Reklama

Reklama

Honorowe Obywatelstwo Płocka dla Jana Pawła II? Komunikat po posiedzeniu Kapituły

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Służba Więzienna

Honorowe Obywatelstwo Płocka dla Jana Pawła II? Komunikat po posiedzeniu Kapituły - Zdjęcie główne

foto Służba Więzienna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni Prawa i Sprawiedliwości zawnioskowali o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Płocka Janowi Pawłowi II. - Chcemy uczcić pamięć Wielkiego Rodaka, który gościł w czasie swej posługi papieskiej w Płocku 7 i 8 czerwca 1991 roku – argumentują propozycję lokalni działacze PiS. 12 kwietnia zebrała się Kapituła.

Reklama

Płock ma 16 Honorowych Obywateli. Pierwszym z nich w 1921 roku został Józef Piłsudski - marszałek 10 kwietnia, czyli 3 dni po przyznaniu mu tego tytułu, odznaczył miasto za bohaterską obronę przed Bolszewikami Krzyżem Walecznych. Przed II wojną światową to wyróżnienie przyznano jeszcze Ignacemu Mościckiemu, Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu, Wacławowi Lachmanowi i Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. 

Przyznawanie Honorowego Obywatelstwa Płocka wznowiono w 1950 roku, kiedy otrzymał je Władysław Broniewski. Do 2018 roku, kiedy to tytuł otrzymał Konrad Jaskóła (jeden z dwóch żyjących Honorowych Obywateli Płocka, drugim jest arcybiskup Stanisław Wielgus), to wyróżnienie otrzymało łącznie 16 osób. Radni PiS chcą, żeby 17. został Jan Paweł II. Papież w czerwcu 1991 roku odwiedził Płock, spędził w mieście dwa dni. 

12 kwietnia zebrała się Kapituła, w skład której, zgodnie z uchwałą z 2013 roku, wchodzą:

  • Przewodniczący Rady Miasta Płocka – Przewodniczący Kapituły, 
  • Przedstawiciel Biskupa Płockiego,
  • Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego,
  • Rektor Politechniki Warszawskiej - Filia w Płocku,
  • Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku,
  • Prorektor ds. ogólnych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku,
  • Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Komunikat Kapituły:

- W dniu 12 kwietnia 2023 roku odbyło się posiedzenie Kapituły do opiniowania wniosków o nadaniu i pozbywaniu Godności Honorowego Obywatela Miasta Płocka. Wniosek Radnych Klubu Prawa i Sprawiedliwości o nadanie Godności Honorowego Obywatela Miasta Płocka Jego Świętobliwości Janowi Pawłowi II Kapituła pozostawiła do rozpatrzenia w późniejszym terminie - pojnformował Artur Jaroszewski, przewodniczący Rady Miasta Płocka. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy