Płock ma 16 Honorowych Obywateli. Pierwszym z nich w 1921 roku został Józef Piłsudski - marszałek 10 kwietnia, czyli 3 dni po przyznaniu mu tego tytułu, odznaczył miasto za bohaterską obronę przed Bolszewikami Krzyżem Walecznych. Przed II wojną światową to wyróżnienie przyznano jeszcze Ignacemu Mościckiemu, Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu, Wacławowi Lachmanowi i Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu.
Przyznawanie Honorowego Obywatelstwa Płocka wznowiono w 1950 roku, kiedy otrzymał je Władysław Broniewski. Do 2018 roku, kiedy to tytuł otrzymał Konrad Jaskóła (jeden z dwóch żyjących Honorowych Obywateli Płocka, drugim jest arcybiskup Stanisław Wielgus), to wyróżnienie otrzymało łącznie 16 osób. Radni PiS chcą, żeby 17. został Jan Paweł II. Papież w czerwcu 1991 roku odwiedził Płock, spędził w mieście dwa dni.
12 kwietnia zebrała się Kapituła, w skład której, zgodnie z uchwałą z 2013 roku, wchodzą:
- Przewodniczący Rady Miasta Płocka – Przewodniczący Kapituły,
- Przedstawiciel Biskupa Płockiego,
- Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego,
- Rektor Politechniki Warszawskiej - Filia w Płocku,
- Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku,
- Prorektor ds. ogólnych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku,
- Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
- W dniu 12 kwietnia 2023 roku odbyło się posiedzenie Kapituły do opiniowania wniosków o nadaniu i pozbywaniu Godności Honorowego Obywatela Miasta Płocka. Wniosek Radnych Klubu Prawa i Sprawiedliwości o nadanie Godności Honorowego Obywatela Miasta Płocka Jego Świętobliwości Janowi Pawłowi II Kapituła pozostawiła do rozpatrzenia w późniejszym terminie - pojnformował Artur Jaroszewski, przewodniczący Rady Miasta Płocka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.