reklama
reklama

Lekarze mają być kształceni w Płocku. Mazowiecka Uczelnia Publiczna lada chwila złoży wniosek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 października 2023 roku Mazowiecka Uczelnia Publiczna ma otworzyć kierunek lekarski. To efekt zmiany przepisów jesienią zeszłego roku, kiedy parlament zgodził się na kształcenie przyszłych lekarzy na uczelniach zawodowych. Jednym z beneficjentów zapisów może MUP, choć nie brak kontrowersji.
reklama

W listopadzie 2022 roku parlament przyjął nowelizację ustawy, która pozwala otwierać kierunki lekarskie uczelniom zawodowym, m.in. Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Ustawodawca wskazuje, że jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na kadry medyczne, ale lekarze biją na alarm: to obniży standardy leczenia. Naczelna Izba Lekarska apelowała nawet do prezydenta Andrzeja Dudy o veto w tej sprawie. Zapisy przeszły. 

Art. 6 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym.

6.14) Pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym może uzyskać uczelnia, która według stanu na dzień złożenia wniosku:

1) posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu lub

2) prowadzi studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu, o którym mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1–8, i posiada kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu, lub

3) zawarła umowę, o której mowa w art. 389 ust. 1.

Wydział Nauk o Zdrowiu Mazowieckiej Uczelni Publicznej od kilku kształci pielęgniarki i położne. Jak zapowiadział w Płocku Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, już niedługo będzie kształcił także lekarzy.

Lekarze w Płocku od października 2023 roku

Przemysław Czarnek również wskazywał na deficyt kadr lekarskich. Najbardziej pesymistyczne szacunki mówią że w Polsce brakuje nawet 60 tys. lekarzy. Odpierał też zarzuty o "kształceniu lekarzy w zawodówkach", a otwieranie kierunków lekarskich wszędzie tam, gdzie to możliwe, określił "jedyną możliwą drogą". 

- Było z tym związanych sporo kontrowersji, absolutnie niesłusznych. Było dużo niesprawiedliwych opinii dotyczących choćby uczelni zawodowych, stąd moja wizyta w Mazowieckiej Uczelni Publicznej, gdzie kierunek lekarski powstaie od 1 października 2023 roku. Jak słyszę od rektora, wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego jest już praktycznie gotowy. Za chwilę zostanie złożony i oceniony przez Polską Komisję Akredytacyjną. Jesteśmy przekonani, że od 1 października 2023 roku Płock stanie się centrum kształcenia nie tylko pielęgniarek i położnych, ale też ważnym centrum kształcenia lekarzy w Polsce. Płock to wielkie miasto, z bardzo dobrze funkcjonującym szpitalem, z zapleczem do kształcenia praktycznego na kierunku lekarskim i ze świetną uczelnią, która już jest wyposażona w centrum symulacji medycznej, które będzie rozbudowane na potrzeby kształcenia lekarzy - zapewniał Przemysław Czarnek. 

Mazowiecka Uczelnia Publiczna potrzebuje jednak inwestycji, żeby do tego doszło. Minister Czarnek apelował w Płocku o odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, w którym zapisanych jest 800 mln złotych m.in. na rozbudowę Centrum Symulacji Medycznej w Płocku.  

- Jeżeli nie będzie środków KPO, będą to środki z ministerstwa, oczywiście kosztem innych zadań. Mieć, a nie mieć 800 mln złotych to duża różnica. Oczywiście, że znajdziemy pieniądze na kierunki lekarskie, bo to w żywotnym interesie państwa Polskiego, ale musimy te pieniądze wziąć z innych zadań. A tak będziemy realizować jedne i drugie - mówił minister Czarnek. 

Przemysław Czarnek wcześniej zwiedził Wydział Zdrowia. 

- Pokazaliśmy ministrowi nasze pracownie, centra symulacji, na którym kształcimy na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i kosmetologia. Przedstawiliśmy też plany rozwojowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej, związane właśnie z otworzeniem kierunku lekarskiego. Plany te dotyczą dobudowania Collegium Medicum, które zapewni nam warunki do kształcenia lekarzy. Planujemy też przebudowę naszych obiektów w Trzepowie, w którym funkcjonował Wydział Nauk Ekonomicznych. Chcemy, żeby tam powstało hospicjum, zakład opiekuńczo-lecznicy - mówił prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama