Tematem "ogródków" na ul. Tumskiej zajął się Michał Sosnowski. Płocki radny prosi o zmianę zasad sprzedaży w tych miejscach. O co chodzi?
Jak przekonuje rajca, zgodnie z obowiązującymi uchwałami rady miasta, przedsiębiorcy, którzy od kwietnia do października prowadzą handel na ul. Tumskiej na zewnątrz swoich lokali, mają obowiązek odsunięcia "ogródków" od lokalu. To - w opinii Sosnowskiego - powoduje niepotrzebne zamieszanie.
- Konieczne jest przejście pomiędzy lokalem a środkiem ulicy na Tumskiej. Taka sytuacja powoduje, że przechodnie mieszają się z klientami lokali, przez co podczas ich obsługi dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.
- przekonuje Michał Sosnowski.
Jak wskazuje radny, ulica Tumska zapewnia dostateczną ilość miejsca, aby przechodnie swobodnie poruszali się po niej i nie musieli przeciskać się pod ścianami budynków.
- Często - przez obecne przepisy - ogródek jest oddalony kawałek od lokalu z uwagi na rosnące na ulicy drzewa, bądź posadowienie innej infrastruktury - wskazuje Sosnowski.
Rajca proponuje zmianę obowiązujacych przepisów prawa miejscowego i umożliwienie zorganizowania "ogródków" bezpośrednio przy ścianach lokali na ul. Tumskiej.
- Jako Radnemu Osiedla Stare Miasto zależy mi, aby na ulicy Tumskiej powstawało coraz więcej przestrzeni do prowadzenia aktywności w tym działalności gospodarczej oraz aby na ulicy tej nie wprowadzać niepotrzebnych ograniczeń i utrudnień.
- przekonuje.
Do tematu ustosunkowano się w urzędzie miasta. Piotr Dyśkiewicz, wiceprezydent Płocka, przekonuje, że kwestia ta nie jest uregulowana żadnym aktem prawa miejscowego.
- Wynika z relacji cywilnoprawnych związanych z udostępnieniem nieruchomości gminnych. Obowiązujące zasady przewidują konieczność dostosowania się dzierżawców nieruchomości gminnych do wymogu Zespołu ds. Estetyki Miasta.
- odpowiada zastępca prezydenta Płocka.
Jak przekonuje, przestrzeganie tych rozwiązań umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z o połowę niższej stawki czynszu za dzierżawę terenu pod "ogródki".
- Przyjęte zasady lokalizacji "ogródków gastronomicznych" podyktowane są układem funkcjonalnym ul. Tumskiej, jej obsługą gospodarczą oraz koniecznością zapewnienia komunikacji dla wszystkich użytkowników tej ulicy. Wynikają one wprost z założeń koncepcji, która zwyciężyła w 2003 rok w konkursie "Rewaloryzacja ulicy Tumskiej".
- dopowiada Agnieszka Malinowska, kierownik referatu Wydziału Strategii, Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Płocka.
Kierownik referatu przytacza opinię Wydziału Strategii, Architektury i Urbanistyki, zgodnie z którą należy utrzymać przyjęty standard z zachowaniem 3 metrów odległości od strony pierzei ul. Tumskiej oraz wolnego pasa przejazdowego. To - w jej opinii - ważne także w kontekście osób z niepełnosprawnościami.
- Jest to bardzo istotne w kontekście nierównej nawierzchni w środkowej części, która stanowi istotną barierę komunikacyjną dla osób z niepełnosprawnością i posiadających problemy z poruszaniem się.
- dodaje na zakończenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.