reklama

Koniec dermatologii na Miodowej. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Koniec dermatologii na Miodowej. Dlaczego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDlaczego zlikwidowano poradnię dermatologiczną w przychodni przy Miodowej? - pyta nasza czytelniczka. Płocki ZOZ odpowiada: „przesłanką do likwidacji poradni była poprawa jakości świadczeń” i zapowiada tajemniczo: „dobrych zmian będzie więcej”.

Dlaczego zlikwidowano poradnię dermatologiczną w przychodni przy Miodowej?- pyta nasza czytelniczka. Płocki ZOZ odpowiada: „przesłanką do likwidacji poradni była poprawa jakości świadczeń” i zapowiada tajemniczo: „dobrych zmian będzie więcej”.

Jak już pisaliśmy przy okazji tematu ciężkich dział, które w związku z likwidacją przychodni na Reja i przekazaniem kontraktu NFZ dla niepublicznej placówki, wytoczył władzom Płockiego ZOZ- u eksprezydent Mirosław Milewski, od 1 stycznia przestała istnieć również jedna ze specjalistycznych poradni w przychodni przy Miodowej - poradnia skórno- wenerologiczna. W tej właśnie sprawie zadzwoniła do nas czytelniczka z prośbą, byśmy dowiedzieli się, z jakiego powodu zlikwidowano poradnię, skoro jej kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia - według jej wiedzy - był jednym z największych na płockim rynku, a przychodnia przyjmowała dziennie ok. 50 pacjentów. Nasza czytelniczka dopytuje także, gdzie teraz mają leczyć się pacjenci, nierzadko osoby starsze i schorowane, którym wygodnie było korzystać z opieki kilku specjalistów w jednym miejscu, a teraz słyszą, że do dermatologa muszą jechać aż na Podolszyce.

Tymi pytaniami zasypaliśmy wiceprezesa zarządu Marka Sawickiego. św. Trójcy. W obszernej odpowiedzi zatytułowanej dość złowróżbnie jak na temat rozmowy „Dobrych zmian będzie więcej” wiceszef PZOZ-u wyjaśnia, że przesłanką do likwidacji poradni skórno – wenerologicznej była… „poprawa jakości świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej”. - Przez szacunek dla czasu i zdrowia pacjenta postanowiliśmy dokonać reorganizacji placówki - pisze Sawicki. - Nasze działania mają na celu zorganizowanie POZ w jednym miejscu, co usprawni obsługę pacjentów, gwarantując łatwy kontakt z pacjentem. Skrzydło zajmowane przez pion dermatologiczny idealnie nadaje się do zaadaptowania na potrzeby POZ.

Dalej wiceprezes zarządu wyjaśnia, że początkowo w planach było przeniesienie dermatologii do innej części budynku. - Jednak trudne warunki ekonomiczne, w których znalazła się służba zdrowia i konieczność poniesienia bardzo wysokich nakładów na dostosowanie pomieszczeń do specjalnych wymagań Sanepidu stawianych poradniom dermatologicznym, sprawiły, że została podjęta decyzja o likwidacji placówki - stwierdza. - Nasza decyzja zapadła również przez szacunek dla pieniędzy publicznych. W związku z tym, że na płockim rynku działa pięć innych poradni tego typu nasi pacjenci nie zostaną pozbawieni fachowej opieki.

Placówki, które wymienia Marek Sawicki to poradnie dermatologiczne: w Poklinice w Płocku przy Sportowej 2, NZOZ-ie „Derma-Med” przy Wyszogrodzkiej 18A/2, NZOZ-ie „Med-Jar” przy ul. Armii Krajowej 2A,NZOZ-ie „Petrolek” przy Chemików 7 i NZOZ-ie „Rodzina” przy Jana Pawła II 39.

Nasz rozmówca przyznaje, że kontrakt z NFZ poradni skórno-wenerologicznej przy ul. Miodowej stanowił ponad jedną czwartą kontraktów NFZ na takie świadczenia w Płocku i był drugi co do wielkości (po Dermamedzie). - Rzeczywisty udział w rynku tych świadczeń finansowanych przez NFZ szacujemy na ok. 1/5 - dodaje jednak wiceprezes i jednocześnie dementuje informacje, jakoby dziennie leczyło się w poradni ponad 50 osób. - Liczba przyjęć w naszej przychodni systematycznie spadała (z ok. 650 miesięcznie w pierwszym kwartale 2011 r. do 480 miesięcznie w ostatnim kwartale; średnia liczba dziennych przyjęć wynosiła zatem 32 na początku roku i 24 pod koniec roku 2011 r.

W pomieszczeniach po byłej poradni zakres działania znacznie rozszerzył Zakład Medycyny Pracy. Jak informuje Płocki ZOZ, wykonuje się tam nie tylko badania profilaktyczne (wstępne, okresowe, kontrolne). - Współpracujemy także z pracodawcami w znacznie większym zakresie: współdziałamy w ocenie czynników szkodliwych i uciążliwych w miejscu pracy oraz sposobu wykonywania pracy mogących mieć wpływ na zdrowie pracujących - informuje Płocki ZOZ. - Udzielamy tez pracodawcom porad w zakresie ergonomii i organizacji pracy (tak, aby niwelować ujemne skutki mogące mieć wpływ na zdrowie pracujących), monitorujemy zdrowie osób zaliczanych do grup ryzyka, prowadzimy programy profilaktyczne dla pracowników. Wykorzystując okazję, pragniemy zaprosić pracodawców do współpracy z nami, oferując im również pakiety lecznicze z bardzo szerokim zakresem świadczeń.

Czytaj też: To działanie na szkodę własnej spółki! 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE