Reklama

Czy rodzice niemowląt dostaną pakiet prezentów od miasta?

Opublikowano:
Autor:

Czy rodzice niemowląt dostaną pakiet prezentów od miasta?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla małego dziecka to często spore koszty dla młodych rodziców. Czy miasto zdecyduje się na odciążenie ich budżetu, oferując tzw. "baby box"?

Zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla małego dziecka to często spore koszty dla młodych rodziców. Czy miasto zdecyduje się na odciążenie ich budżetu, oferując tzw. "baby box"?

W grudniu pisaliśmy o pomyśle jednej z radnych, aby miasto zaopatrywało rodziców niemowląt w zestawy zwane "baby box". To niewielkie pudełko, które w istocie jest patentem podpatrzonym w Finlandii, może posłużyć za pierwsze łóżeczko lub kołyskę w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Zestaw obejmuje także niezbędne produkty w pierwszych miesiącach życia dziecka począwszy od artykułów higienicznych, poprzez odzież, zabawki i smoczki. Obfitość tego zestawu determinuje również jego cenę. Radna Polskiego Stronnictwa Ludowego, Anna Derlukiewicz przekonywała w swojej interpelacji, że to nie tylko praktyczny podarunek, ale także forma pamiątki dla rodziców, a co najważniejsze, element  polityki miejskiej zachęcającej do posiadania dzieci.

- To realna polityka prorodzinna, na którą wpływ może mieć miasto - argumentowała miejska radna. - Niestety w Płocku mamy wysoką umieralność wśród mieszkańców, a narodzin nie ma zbyt wielu.

[ZT]21056[/ZT]

Dodajmy też, że w innych miastach pojawiały się podobne pomysły, ale za każdym razem stawiano pytanie "no dobrze, ale ile to będzie kosztować". A szacunki bywają różne. Także wielomilionowe, ale to oczywiście w większych miastach. Niektóre też starają się jakoś symbolicznie zaakcentować fakt, że dziewczynka czy chłopczyk urodzili się akurat w tym mieście. Czasem jest to maskotka, ubranko albo specjalnie wyhaftowana poducha. Aktualnie płoccy rodzice rejestrujący nowo narodzone dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują list powitalny od Prezydenta Płocka oraz drobny gadżet - kocyk z napisem "I love Płock".

- Wcześniej była to grzechotka i kocyk-przytulanka dla dziecka z logo Płocka. Akcja rozpoczęła się pod koniec 2015 roku - przypomina Marta Komorkowska z zespołu medialnego w płockim Ratuszu.

W Ratuszu zapewnili, że przyjrzą się sprawie i przeanalizują koszty przygotowania płockiego baby boxa. Pamiętajmy też, że im mniej elementów, tym taniej. - Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych sprawdza ofertę dostępną na rynku i z tego rozpoznania wynika, że jeden zestaw może kosztować od 200 do 1700 zł, zależnie od tego co się w nim znajdzie. W naszym mieście rodzi się około 1400 dzieci rocznie.

Dlatego można obliczyć, że w najtańszym wariancie chodzi o kwotę ok. 280 tys. zł, jeśli jednak założymy największy podarunek, wówczas roczny koszt to już 2 mln 380 tys. zł. - Dlatego cały pomysł jest dokładnie rozważany - dodaje Marta Komorkowska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE