Reklama

Dlaczego białko jest ważnym składnikiem diety?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego białko jest ważnym składnikiem diety? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Białko to element każdej komórki w ciele człowieka. Jest głównym budulcem mięśni, skóry, gruczołów i narządów. Poza tym białko znajduje się we wszystkich płynach ludzkiego organizmu poza moczem i żółcią. Człowiek potrzebuje białka, do wzrostu komórek i regeneracji.

Białko to element każdej komórki w ciele człowieka. Jest głównym budulcem mięśni, skóry, gruczołów i narządów. Poza tym białko znajduje się we wszystkich płynach ludzkiego organizmu poza moczem i żółcią. Człowiek potrzebuje białka, do wzrostu komórek i regeneracji.

Główne źródła białka

Pełnobiałkowe produkty spożywcze:

- ryby
- drób
- jajka
- mięso
- mleko
- soja
- produkty mleczne (jogurt, ser)

Produkty o wysokiej zawartości białka, (w których brakuje któregoś z aminokwasów)

- groszek
- fasola
- ziarna
- pestki
- orzechy

Warto zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie, najlepiej z różnych źródeł. Białko jest szczególnie istotne dla osób, które się odchudzają. Dieta wysokobiałkowa może przyspieszyć metabolizm nawet o 40%.

Jak białko wpływa na zdrowie?

Białko pełni w organizmie przede wszystkim funkcję budulcową. Poza tym dostarczane w pożywieniu, jest źródłem energii, w przeliczeniu 1 gram białka, to 4 kalorie energii. Dodatkowo białka biorą udział w biosyntezie hormonów białkowych, pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, a aminokwasy zawarte w białkach uczestniczą w procesie biosyntezy ciał odpornościowych. Istotną rolą białek jest również transportowanie substancji przez błony komórkowe i usuwanie toksyn z organizmu. Niewystarczająca ilość dostarczanego białka powoduje hamowanie rozwoju enzymów trawiennych i tkankowych. Dieta niskobiałkowa wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Niedobór białka powoduje niedożywienie, następuje zahamowanie rozwoju organizmu, pojawiają się alergie i infekcje.

Białko w diecie sportowca

Dla osób uprawiających sport wskazane jest stosowanie diety wysokobiałkowej. Wynika to z faktu, że wysiłek fizyczny wymaga zwiększonej ilości energii. W tym przypadku białko zapewnia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Poziom zapotrzebowania na białko, jest uzależniony od charakteru, intensywności i czasu trwania aktywności fizycznej, a także płci, wieku i stanu zdrowia sportowca.

Prowadząc aktywny tryb życia, warto sięgnąć po suplementy diety, które szybko pozwolą na uzupełnienie deficytu odpowiednich składników w organizmie. Wysokiej jakości odżywki białkowe dostępne są na musclepower.pl/pol_m_Odzywki-bialkowe-177.html. Firma Muscle Power oferuje szeroki asortyment suplementów diety, które pomagają w osiągnięciu lepszych efektów podczas aktywności fizycznej i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE