Występ zaplanowano 31 maja. - Tego jeszcze nie było - zgodnie zapowiadali w końcu 2010 r. twórcy „Krzyżaków”, reklamowanych jako pierwsza od wielu lat polska rock-opera. Premierowy pokaz odbył się 30 grudnia 2010 r. w Sali Kongresowej w Warszawie. Oprócz wymienionych na scenie zobaczyliśmy kolejnych aktorów. Danuśkę, córkę Juranda i żonę Zbyszka, zagrała Olga Szomańska (laureatka "Szansy na sukces" z 1999 r., śpiewała w wielkim przeboju „Niech mówią, że to nie jest miłość” Piotra Rubika, w latach 2005-2007 była solistką w jego zespole), w rolę jej rywalki do serca Zbyszka, Jagienki ze Zgorzelic, wcieliła się Joanna Dec „Asteya”, znana z telewizyjnego programu „Śpiewaj i walcz”.
To zupełnie nowa odsłona powieści Henryka Sienkiewicza. Twórcy rock-opery to: Marcin Kołaczkowski (scenariusz i reżyseria), Hadrian Filip Tabęcki (muzyka), długoletni kierownik muzyczny Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, i Jacek Korczakowski (słowa), autor tekstów piosenek dla m.in. Ewy Bem, Zbigniewa Wodeckiego, Jerzego Połomskiego czy Ireny Santor. „Krzyżacy” odwołują się do światowych tradycji (Jesus Christ Superstar, We Will Rock You). Oprócz 13 wokalistów na scenie pojawi się grający na żywo rockowy zespół Freedom (w składzie muzycy znani z współpracy z m.in. duetem Lipnicka/Porter, Lady Pank czy Natalią Kukulską) oraz siedmiu tancerzy z grupy Art Color Ballet.
Skąd pomysł na rock-operę „Krzyżacy”? Kołączkowski na łamach portalu Interia.pl tłumaczy, że już dwa lata wcześniej szukał tematu na polski musical, który potem przeobraził się w rock-operę z racji tego, że nie chciał robić „grzecznej” produkcji, tylko mieć dowolność w doborze konwencji tego widowiska muzycznego. I powstało widowisko przygodowe, o miłości, na tle historii, która jest gdzieś zakorzeniona w głowach.
Powieść Sienkiewicza, na której oparta jest rock-opera, opowiada historię miłości Zbyszka i Danuśki, na tle wydarzeń historycznych XV wieku, jak choćby bitwa pod Grunwaldem. Książka została przetłumaczona na 25 języków. Filmową adaptację w reżyserii Aleksandra Forda obejrzało ponad 30 milionów widzów. Przy pracy nad rock-operą wokaliści sięgali zarówno do książki, jak i do filmu. Choć wydarzenia toczą się na przełomie XIV i XV wieku, wykonawcy na scenie pojawią się we współczesnych kostiumach, na tle nowoczesnej choreografii. Sam tekst nie został jednak uwspółcześniony.
Rock-opera odbyła już sporą trasę: m.in. Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Gdynia, Zabrze, Kraków, Lublin, Malbork, Toruń, Krosno, Łódź, Szczecin. Ze względu na napięte terminy trafiają się zastępstwa w składzie artystów. Nie wiadomo więc jeszcze, kto pojawi się w Orlen Arenie. Na razie najbardziej entuzjastyczne noty po koncertach zbiera Jurand - Macieja Balcar z Dżemu.