Reklama

Reklama

Ekologiczna inwestycja PKN Orlen. W Płocku powstanie nowa instalacja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Ekologiczna inwestycja PKN Orlen. W Płocku powstanie nowa instalacja - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen podpisał umowę na budowę nowej instalacji. Ma ona pozwolić na redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Instalacja oczyszczania gazów powstanie na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku.

Reklama

Jak podają w koncernie, prace mają rozpocząć się w marcu 2022 roku, a inwestycja ma kosztować około 346 mln zł. Powstanie instalacja oczyszczenia gazów poprocesowych po procesie Clausa (TGTU III). Inwestycja ta wpisuje się w strategię ORLEN2030. 

– Transformacja koncernu w kierunku grupy multienergetycznej oparta jest o energetykę odnawialną i gazową, ale także niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrochemiczną – tłumaczył Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Zgodnie ze strategią, do 2030 roku na inwestycje w Grupie Orlen planujemy przeznaczyć łącznie 140 mld zł. Jednym z elementów tych działań jest właśnie konsekwentne ograniczenie emisji z naszych jednostek produkcyjnych. Nowa instalacja, która powstanie w Płocku to kolejna proekologiczna inwestycja Grupy Orlen, która ułatwi osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Koncern zadeklarował osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku, a w ramach dochodzenia od tego celu do 2030 roku planuje m.in. redukcję emisji CO2 o 20 proc. 

Nowa pro-ekologiczna inwestycja ma być gotowa w pierwszej połowie 2024 roku. Zastąpi ona częściowo już wyeksploatowaną instalację Odsiarczania Gazów Kominowych – Hydrosulfreen I. Umożliwi również redukcję zanieczyszczeń.

Inwestycję zbuduje Orlen Projekt. To największe przedsięwzięcie w 50-letniej historii spółki.

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do realizacji tej inwestycji – uspokajał Marcin Kasza, prezes Orlen Projekt. - Posiadamy odpowiednie zasoby, kompetencje i doświadczenie zarówno w zakresie zarządzania projektem, jak i realizacji dokumentacji technicznej. Ponadto powołaliśmy dla tej inwestycji 30-osobowy zespół, który wspierać będzie kadra menadżerska oraz działy wsparcia.

W ramach podpisanej umowy – oprócz budowy „pod klucz” instalacji TGTU III  - Orlen Projekt wykona również kompletną infrastrukturę umożliwiającą pracę instalacji podstawowej, m.in. rozdzielnie, akumulatornię i stacje transformatorowe umiejscowione w nowopowstającym dwukondygnacyjnym budynku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy