W końcu lipca radny miejski Michał Sosnowski w imieniu przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną przy Tumskiej zwrócił się z prośbą o zmianę zasad sprzedaży w tzw. „ogródkach” od kwietnia do października.
Chodziło o to, że mają oni obowiązek odsunięcia ogródków od lokalu w stronę środka ulicy zachowując przejście pomiędzy lokalem a środkiem ulicy Tumskiej.
- Taka sytuacja powoduje, że przechodnie mieszają się z klientami lokali, co podczas ich obsługi dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Ulica Tumska jest deptakiem i jest na niej wystarczająca ilość miejsca, aby przechodnie swobodnie poruszali się po niej i nie musieli przechodzić pod ścianami budynków - pisał Sosnowski.
Odpowiedź była na "nie", że musi zostać 3 m od pierzei do ogródków, by zapewnić pieszym możliwość poruszania się przy budynkach, bo środkiem Tumskiej jeżdżą upoważnione auta.
Na dodatek jest tam nierówna nawierzchnia z kostki, co może być problemem np. dla niepełnosprawnych.
Radny nie dał za wygraną, złożył interpelację nr 2.
- Uzyskałem odpowiedź, że usytuowanie ogródków na ul. Tumskiej jest uwarunkowane koncepcją jaka została zawarta w projekcie remontu ulicy i pochodzi z roku 2003, czyli ponad 20 lat temu. Nie zgadzam się z wytycznymi jakie urzędnicy zawarli w odpowiedzi na interpelację, tj. że ciąg pieszy na ul. Tumskiej jest usytuowany pod ścianami budynków - napisał Sosnowski.
Zaznaczył, że ulica ta jest deptakiem i sporadycznie przemieszczają się nią samochody np. z zaopatrzeniem.
- Ponadto nie tylko na ul. Tumskiej nawierzchnia nie jest idealnie równa i osoby z niepełnosprawnościami nie mają problemu z przemieszczaniem się po niej. Mam tu na myśli ulicę Grodzką gdzie wszelkie ogródki są usytuowane w sposób niezagrażający pieszym i ruch pieszych nie odbywa się pomiędzy obsługą restauracji - argumentował radny.
Zgodnie z Zarządzeniu Prezydenta Miasta Płocka z dnia 10 czerwca 2022 r. w przypadku pozytywnej opinii Zespołu ds. Estetyzacji czynsz za najem gruntu jest obniżany o 50 proc.
- Zwracam się z prośbą o zmianę ww. zapisu i wprowadzenie obniżenia czynszu o 50 proc. dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą ożywiać ulicę Tumską i prowadzą handel w tzw. ogródkach. Nie można warunkować tego zdaniem kilku urzędników, którzy kierują się niejasnymi zasadami w tym zasadami pochodzącymi sprzed ponad 20 lat - dodał radny.
Jako przewodniczącemu Rady Mieszkańców Osiedla Stare Miasto szczególnie zależy mu, aby na Tumskiej powstawało coraz więcej przestrzeni do prowadzenia aktywności w tym działalności gospodarczej oraz aby na ulicy tej nie wprowadzać niepotrzebnych ograniczeń i utrudnień.
Co na to ratusz? Ponownie opinia jest niekorzystna dla Sosnowskiego.
- Obowiązujące zasady zapewniają poszanowanie reguł związanych z szeroko pojętą estetyką przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w obszarze Starego Miasta - odpisał wiceprezydent Płocka Piotr Dyśkiewicz z PSL, jeszcze niedawno tak bliskiemu sercu Sosnowskiego.
Dyśkiewicz dodał, że w praktyce obniżona stawka czynszu jest stosowana wobec wszystkich przedsiębiorców, z którymi Miasto ma zawarte umowy dzierżawy, zaś wyższa stawka dotyczy firm, które dopuszczają się bezumownego użytkowania nieruchomości przy braku uzgodnień w zakresie estetyki lub z naruszeniem wydanych warunków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.