Reklama

Do emerytury i renty można dorobić. Byle nie za dużo...

Opublikowano:
Autor:

Do emerytury i renty można dorobić. Byle nie za dużo... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do emerytur i rent można dorabiać. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity dodatkowych zarobków, od których ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Jakie progi zaczną obowiązywać od 1 czerwca?

Do emerytur i rent można dorabiać. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity dodatkowych zarobków, od których ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Jakie progi zaczną obowiązywać od 1 czerwca?

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury oraz renciści powinni pamiętać o ograniczeniach w dorabianiu. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców - ograniczenia przychodów obowiązują tylko rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny).

Zmiana limitów dodatkowych przychodów wynika z aktualizacji wysokości przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Limity dla III kwartału ustala się w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia z pierwszego kwartału 2018 r. które wyniosło  4 622,84 zł. 70 proc. tej kwoty stanowi limit, od którego ZUS zmniejsza świadczenie, a 130 proc. to kwota graniczna dla zawieszenia.

Limity w III kwartale

Kwota dodatkowego przychodu emerytów i rencistów, która w III kwartale 2018 spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia, to 3 236,00 zł. Gdy dodatkowe zarobki nie przewyższają tej sumy, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje. 

Jest też drugi próg wynoszący 6 009,70 zł. Po jego przekroczeniu emerytura lub renta za dany miesiąc nie przysługuje.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Od 1 czerwca kwota dodatkowego przychodu wzrasta dla niej do 3 235,99 zł, ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

Jeśli jest  kilka osób uprawnionych do renty rodzinnej, to jest ona zmniejszana proporcjonalnie do liczby uprawnionych osób.
 
ZUS nie zmniejsza ani nie zawiesza świadczenia w razie osiągania przychodu w przypadku prawa do emerytury częściowej. Pełna wysokość gwarantowana jest również dla renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub renty rodzinnej po tych inwalidach, jak również rent inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co kwartał ogłasza kwoty przychodów dla pracujących emerytów i rencistów. Nowe progi, które wejdą w życie już 1 czerwca tego roku, będą obowiązywać przez kolejne 3 miesiące do 31 sierpnia br. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE