reklama
reklama

Po niedzieli poziom Wisły może się dramatycznie podnieść. Nawet o kilka metrów!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Po niedzieli poziom Wisły może się dramatycznie podnieść. Nawet o kilka metrów! - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd dawna na najdłuższej rzece w Polsce notuje się bardzo niski poziom wody, ale po kilku dniach bardzo intensywnych, miejscami nawalnych opadów może to się niebezpiecznie zmienić. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej są niepokojące: do soboty poziom Wisły w Warszawie może się podnieść wprawdzie tylko o pół metra, ale w kolejnych dniach może to być już kilka metrów.
reklama

Na razie sytuacja jest dobra. Na wielu rzekach obserwuje się skrajnie niski poziom, m.in. na Mazowszu jest on najniższy w całej historii pomiarów.

Ale trzeba być czujnym i przygotowanym, ponieważ z południa z każdym dniem w kierunku Mazowsza będzie "szło" coraz więcej wody. Należy śledzić komunikaty IMGW i lokalnych władz.

Mazowsze. Poziom wody w Wiśle

Z danych IMGW-PIB wynika, że poziom Wisły w województwie mazowieckim jest stabilny, nie zmienia się lub zmienia o symboliczne 1-2 cm. 

W Warszawie (Bulwary) poziom wynosi 16 cm, trend jest bez zmian, stan ostrzegawczy to 600 cm, a alaromowy 650. maksymalnie było już 773 cm w historii (1960 r.)

reklama

W Wyszogrodzie w środę 9 lipca notowano 234 cm, stan ostrzegawczy to 500 cm, a alarmowy - 550/ W historii było tam jednak aż 791 cm (w 1966 r.)

Z kolei w Płocku stan wynosi 118 cm (ostrzegawczy 210 cm, alarmowy 250 cm).

Ale ta sielanka zapewne się zmieni.

- Padające obfite deszcze w dorzeczu Wisły zaczną bardzo szybko wypełniać koryto bardzo dużymi ilościami wody. Gdy za około tydzień do Warszawy będzie dopływać fala wezbraniowa, to poziom rzeki podniesie się nawet o ponad 5 metrów - ostrzega portal twojapogoda.pl. 

Wody Polskie. Nowy komunikat w sprawie zbiorników

W środę 9 lipca Wody Polskie wydały komunikat w sprawie sytuacji na zbiornikach przeciwpowodziowych.

reklama

- Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie 52 mokre zbiorniki retencyjne posiadają pojemności powodziowe równe bądź większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą - zapewniają Wody Polskie.

Dodają, że zbiorniki są gotowe na przyjęcie wód wezbraniowych, a ich praca będzie dostosowywana do aktualnych prognoz hydrologicznych i wydanych ostrzeżeń.

Zbiorniki retencyjne znajdujące się na południu Polski mają rezerwę powodziową o prawie 300 mln m3 większą, niż wymagana instrukcjami gospodarowania wodą.

Wody Polskie pracują w trybie całodobowym i są w bieżącym kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo