Reklama

Debata: jak zatrzymać mieszkańców w Płocku i ściągnąć ich z powrotem?

Opublikowano:
Autor:

Debata: jak zatrzymać mieszkańców w Płocku i ściągnąć ich z powrotem? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jednym z pytań otwartych podczas I debaty kandydatów prezydenta Płocka było: jak zatrzymać w Płocku mieszkańców różnych grup wiekowych i jak ściągnąć młodych ludzi z powrotem do miasta?

Jednym z pytań otwartych podczas I debaty kandydatów prezydenta Płocka było: jak zatrzymać w Płocku mieszkańców różnych grup wiekowych i jak ściągnąć młodych ludzi z powrotem do miasta? 

Tomasz Kominek: Jeżeli chodzi o młodzież, zawarliśmy postulaty w swoim programie wyborczym, który nazywa się "100 konkretów dla Płocka na 100-lecie odzyskania niepodległości". Przede wszystkim edukacja o patriotyzmie lokalnym od przedszkola, czyli uniwersytet pierwszego wieku. Ponadto stworzenie w ratuszu w pionie wiceprezydenta ds. oświaty referatu płockie centrum talentów, które opiekuje się szczególnie zdolną młodzieżą i tak ją edukuje patriotycznie, żeby ta inteligentna młodzież chciała zostać w Płocku. Trzeci postulat dla młodzieży - studenci nie samą nauką żyją. Chcielibyśmy z budżetu miasta wygospodarować środki na budowę Miejskiego Domu Studentów. 

Jeżeli chodzi o seniorów, mamy dwa postulaty. Dom Seniora, projekt składany do budżetu już wcześniej w budżecie obywatelskim oraz mieszkanie dla seniora na zasadzie bardzo podobnej do tego dla młodzieży z przyzwoitym czynszem i przyzwoitą infrastrukturą. Małe mieszkania, w których seniorzy będą się dobrze czuli.

Andrzej Nowakowski: Mój plan dla Płocka przewiduje, że Płock będzie doskonałym miejscem do życia dla każdego, od tych, którzy przyjdą na świat w naszych szpitalach, poprzez dzieci, dorosłych, kończąc na seniorach. Każdy z nich musi mieć spełnione warunki, żeby rozwijać się w Płocku, wzrastać, zdobywać wiedzę, w końcu by godziwie zarabiać i cieszyć się życiem. Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim muszą być żłobki i przedszkola dla najmłodszych i w tej chwili tak jest. Dobra edukacja na poziomie podstawowym, średnim, w szkołach branżowych, które przygotowują do zawodu. W końcu doskonała oferta dla wszystkich, którzy chcą wrócić tu po studiach lub w Płocku studiować. Chcemy osiągnąć to we współpracy z przedsiębiorcami, bo wiadomo, że młodzi ludzie wrócą do Płocka wtedy, kiedy będą mieli tutaj przede wszystkim zapewnioną dobrą pracę. Chcemy uzbroić nowe tereny inwestycyjne i współpracując z przedsiębiorcami dać im szansę dobrej płacy za dobrze wykonaną pracę. W końcu później "Mieszkanie na start", czyli to, co jest istotne dla młodego człowieka. Będziemy rozbudowywać ten program. A kiedy już staną się seniorami, możliwość spokojnego życia w Płocku z propozycjami aktywności które już teraz są, ale przede wszystkim tymi, które wypracujemy z organizacjami senioralnymi. To ma być oparte na współpracy. 

Dla młodych ludzi ważna jest płaca za dobre, godziwe pieniądze. To można osiągnąć tworząc nowe tereny inwestycyjne i przy współpracy z przedsiębiorcami. 

Maciej Dąbrowski: Moim zdaniem najważniejszym problemem w Płocku jest mieszkalnictwo. Chciałbym stworzyć program, który tworzyłby mieszkalnictwo czynszowe dla młodych ludzi, dla ludzi chcących zostać w mieście. Prywatni właściciele kamienic i deweloperzy tworzyliby w obrębie starówki i mieszkania czynszowe. Chciałbym stworzyć w urzędzie miasta koordynat dla ludzi, którzy chcieliby zakładać swoją firmę. Chciałbym iść w kierunku tworzenia nowych miejsc pracy przez stworzenie własnych zakładów. Chciałbym namawiać przedsiębiorców do tego, żeby szkolili uczniów, żeby sami tworzyli sobie fachowców. Żeby absolwenci i uczniowie otrzymywali stypendia, żeby chcieli uczyć się zawodu. Chciałbym tworzyć miejsca pracy i pomagać w tworzeniu firm z innowacjami technicznymi. Wydaje mi się, że jeżeli młodzi ludzie będą chcieli sami tworzyć miejsca pracy, to będą chcieli tutaj zostać. Jest rynek, potrzeba tylko pomocy prezydenta i miasta.

Wioletta Kulpa: Jak zwiększyć liczbę mieszkańców Płocka? Przede wszystkim, jak zachęcić młodych, żeby zdecydowali się zostać w Płocku albo tutaj wrócić? Jak widać dotychczasowy czas pokazał, że to się nie udaje. Nasze metody się nie sprawdziły. Jak to zrobić? Prosta metoda - poprawić jakość życia mieszkańców ze wszystkich grup społecznych. Nieważne czy jest to 20-latek, 40-latek, 50 czy 70-latek. 

Przede wszystkim zdrowie, zdrowie, zdrowie. To są te pomysły, które zgłaszałam: Centrum Stomatologiczne i Centrum Profilaktyki i Diagnostyki Onkologicznej. To jest oczywiście poprawa jakości służby zdrowia w naszej placówce PZOZ-u, szpitalu św. Trójcy. 

Zwiększyć zasobność portfeli. Zmniejszyć opłaty za wodę i ścieki, bo to można zrobić. Zmniejszyć koszty codziennego utrzymania. Po to również jest bezpłatna komunikacja miejska, o której mówiłem. Inwestorzy, współpraca - jestem otwarta na współpracę, możliwości rozmowy z rządem, jak i przedsiębiorcami, co już pokazałam. Kilka pomysłów już zgłosiłam. Program "Mieszkanie+". Mieszkanie na start, okej, ale to daje mieszkanie na 10 lat, na wynajem. Chcę otworzyć państwa na program "Mieszkanie+". Każdy młody człowiek będzie mógł stać się właścicielem swoich czterech kątów za preferencyjne ceny. 

Współpraca z ważnymi przedsiębiorcami, ale też ściągnięcie inwestorów. Młodzi ludzie czekają na miejsca pracy, żłobek, przedszkole i ofertę kulturalną. I to chcę również stworzyć. Będziemy budować żłobki w Płocku, z tego co mówił prezydent, przedszkoli jest już wystarczająco miejsc. Stawiam na poprawę jakości życia mieszkańców, to dla mnie najważniejsze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE