 26 miejsc). W liceum im. Władysława Jagiełły nie ma żadnej klasy, w której liczba kandydatów nie przewyższałaby liczby zaplanowanych miejsc. 

reklama

Na drugim miejscu pod względem liczby chętnych plasuje się III Liceum Ogólnokształcące. Klasę z roszerzonym polskim, angielskim oraz historią lub biologią, jako swój pierwszy wybór wskazało 63 kandydatów, a więc ponad dwa razy tyle, ile przewidziano miejsc. Podobnym zainteresowaniem cieszy się klasa biologiczno-chemiczna (47 kandydatów na 26 miejsc). 

Wysoko znalazły się także Małachowianka oraz VLO. W tym wypadku również największym zainteresowaniem cieszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Jest to kierunek, który w tym roku przeżywa zdecydowanie największe oblężenie. Może być to związane chociażby z uruchomieniem na Akademii Mazowieckiej w Płocku studiów na kierunku lekarskim. 

reklama

Znacznie mniejszą popularnością, szczególnie w porównaniu z ostatnim rokiem, cieszą się profile humanistyczne. Niewielu uczniów jest również chętnych do rozszerzania matematyki i fizyki. 

Rekrutacja do techników w Płocku. Na te kierunki stawiają młodzi

Sporo uczniów stawia również na technikum. Jest to szansa, aby po ukończeniu szkoły uzyskać konkretny zawód, który pozwala na szybkie rozpoczęcie konkretnej pracy. 

Największą popularnością podczas tegorocznej rekrutacji cieszyły się dwie placówki - Technikum nr 2 im. Marii Curie-Skłodowskiej "Elektryk" oraz Technikum nr 3 w ZST "Siedemdziesiątka"

reklama

Absolwenci najchętniej wybierali takie kierunki jak: 

  • Technik automatyk (w technikum nr 2) - 20 kandydatów na 10 miejsc,
  • Technik elektryk (w technikum nr 2) - 61 kandydatów na 40 miejsc,
  • Technik spawalnictwa (w ZST "Siedemdziesiątka") - 32 kandydatów na 10 miejsc, 
  • Technik mechanik (w ZST "Siedemdziesiątka") - 23 kandydatów na 10 miejsc,
  • Technik elektromobilności (w ZST "Siedemdziesiątka") - 18 kandydatów na 10 miejsc.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo