Reklama

Jak połączyć pracę z rodzicielstwem?

Opublikowano:
Autor:

Jak połączyć pracę z rodzicielstwem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Często stajemy przed wyborem – rodzicielstwo czy praca? Część osób nie decyduje się na posiadanie potomstwa z obawy, że ucierpi ich kariera zawodowa. Jednak czy rzeczywiście trzeba rezygnować z pracy na rzecz dzieci lub odwrotnie? Z pewnością nie jest to łatwe i wymaga samodyscypliny i dobrej organizacji czasu. Liczne przykłady pracujących rodziców udowadniają, że połączenie pracy z wychowaniem potomstwa jest możliwe.

Często stajemy przed wyborem – rodzicielstwo czy praca? Część osób nie decyduje się na posiadanie potomstwa z obawy, że ucierpi ich kariera zawodowa. Jednak czy rzeczywiście trzeba rezygnować z pracy na rzecz dzieci lub odwrotnie? Z pewnością nie jest to łatwe i wymaga samodyscypliny i dobrej organizacji czasu. Liczne przykłady pracujących rodziców udowadniają, że połączenie pracy z wychowaniem potomstwa jest możliwe.

Planuj

Najważniejszą kwestią dla udanego połączenia wychowania dzieci z pracą zawodową jest umiejętne zarządzanie czasem. Pracujący rodzice są mistrzami w tej dziedzinie. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Trzeba dobrze przemyśleć, co robić w awaryjnych i nagłych sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie postępować zgodnie z planem.

Wykorzystuj każdą wolną chwilę

Często miewamy poczucie winy, że obowiązki zawodowe pochłaniają cały nasz czas i niewiele pozostaje go dla dzieci. Wykorzystujmy efektywnie każdą wolną chwilę do budowania więzi z potomstwem. Można np. wieczorem zagrać wspólnie z dziećmi w planszówki lub wybrać się na spacer. To wspaniała forma relaksu po ciężkim dniu w biurze i jednocześnie doskonały sposób, by okazać uwagę pociechom.

Dziel obowiązki z partnerem

Podzielenie się obowiązkami z partnerem znacznie ułatwia pogodzenie pracy z opieką nad dzieckiem. Można ustalić grafik zawożenia i przywożenia potomstwa ze szkoły lub przedszkola, na zmianę sprzątać czy przygotowywać posiłki. Nie ma sensu starać się być perfekcyjnym pod każdym względem. Jeśli od czasu do czasu zamówimy gotowy obiad, nikomu z domowników nie stanie się krzywda, a my zyskamy dodatkowy czas na inne czynności.

Rozważ pracę zdalną

Jeśli mamy możliwość zmienić formę zatrudnienia na pracę zdalną, warto rozważyć takie rozwiązanie. Dzięki elastycznemu czasowi pracy i możliwości wykonywania jej w domu, dużo łatwiej pogodzić obowiązki rodzicielskie z życiem zawodowym.

Sprawdź, co oferuje Twój pracodawca

Wielu pracodawców stara się ułatwić pracującym rodzicom godzenie opieki nad dzieckiem z pracą zawodową. Niektóre firmy organizują nawet przyzakładowe żłobki lub przedszkola. Często dofinansowują pobyt dzieci pracowników w tych placówkach. Dzięki temu rozwiązaniu najmłodsi mają zapewnioną opiekę, gdy rodzice pracują. Wiele benefitów może obejmować również dzieci. Warto korzystać z takich możliwości. Z ich pomocą łatwo w ciekawy sposób zaplanować spędzanie wolnego czasu z dziećmi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE