Reklama

Drugi etap partnerstwa zakończony. Czas na oszczędności

Opublikowano:
Autor:

Drugi etap partnerstwa zakończony. Czas na oszczędności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tuż przed wyremontowanym Zespołem Szkół nr 2 władze miasta i przedstawiciele firmy Siemens podsumowali projekt modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. W ramach podpisanej w listopadzie 2015 roku umowy partnerstwa publiczno-prywatnego modernizację przeszły 24 obiekty.

Tuż przed wyremontowanym Zespołem Szkół nr 2 władze miasta i przedstawiciele firmy Siemens podsumowali projekt modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. W ramach podpisanej w listopadzie 2015 roku umowy partnerstwa publiczno-prywatnego modernizację przeszły 24 obiekty. 

Wśród nich znalazły się żłobki, przedszkola, szkoły czy Urząd Miasta. Miasto ma zyskać podwójnie - termomodernizacja to też remont obiektów, a lepsze zarządzanie energią elektryczną to oszczędności na rachunkach. I to całkiem spore. Umowa gwarantuje obniżenie zużycia prądu o 34%, ale wiceprezydent Jacek Terebus ujawnił, że w przypadku Urzędu Miasta widać różnicę na poziomie nawet ponad 40%. Dodatkowe oszczędności to właśnie część zysku Siemensa, który będzie spłacany też z oszczędności na rachunkach. 

[ZT]10952[/ZT]

- Cieszymy się z zakończenia etapu inwestycyjnego. Duże podziękowania dla firmy Siemens, która wykazała się cierpliwością i otwartością - mówił prezydent Andrzej Nowakowski.  - Przez najbliższe 17 lat jesteśmy związani umową i jestem przekonany, że będziemy realizować ten projekt dla wspólnych korzyści.

Nakłady inwestycyjne to ok. 33 mln złotych. Jak obrazował Jacek Terebus, miasto swoimi środkami potrzebowałoby nawet 10 lat na przeprowadzenie tylu remontów.

- Partner wykonał też część prac, których nie było w umowie. Np. w Szkole Podstawowej nr 15 miało zostać wymienione tylko oświetlenie, ale okazało się, że do tego trzeba wymienić instalację elektryczną. Możemy toczyć długą dyskusję czy to ryzyko partnera prywatnego czy publicznego. Siemens wziął to na siebie koszt 380 tys. złotych - mówił zastępca prezydenta ds. inwestycji. 

W obiektach, które zostały objęte umową, firma Siemens zainstalowała zdalny system zarządzania. Kieruje nim grupa inżynierów z centrali firmy w Warszawie.

- Zakończyliśmy dwa z trzech etapów. Przechodzimy do trzeciego, najdłuższego. Myślę, że 17 lat da lepsze efekty niż to zostało zagwarantowane. Trudno wszystko przewidzieć. Miasto jest wolne od zajmowania się sprzętem. To nasza odpowiedzialność - mówił Marek Tobiacelli, Dyrektor Działu Efektywności Energetycznej Siemens Sp. z o.o. - Minie jeszcze trochę zanim poznamy budynki i będziemy mogli zmaksymalizować oszczędności, ale to tylko kwestia czasu - dodał. 

Prezydent ujawnił też, że trwa przygotowanie do kolejnych etapu projektu. - Przygotowujemy się do kolejnego projektu w partnerstwie publiczno-prywatnego, który obejmie ok. 30 obiektów użyteczności publicznej - mówił Andrzej Nowakowski. - W przygotowaniu jest też projekt wymiany oświetlenia ulicznego. Jesteśmy na etapie analizowania audytów - dodał Jacek Terebus. 

Lista zmodernizowanych obiektów:

- Żłobek Miejski nr 3,

- Miejskie Przedszkola: nr 2, 9, 13, 14, 16, 19, 37,

- Szkoły Podstawowe nr: 1, 3, 6, 13, 15, 20, 23,

- Gimnazja nr: 3, 6,

- Zespoły Szkół nr: 1, 2, 5, 6 (Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły),

- Pływalnia Miejska „Podolanka”,

- Urząd Miasta Płocka (budynki A, B, C, E),

- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE