Reklama

Reklama

Łapcie za portfele! Wodociągi chcą podnieść cenę za wodę o prawie 10 proc.

Opublikowano: pt, 18 cze 2021 04:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Łapcie za portfele! Wodociągi chcą podnieść cenę za wodę o prawie 10 proc. - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ale póki co, na taką podwyżkę nie zgadzają się Wody Polskie i domagają się przedstawienia nowego uzasadnienia cennika. Wodociągi Płockie się odwołują.

Reklama

Na początek wyjaśnijmy, że według przepisów obowiązujących od 2018 roku, spółka zajmująca się zaopatrzeniem mieszkańców w wodę i zbiorowym odprowadzeniem ścieków, musi wcześniej wysłać wniosek o zatwierdzenie cennika do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W przypadku Płocka, pismo z proponowanymi stawkami jest wysyłane do warszawskiego oddziału Wód Polskich. We wniosku spółka – w przypadku Płocka Wodociągi Płockie – podaje ceny na najbliższe trzy lata, licząc od 23 czerwca.

Kiedyś Miasto dopłacało

Przypomnijmy, że wcześniej – do 2017 roku włącznie – to rada miasta zatwierdzała taryfy. Przy czym, nawet jeśli je odrzuciła, to one i tak wchodziły w życie. Czemu więc Wodociągi przedstawiały je radnym? Dlatego, że radni mogli uchwalić dopłaty z budżetu miasta na metr sześcienny dla każdego mieszkańca. Czyli w efekcie, spółka zaopatrująca w wodę dostała tyle ile chciała, a płocczanin zbyt mocno nie odczuwał podwyżki, bo tę pokrywało miasto ze swojej kasy. W Płocku takie dopłaty mieliśmy do połowy 2015 roku. Wtedy to ówczesny radny PO Artur Kras złożył wniosek, by każdy mieszkaniec w pełni pokrywał swoje wykorzystanie wody. Jego propozycja została przyjęta przez radę, w efekcie czego rachunki płocczan za wodę i odprowadzenie ścieków – w 2015 roku - wzrosły aż o 20 proc.

Przez ostatnie trzy lata wzrost o 3-4 proc.

W 2018 roku Wodociągi Płockie po raz pierwszy wysłały wniosek o zatwierdzenie taryfy na najbliższe trzy lata do Wód Polskich – oddziału w Warszawie. I tak przez te ostatnie trzy lata – ceny co roku się podnosiły, ale nieznacznie.

W 2018 roku (taryfa obowiązująca od 23 czerwca 2018 roku do 22 czerwca 2019 roku)

Cena za metr sześc. wody wzrosła z 4,57 zł na 4,75 zł. To daje wzrost na poziomie 4 proc.

Cena za metr sześc. ścieków wzrosła z 6,81 zł na 7,28 zł. To wzrost o 7 proc.

W 2019 roku (obowiązująca od 23 czerwca 2019 roku do 22 czerwca 2020 roku)

Cena za metr sześc. wody wzrosła do 4,94 zł, czyli o 4 proc.

Cena za metr sześć. ścieków wzrosła do 7,44 zł, czyli o 2 proc.

W 2020 roku (obowiązująca od 23 czerwca 2020 roku do 22 czerwca 2021 roku)

Cena za metr sześc. wody wzrosła do 5,09 zł, czyli o 3 proc.

Cena za metr sześc. ścieków wzrosła do 7,66 zł, czyli o 3 proc.

Szykuje się znaczna podwyżka

W związku z tym, że w tym roku kończy się termin taryfy zatwierdzonej trzy lata temu, spółka Wodociągi Płockie złożyła do Dyrektora RZGW „Wód Polskich” wniosek o zatwierdzenie nowych stawek (dla miasta Płocka i miejscowości Grabina w gminie Łąck) na okres następnych trzech lat. Zrobiła to już w lutym. Jednak, jak właśnie poinformowała, pod koniec maja otrzymała decyzję odmowną. Ponadto, jak podają Wodociągi, na spółkę został nałożony obowiązek przedłożenia poprawionego uzasadnienia wniosku.

Spółka przyznała, że planuje wzrost cen na poziomie 9,8 proc.

- Na wzrost cen wpłynęły przede wszystkim niezależne od spółki rosnące lawinowo koszty za energię elektryczną, zagospodarowanie odpadów, koszty pracownicze (systematyczny wzrost stawek minimalnych), a także wciąż pogłębiający się spadek sprzedaży wody związany także z migracją płocczan – czytamy w komunikacie Wodociągów Płockich. - Założony wzrost cen na poziomie 9,8 proc. dawał gwarancję planowanych inwestycji w infrastrukturę wodociągową opartych na Planie Bezpieczeństwa Wody, nad którym nasza spółka pracuje od kliku lat. Utrzymanie w mocy decyzji RZGW w Warszawie spowoduje w następnych trzech latach brak stabilizacji inwestycyjnej, odłożenie w czasie priorytetowych celów spółki oraz zatrzymanie realizacji Planu Bezpieczeństwa Wody.

Wodociągi Płockie poinformowały też, iż podjęły decyzję o odwołaniu się od decyzji Wód Polskich.

Spółka, mimo naszej prośby już w maju, nie przekazała nam proponowanego cennika. Możemy jednak wyliczyć, iż jeśli wzrost cen ma być na poziomie blisko 10 proc. to cena za metr sześc. wody może wzrosnąć z 5,09 zł do 5,58 zł. A za metr sześc. ścieków z 7,66 zł na 8,40 zł.

Do tego dochodzi jeszcze opłata abonamentowa, która obecnie wynosi 4,22 zł za miesiąc dostarczenia wody i 4,49 zł za miesiąc przy odprowadzaniu ścieków.

Żeby unaocznić podwyżkę, można ją wyliczyć jeszcze w ten sposób. Jeśli dziś ktoś zużywa miesięcznie 15 m sześc. wody i odprowadza 15 m sześc. ścieków, to – po doliczeniu opłat abonamentowych - płaci 199,96 zł, czyli prawie 200 zł. Po podwyżce zapłaci prawie 220 zł miesięcznie.

Póki co, płacimy jednak za wodę i ścieki tyle ile do tej pory. Jak podają bowiem Wodociągi, do rozstrzygnięcia dotyczącego decyzji o zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe doprowadzenie ścieków w mocy pozostają stawki za wodę i ścieki aktualnie obowiązujące.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (17)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +12 / -0

  Jak można

  To jest ostatnia kadencja Nowakowskiego.Przeginaja! Biorą po 300 tyś w spółkach,a z ludzi ściągają pieniądze choć miasto się wyludnia. To jest złodziejstwo PO.

 • 7 miesięcy temu | ocena +15 / -0

  Józef Szwejk

  Spoko, spoko. Pisałem już, że tam gdzie rządzi PO podnosi się stawki za wodę, wywóz śmieci i inne, aby kolesiom żyło się dobrze! Woda już POdniesiona (notabene drożej niż w Warszawie mamy od kilku ładnych lat), w kolejce czekają śmieci. Obstawiam, że od stycznia 2022 POdniosą opłatę do 50 zł na osobę.

 • 7 miesięcy temu | ocena +13 / -1

  Czerwona kartka dla Nowakowskiego

  My płacimy więcej... a Nowakowski i spółka inkasują po kilkaset tysięcy miesięcznie... zamiast inwestować w rozwiązania, które ulżyły by mieszkańcom wydają krocie na stadion i filharmonię... w końcu szlachta musi mieć się gdzie spotykać!

 • 7 miesięcy temu | ocena +14 / -0

  Osa

  340 tys. Dla prezesa trzeba za sponsorować...

 • 7 miesięcy temu | ocena +13 / -0

  Jacek

  Ze wszystkich członków zarządów miejskich spółek to właśnie prezes Wodociągów Płockich Andrzej Wiśniewski zarobił najwięcej, bo aż 341 tys. zł, co przekłada się średnio na 28 tys. zł miesięcznej pensji. Rok wcześniej jego wynagrodzenie wyniosło 330 tys. zł.

 • 7 miesięcy temu | ocena +13 / -1

  Jasiu

  Jak to było? Ile to pensji ma Prezes?

  • 7 miesięcy temu | ocena +12 / -0

   Adam

   28 tyś miesięcznie... inkasuje więcej niż premier RP.... brawo Płock, brawo Nowakowski!

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -12

  anty-partyj

  I o to chodzi ! W tym zamknięciu, w tej klatce narzuconej przez Rząd wkrótce sami się zagryziecie z tej własnej nienawiści. Szkoda mi jedynie zwierzaczków, bo przez waszą głupotę cierpią. Jaki kram, taki Pan ...coś z XVIII wieku !Po co te protesty pod Biedronką ? Biedronka g...wna nie kupi od was, a ja g...wna nie kupię od Biedronki kochane cudaki... Rozwiń

  • 7 miesięcy temu | ocena +10 / -0

   Osa

   A co ma rząd do tego jak prezes dostaje w czasie pandemii 1 tyś podwyżki... bo 330 tyś rocznie to za mało... mieszkańcom likwidują lub zawieszają autobusy bo kasy nie ma, a sami podwyżki....

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -17

  vaticano tango

  Jak pójdzie woda święcona 10% do góry, to grzechomaty zdrożeją o 20% ! Jestem za takimi podwyżkami .Watykan jest poszkodowany, bo dotychczasowa, nieudolna polityka polskiego Rządu tylko destabilizowala ekonomoczną porozumienie Polska-Watykan. Się zachciało wolności watykańskiej, to z Umów należy się wywiązywać i nie kwękać, że jest żle....albo Umo... Rozwiń

 • 7 miesięcy temu | ocena +22 / -0

  Polak

  Głupszego tłumaczenia podwyżek nie słyszałem. Migracja ludności i wzrost pensji. Zapytajcie szeregowych pracowników czy im tak pensję rosną jak prezesowi. Ludzie wyjeżdżają a spróbujcie kupić nowe mieszkanie w Płocku.

  • 7 miesięcy temu | ocena +17 / -0

   prawda

   To prawda, mieszkania są w Płocku strasznie drogie w porównaniu do zarobków. Spadła sprzedaż wody, bo ludzie przenoszą się do miejscowości pod Płockiem, jak mają płacić tyle za mieszkanie to czasem bardziej opłaca się zbudować jakiś mały domek i mieć kawałek swojego ogródka. A poza tymi przypadkami masa młodych ludzi nie wraca do Płocka po studiach... Rozwiń

 • 7 miesięcy temu | ocena +18 / -0

  Twój nick

  Pensja prezesa wynosi 341 000 PLN - po podwyżce będzie wynosiła 110% * 341 000 PLN = 375 100 PLN

 • 7 miesięcy temu | ocena +28 / -0

  ***** ***

  Ostatnio portalplock podawał zarobki Jaśnie Pana prezesa wodociągów które wzrosły. Cytuję portalplock.pl "Wodociągi Płockie Ze wszystkich członków zarządów miejskich spółek to właśnie prezes Wodociągów Płockich Andrzej Wiśniewski zarobił najwięcej, bo aż 341 tys. zł, co przekłada się średnio na 28 tys. zł miesięcznej pensji. Rok wcześniej jego wyn... Rozwiń

 • 7 miesięcy temu | ocena +19 / -1

  gaga

  Prezes musi mieć na swoją pensję.

 • 7 miesięcy temu | ocena +24 / -0

  głupoty

  Ciekawe z czego ludzie mają płacić te rachunki! Płock jest bardzo drogi do życia, mimo, że pensje znacznie odbiegają od podobnych miast w Polsce, Może ktoś w końcu ruszy głową w tym ratuszu i przestanie przyzwalać na takie cyrki. Za co podniesienie opłat? Za tą wodę, która była w kranach po awarii Czajki, że ludzie kupowali wodę butelkowaną na potę... Rozwiń

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   zniesmaczony

   w ratuszu pociot na pociocie wiec nie licz na nic sensownego, z końcem 2020 kazali zapłacić sobie 2 razy za wywózkę śmieci, podopinali jakieś karteczki bez podpisu do oficjalnych dokumentów a potem straszyli komornikiem, banda nierobów. wcześniej płaciło się po wykonaniu usługi a obecnie w trakcie bo płacimy za miesiąc bieżący, zrobili taki myk żeb... Rozwiń