Reklama

Reklama

Jan Paweł II Honorowym Obywatelem Płocka? O to wnioskują lokalni działacze PiS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Służba więzienna

Jan Paweł II Honorowym Obywatelem Płocka? O to wnioskują lokalni działacze PiS - Zdjęcie główne

7 czerwca 1991 roku Jan Paweł II spotkał się z więźniami w Zakładzie Karnym w Płocku | foto Służba więzienna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni klubu płockiego Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Płocka Janowi Pawłowi II. - Chcemy uczcić pamięć Wielkiego Rodaka, który gościł w czasie swej posługi papieskiej w Płocku 7 i 8 czerwca 1991 roku – argumentują działacze PiS. 

Reklama

Honorowy Obywatel Płocka to tytuł nadawany osobom, które szczególnie mocno zapisały się w historii miasta. Pierwszą osobą uhonorowaną w taki sposób był marszałek Józef Piłsudski w 1921 roku. Tę wąską listę tworzą chociażby Ignacy Mościcki, Antoni Julian Nowowiejski, Mira Zimińska-Sygietyńska, Kazimierz Górski czy Jolanta Szymanek-Deresz. Ostatnim Honorowym Obywatelem Miasta Płocka został Konrad Jaskóła. Tytuł ten nadano mu w 2018 roku.

Teraz radni płockiego PiS-u wnioskują, by na listę dopisano Jana Pawła II. Pismo w tej sprawie, podpisane m.in. przez Wiolettę Kulpę, Adama Modliborskiego, Piotra Kuberę, Leszka Brzeskiego czy Teresę Kijek, zostało złożone do przewodniczącego Rady Miasta Płocka.

Jak piszą pomysłodawcy, „akt ten jest wyrazem naszej najgłębszej wdzięczności i wielkiego uznania zasług Pierwszego z Rodu Polaków na rzecz wspierania różnych działań i inicjatyw służących dobru wspólnemu”.

- Dziękujemy Ojcu Świętem – Świętemu Janowi Pawłowi II - za spotkanie z mieszkańcami Płocka i odprawioną Mszę Święą na Placu Celebry – piszą płoccy działacze PiS w uzasadnieniu wniosku. - [...]To ważne wydarzenie w kartach historii Płocka. Oprócz spotkań z wiernymi na placu celebry oraz w płockiej katedrze, jako pierwszy papież spotkał się z więźniami w Zakładzie Karnym w Płocku.

Lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości przypominają, że papież Polak spędził w Płocku aż dwa dni.

- Po tej wizycie pozostał m.in. ornat papieski, przechowywany w domu biskupim w Płocku – czytamy w uzasadnieniu wniosku. - Pierwszego dnia wizyty […] goszcząc w Domu Biskupów Płockich, rozmawiał z jego okien z wiernymi, którzy tłumnie zgromadzili się wówczas na pobliskich ulicach i skwerze. W jednym z okien biskupiej siedziby papież pojawił się też następnego dnia, żegnając się tym razem z mieszkańcami miasta i pielgrzymami.

O wadze tej wizyty świadczą też czyny. W 2020 roku kard. Stanisław Dziwisz odsłonił pamiątkową mozaikę z wizerunkiem Jana Pawła II, w tym samym miejscu, w którym papież Polak w 1991 roku zebranych błogosławił wiernych. W Muzeum Diecezjalnym powstała też dedykowana tej wizycie stała ekspozycja.

Działacze PiS z Płocka złożyli wniosek 13 marca. 10 dni później otrzymali odpowiedź od Artura Jaroszewskiego, przewodniczącego miejskich rajców.

- Kapituła zbiera się 12 kwietnia – informują działacze Prawa i Sprawiedliwości z Płocka. - Jednocześnie poinformowano o „nie podgrzewaniu ponadlokalnych emocji dotyczących Papieża Polaka”. Otóż Radni PiS w Płocku nie podgrzewają atmosfery, nie robią tzw. hucpy politycznej, nie organizują konferencji prasowych, nie wywierają presji na innych radnych, aby taką uchwałę w konsekwencji przegłosować. Wnosimy o uhonorowanie Świętego Jana Pawła II, Papieża Polaka, w mieście Płocku, dla mieszkańców, którzy o to proszą, w mieście objawienia Siostry Faustyny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy