Przybędzie sześć nowych miast. Zgodnie z projektem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od 1 stycznia 2026 roku status miasta uzyskają: Janów Podlaski (województwo lubelskie), Stanisławów (województwo mazowieckie), Małkinia Górna (województwo mazowieckie), Branice (województwo opolskie), Janów (województwo śląskie) oraz znajdujące się na terenie powiatu płockiego Staroźreby.
Jak przekonuje Kamil Groszewski, wójt gminy Staroźreby, historia tworzy się na naszych oczach!
– To ważny i długo wyczekiwany moment, będący efektem konsekwentnie realizowanych działań oraz świadectwem rozwoju, jakiego wspólnie doświadczamy w naszej gminie. Planowana zmiana statusu Staroźreb to nie tylko nobilitacja, lecz także nowe możliwości rozwojowe, dostęp do dodatkowych instrumentów wsparcia, wzmocnienie pozycji w regionie oraz wyraźny sygnał, że zmierzamy w dobrym kierunku – przekonuje.
Groszewski podkreśla, że proces uzyskania praw miejskich nie był przypadkowy.
– To wynik strategicznego podejścia do rozwoju, inwestycji w infrastrukturę, edukację, kulturę i nowoczesne zarządzanie, a przede wszystkim – aktywności i zaangażowania lokalnej społeczności. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali ten proces – zarówno mieszkańcom, jak i partnerom instytucjonalnym – za zaufanie, konstruktywną współpracę oraz otwartość na zmiany.
Czas na konsultacje
Przed Staroźrebami rozpoczyna się kolejny etap – konsultacje społeczne oraz przyjęcie rozporządzenia przez Radę Ministrów. To jednak ma być jedynie formalnością.
– Już dziś możemy z dumą powiedzieć, że Staroźreby są o krok bliżej do uzyskania statusu miasta – zgodnego z naszym potencjałem i współczesną dynamiką rozwoju – zapewnia wójt.
Nie tylko Staroźreby
Obok Staroźreb od 1 stycznia prawa miejskie otrzymają także Janów, Janów Podlaski, Stanisławów i Małkinia Górna, a także Branice. W projekcie MSWiA zaproponowano również zmiany dotyczące ustalenia granic gmin oraz miast.
Przewidziano także zmianę nazwy: od 1 stycznia 2026 roku gmina Nowe Miasto Lubawskie będzie nosić nazwę Bratian.
Komentarze (0)