Reklama

Duże zmiany w płockim kościele na Górkach

Opublikowano:
Autor:

Duże zmiany w płockim kościele na Górkach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tak jak niedawno informowaliśmy, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku z dniem 30 czerwca 2019 r. przechodzi na emeryturę. A co ciekawe, przeniesiony zostaje również wikariusz. Jaka przyszłość czeka parafię?

Tak jak niedawno informowaliśmy, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku z dniem 30 czerwca 2019 r. przechodzi na emeryturę. A co ciekawe, przeniesiony zostaje również wikariusz. Jaka przyszłość czeka parafię?

W przypadku Płocka mamy jedną nominację na administratora parafii pw. św. Bartłomieja w Zeńboku od 1 lipca 2019 r. dla. ks. mgr Piotra Szczepana Marca, nauczyciela w Szkołach Katolickich w Płocku. Z kolei nominacje proboszczowskie nie objęły żadnego księdza z Płocka. Dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Onufrego w Staroźrebach, ks. mgr Bogusław Sabat, obejmie parafię pw. św. Bartłomieja w Kuczborku. Zastąpi go proboszcz parafii pw. św. Antoniego Łukomiu, ks. mgr Krzysztof Zakrzewski. Natomiast do parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie trafi dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Zygmunta w Królewie, ks. mgr Witold Zembrzuski. Zmieni się także proboszcz parafii pw. św. Leonarda w Chociszewie. Ks. mgr Jerzy Antoni Zdunkiewicz dalszą posługę jako proboszcz będzie pełnił od 1 lipca w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku.

Od 30 czerwca na emeryturę przechodzą: ks. Tadeusz Łebkowski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, ks. kan. Henryk Lipka, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie, oraz ks. kan. Józef Różański, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku.

[ZT]22162[/ZT]

Ponadto poinformowano, że po uprzednim zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej, biskup płocki Piotr Libera podjął rozmowy ze Zgromadzeniem Misjonarzy Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy (Misjonarze Klaretyni), dotyczące powierzenia temu Zgromadzeniu placówki duszpasterskiej na terenie naszej diecezji. W ich wyniku biskup zdecydował, że z dniem 1 lipca 2019 roku Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów podejmie posługę duszpasterską w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku.

Jak dowiadujemy się od Elżbiety Grzybowskiej, rzecznika prasowego Diecezji Płockiej, decyzja nie ma związku z ostatnimi wydarzeniami w kościele na Górkach. 

- Rozmowy w tym zakresie były prowadzone od pewnego czasu. Parafia będzie funkcjonowała na podobnych zasadach, jak Stanisławówka, gdzie są salezjanie. Oznacza to, że nadal pozostanie pod jurysdykcją biskupa płockiego, jednak zakonnicy mają także pewną autonomię. Możliwości obsadzenia funkcji proboszcza w poszczególnych parafiach są coraz mniejsze, kapłanów ubywa - dodaje. - W tym przypadku obie strony, zarówno biskup Libera, jak i Zgromadzeni Misjonarzy Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, były zainteresowane takim rozwiązaniem. 

Oznacza to również jeszcze jedną zmianę. Obecny wikariusz z parafii. św. Maksymiliana Kolbego również zostanie przeniesiony do innej parafii.

Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy sprawują posługę w Polsce (wspólnoty są w Krzydlinie Małej, Łodzi, Paczynie, Miedarach, Kuria Prowincjonalna znajduje się w Warszawie) i za granicą (Białoruś, Afryka, Rosja, Niemcy, Austria, Chile, Paragwaj, Filipiny, Wielka Brytania, Kuba). Zgromadzenie zakonne zostało założone 16 lipca 1849 roku przez św. Antoniego Marię Klareta w Vic (Hiszpania), a zatwierdzone 22 grudnia 1865 roku przez papieża Piusa IX. Już w 1869 roku powstały pierwsze domy poza Europą: najpierw w Algierii, a następnie w Chile. - Historia Misjonarzy Klaretynów w Polsce rozpoczyna się w roku 1932 w miejscowości Midary na Śląsku. Szybki rozwój Zgromadzenia doprowadził do utworzenia w 1982 r. niezależnej delegatury i ostatecznie w 1993 r. samodzielnej prowincji. W kraju klaretyni posiadają 7 domów, prowadząc działalność rekolekcyjno-misyjną, centrum duchowości w Krzydlinie Małej koło Wrocławia, pięć parafii, duszpasterstwo chorych, wojska, działalność dydaktyczno-akademicką, wydawnictwo Palabra, dwumiesięcznik Życie Konsekrowane, Klaretyńską Szkołę Ewangelizacji i Instytut Życia Konsekrowanego we Wrocławiu. Za granicą duszpasterstwo polonijne w Niemczech, misje na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Białorusi, Rosji – Syberia i Czechach. Współpracujemy z Klaretynami innych prowincji na Filipinach, w Hiszpanii, Chile i na Kubie i Anglii - czytamy na stronie www.życiezakonne.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE