Od 1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nieobowiązkowa edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, a także obowiązkowa edukacja obywatelska - zamiast dotychczasowego przedmiotu historia i teraźniejszość.
Oświata. Co to jest edukacja zdrowotna?
Spore emocje i gorące dyskusje budziła w ostatnim czasie edukacja zdrowotna, zawierająca elementy związane z dojrzewaniem i zdrowiem seksualnym.
- Celem jest kształtowanie kompetencji uczniów w zakresie całożyciowej dbałości o zdrowie oraz budowanie potencjału zdrowotnego własnego i otoczenia w zgodzie z aktualnymi wyzwaniami epidemicznymi oraz sytuacją geopolityczną - pisze portal.oswiatowy.pl.
Edukacja zdrowotna ma pozwolić uczniom budować wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, aby trafnie rozpoznawać potrzeby zdrowotne własne i otoczenia.
Podstawa programowa obejmuje 10 działów, które odzwierciedlają sfery funkcjonowania człowieka:
1) Wartości i postawy
2) Zdrowie fizyczne
3) Aktywność fizyczna
4) Odżywianie
5) Zdrowie psychiczne
6) Zdrowie społeczne
7) Dojrzewanie
8) Zdrowie seksualne
9) Zdrowie środowiskowe
10) Internet i profilaktyka uzależnień
- W nauczaniu edukacji zdrowotnej najlepiej sprawdzą się metody i techniki pracy takie jak: praca w grupach, burza mózgów, metaplan, dyskusja, różne formy debat, metoda studiów przypadku i drama - wylicza portal.oswiatowy.pl.
Edukacja zdrowotna ma być realizowana od czwartej do ósmej klasy SP (z wyjątkiem ostatniego semestru przed egzaminem ósmoklasisty), jedną godzinę tygodniowo. W szkołach ponadpodstawowych będzie uwzględniona w planach pierwszo- i drugoklasistów (lub trzecioklasistów) także po jednej godzinie tygodniowo.
Oświata. Założenia edukacji obywatelskiej
Głównym celem podstawy programowej edukacji obywatelskiej jest przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym.
- Przedmiot ten ma budować postawy patriotyczne oparte na poczuciu tożsamości i dumie z przynależności do wspólnoty, trosce o małą i dużą ojczyznę, poczuciu odpowiedzialności za jej kształt. A także szacunek wobec innych, empatię i solidarność z innymi oraz zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego - wylicza portal.oswiatowy.pl.
Podstawa programowa:
1) Ja i społeczeństwo
2) Szkoła jako wspólnota
3) Społeczność lokalna i regionalna
4) Demokracja i prawo
5) Polska – władza, świat polityki i sfera publiczna
6) Polska w Europie
7) Świat globalnych zależności
Edukacja obywatelska będzie realizowana w drugiej (2 h w tygodniu) i trzeciej klasie liceum (1 h w tygodniu), w drugiej i trzeciej klasie szkoły branżowej pierwszego stopnia (po 1 h) oraz w drugiej, trzeciej i czwartej klasie technikum (po 1 h).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.