Pod koniec ubiegłego roku spore emocje wzbudziła sprawa Wigilii Bożego Narodzenia jako dnia ustawowo wolnego od pracy. Długo ważyło się, czy 24 grudnia będzie dniem wolnym już od w 2024 r., czy dopiero w kolejnym roku.
Ostatecznie posłowie zdecydowali, że Wigilia będzie wolna od 2025 r., a prezydent zgodził się z ich zdaniem.
Nowy dzień wolny? Jest taka propozycja
Mamy kolejną propozycję dnia wolnego od pracy. Chodzi o 1 sierpnia, czyli dzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Autorem petycji jest Stowarzyszenie Lepszy Sulejówek, trafiła ona do prezydenta już w listopadzie ub.r.
Stowarzyszenie przypomina, że dzień 1 sierpnia od 2009 r. jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Do tej pory nie wiązało się to jednak z dniem wolnym od pracy.
- Ten zryw niepodległościowy z 1944 r. pełni rolę doniosłego aksjomatu w najnowszej historii Polski, daje Polakom poczucie godności i niezależności, jak również wzmacnia poczucie tożsamości narodowej i dumy wynikającej z faktu, że Polacy nie składają broni nawet w niełatwych i niesprzyjających warunkach – uważa Stowarzyszenie Lepszy Sulejówek.
Petycja została rozpatrzona podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Przedstawił ją poseł Marcin Józefaciuk.
- Po dyskusji komisja zdecydowała, że skieruje dezyderat do Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska - dowiedzieliśmy się w Stowarzyszeniu Lepszy Sulejówek.
Do zmiany jeszcze daleko, ale sprawa jest na kolejnym szczeblu, więc jeszcze wszystko jest możliwe.
Ustawowe dni wolne od pracy w Polsce
1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Święto Trzech Króli
20 kwietnia – Wielkanoc
21 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja – Święto Pracy
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
8 czerwca – Zielone Świątki
19 czerwca – Boże Ciało
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Wszystkich Świętych
11 listopada – Święto Niepodległości
24 grudnia – Wigilia
25 grudnia – Boże Narodzenie
26 grudnia – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
Powstanie Warszawskie 1944
Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie trwało w dniach 1 sierpnia – 3 października 1944 r. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.
Największa operacja militarna Armii Krajowej maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.
Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a słabo uzbrojone oddziały powstańcze po 63 dniach samotnej walki z przeważającymi siłami niemieckimi musiały skapitulować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.