Pod koniec czerwca pisaliśmy o rozpoczęciu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zdarzały się szkoły i klasy, w których zainteresowanie znacznie przewyższało liczbę dostępnych miejsc. Najwięcej chętnych przypadło na III Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące oraz Jagiellonkę.
19 lipca opublikowano oficjalne wyniki rekrutacji. Uczniowie wybierani byli na podstawie liczby uzyskanych punktów. Maksymalna można było zdobyć 200 - w tym 100 punktów za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz kolejne 100 punktów m.in. za oceny na świadectwie.
Gdzie było najtrudniej o miejsce w liceum?
Najtrudniej było się dostać do klasy dwujęzycznej PRE-IB w Liceum im. Władysława Jagiełły w Płocku. Minimalny próg punktowy wynosił aż 194,45 punkty. Inne klasy w Jagiellonce również postawiły poprzeczkę wysoko. Najniższy próg punktowy przypadł tam na klasę biologiczno-chemiczną i wyniósł 157,6 punktów.
Wysokie wyniki potrzebne były także tym, którzy chcieli dostać się do III LO. Najniższy próg obowiązywał tam do klasy biologiczno-chemicznej i wyniósł 142,3 punkty, natomiast najwyższy do klasy matematycznej z językiem obcym - 157,15 punktów.
Na trzecim miejscu znalazła się Małachowianka, w której utworzone ozstały 3 oddziały. Próg do klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej wynosił 139,25, do biologiczno-chemicznej niewiele mniej - 135,15. Najmniej chętnych przypadło klasie z rozszerzoną matematyką, geografią i WOS-em - tu próg wynosi 83 punkty, a wciąż są 2 wolne miejsca.
Tuż za podium zamyka V Liceum Ogólnokształcące, w którym najniższy próg, ustanowiony dla klasy humanistycznej sięgnął 110,85 punktów, a najwyższy (dla klasy biol-chem) 129 punktów. W tej szkole utworzona zostanie także najliczniejsza klasa w Płocku - do klasy IA z roszerzonym językiem polskim, angielskim oraz historią przyjęto aż 56 uczniów. Oznacza to, że przyjęto do niej wszystkich, którzy się zgłosili.
Ranking liceów, do których najtrudniej było się dostać zgodny jest z tym, który przedstawiał placówki cieszące się największym zainteresowaniem, gdzie na jedno miejsce przypadały nawet ponad dwie chętne osoby.
Jak wygląda sytuacja w technikach?
Najwyższe progi punktowe ustanowiło Technikum nr 2 im. Marii Curie-Skłodowskiej. Minimalna liczba punktów na profil technik-informatyk wyniosła 121,8. Poza technikiem pojazdów samochodowych, progi na wszystkie inne profile również sięgnęły powyżej 100 punktów. W szkole nie zostały już żadne wolne miejsca.
Pozostałe szkoły, w których wyniki zgłoszonych uczniów były najwyższe to: Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego i 163,4 punkty na profil technik programista, Technikum nr 1 w Płocku i 100,75 punktów na profil technik eksploatacji portów i terminali oraz Technikum w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej i 94,15 punkty również na profil technika programisty. Warto jednak zaznaczyć, że na kierunki zostały przyjęte 1-2 osoby, co oznacza, że są jeszcze wolne miejsca, które będzie mógł zająć kandydat z mniejszą ilością punktów.
Płockie technika cieszyły się mniejszą popularnością niż płockie licea, a więc w większości z nich pozostają jeszcze wolne miejsca. Warto wspomnieć, iż po wynikach pierwszej rekrutacji, jest jeszcze czas na dokonanie ewentualnych zmian w wyborze szkoły i zajęcie miejsc przez osoby, które nie zostały zaklasyfikowane do placówki pierwszego wyboru.
Oficjalne listy uczniów poszczególnych klas dostępne będą dopiero po zaniesieniu do szkół wymaganych dokumentów.
Komentarze (0)