Reklama

Dużo chętnych w konkursie. Tu jednak liczy się jakość, a nie ilość

Opublikowano:
Autor:

Dużo chętnych w konkursie. Tu jednak liczy się jakość, a nie ilość  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno miasto ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania placu w ścisłym centrum Płocka. Jeśli w przyszłości miałby w tym miejscu stanąć pomnik, architekci i urbaniści powinni podpowiedzieć, w którym miejscu i zaproponować takie rozwiązania, by prace budowlane nie okazały się droższe niż 10 mln zł.

Niedawno miasto ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania placu w ścisłym centrum Płocka. Jeśli w przyszłości miałby w tym miejscu stanąć pomnik, architekci i urbaniści powinni podpowiedzieć, w którym miejscu i zaproponować takie rozwiązania, by prace budowlane nie okazały się droższe niż 10 mln zł. 

O tym, że Ratusz przymierza się do ogłoszenia konkursu urbanistyczno-architektonicznego na plac Narutowicza już pisaliśmy przy okazji pomysłu ustawienia na placu nowego pomnika Obrońców Płocka 1920 roku w kształcie kolumny zwieńczonej rzeźbą orła z brązu. Plac Gabriela Narutowicza, dawny Rynek Kanoniczny jest „sercem” miasta, gdzie krzyżują się ulice - łączniki ze Starym Rynkiem, Śródmieściem i Wzgórzem Tumskim.

- Dzisiejszy wygląd plac zawdzięcza zaprojektowanej w 1803 roku przez Schmida regulacji miasta – czytamy w dokumentacji Urzędu Miasta. - Nastąpiła zmiana prawa własności. Sukcesywnie rozbierano wszystkie budynki, znajdujące się między pałacem biskupim a nowo utworzoną pierzeją, łączącą ulicę Grodzką i Tadeusza Kościuszki. W rezultacie powstał rozległy plac, który z trzech stron otoczyły klasycystyczne kamienice mieszczańskie i kanonie, wzniesione na przełomie lat 20. i 30. XIX wieku. W latach 60. XIX w. plac przekształcono w zieleniec.

W ogłoszonym przez Ratusz postępowaniu przewidziano kilka etapów. Z początku chodziło o zgłaszanie ofert od chętnych architektów i urbanistów, którzy mogliby podjąć się wyzwania i podpowiedzieć, w jaki sposób odpowiednio zagospodarować plac, który płocczanom może kojarzyć się z miejskimi uroczystościami. Zadanie nie takie łatwe z racji, że koncepcja musi być spójna z okoliczną zabudową, zachować istniejąca już zieleń, a przy tym stworzyć miejski zakątek, który nie będzie tylko zwykłym „przechodniakiem” do sądu. 

Do ratusza wpłynęły 54 wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, ale nie jest to równoznaczne z tym, że będzie aż tyle koncepcji do oceny przez sąd konkursowy. Już wiadomo, że około 20 z nich zawierało braki formalne.

- Przykładowo brakowało potwierdzenia na kopii dokumentu zgodności z oryginałem – wyjaśnia Alina Boczkowska z zespołu współpracy z mediami. - Dlatego zwróciliśmy się o uzupełnienie tych braków w terminie do 5 grudnia.

Liczy się termin wpłynięcia do Urzędu Miasta Płocka. Listę podmiotów dopuszczonych do konkursu Ratusz ogłosi 8 grudnia. Dopiero kolejny etap polega na nadesłaniu do Ratusza gotowych koncepcji. 

[ZT]16992[/ZT]

Celem konkursu jest wykreowanie przestrzeni publicznej z jednej strony spójnej pod względem urbanistycznym i architektonicznym, a z drugiej atrakcyjnej i funkcjonalnej. Koncepcja musi uwzględniać historyczny charakter placu Narutowicza oraz planowane zlokalizowanie na jego terenie pomnika Obrońców Płocka 1920 roku (nie może stanowić wysokościowej czy kubaturowej dominanty). Przy pracy nad koncepcją trzeba mieć na względzie opracowany projekt remontu Płyty Nieznanego Żołnierza wraz z otoczeniem oraz wprowadzić funkcję szaletu miejskiego z przestrzeni placu. Do rozważenia pozostawiono kwestię „likwidacji miejsc parkingowych zgrupowanych u zbiegu ulicy Chojnackiego z Placem Narutowicza w celu uczytelnienia rysunku placu i umożliwienia jego spójnej aranżacji”.

[ZT]15558[/ZT]

[ZT]9882[/ZT]

- Koncepcja powinna wprowadzać rozwiązania sprzyjające wytworzeniu wysokiej jakości przestrzeni publicznej w centrum miasta, generującej przepływy ludzi i budzącej zainteresowanie – czytamy w dokumentacji konkursowej. - Zaprojektowana przestrzeń placu powinna zachęcać mieszkańców do spędzania w niej czasu wolnego i wzajemnych interakcji.

W przyjętych rozwiązaniach do uwzględnienia pozostaje podział placu na strefy ruchu pieszego, kołowego oraz strefy miejsc parkingowych (z dążeniem do uspokojenia ruchu samochodowego w rejonie placu, zachowując jednocześnie przejezdność po obwodzie placu oraz w ciągu ulic Kościuszki – Mostowa, uwzględniając również trzy miejsca postojowe dla taksówek i miejsca dla osób niepełnosprawnych).

Na placu znajdą się nowe meble miejskie, w tym maja być zapewnione miejsca siedzące niezwiązane z działalnością komercyjną. Osoby przygotowujące koncepcję w ramach głoszonego konkursu zostaną poproszone o propozycje na miejsca lokalizacji sezonowych ogródków gastronomicznych i przeanalizowanie funkcjonowania placu w trakcie różnorodnych imprez (np. jarmarków, kameralnych koncertów, festynów, uroczystości patriotycznych, rocznicowych itp.). Ratusz dopuszcza możliwość wprowadzenia w tę przestrzeń placu i przyległych ulic nowej zieleni, kolejnych drzew, roślinności w gazonach.

Do realizacji zadań związanych z konkursem został powołany sąd konkursowy w składzie: mgr inż. arch. Krzysztof Kwiatkowski (przewodniczący), dr hab. mgr inż. arch. Cezary Głuszek (zastępca przewodniczącego), mgr inż. arch. Adriana Hibner (sędzia), mgr inż. arch. Tomasz Królikowski- (sędzia), mgr inż. arch. Agata Milczarek (sędzia), mgr Karolina Pacholec (sędzia), mgr Stanisław Płuciennik (sędzia), Agnieszka Wilczak (sekretarz - bez prawa głosu). Rozstrzygnięcie nastąpi do 16 kwietnia 2018 roku.

Zgodnie z koncepcją wskazaną przez sąd konkursowy docelowo miałaby powstać dokumentacja projektowa potrzebna do rozpoczęcia robót (a te nie mogą przekroczyć 10 mln zł).  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE