Reklama

Reklama

Czy były radny pomógł uzyskać mieszkanie bohaterce filmu z Winiar?

Opublikowano: czw, 15 kwi 2021 13:39
Autor: | Zdjęcie: Karolina Burzyńska/kadr z programu "Alarm!"

Czy były radny pomógł uzyskać mieszkanie bohaterce filmu z Winiar? - Zdjęcie główne

Michał Sosnowski i Marta C. | foto Karolina Burzyńska/kadr z programu "Alarm!"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W materiale dziennikarzy programu "Alarm!", wyemitowanego w TVP1 14 kwietnia pada stwierdzenie, że Michał Sosnowski, były radny, pomógł Marcie C., znanej w Płocku ze skandalicznego nagrania ze szpitala wojewódzkiego, uzyskać dostęp do "Mieszkania na Start" poza kolejnością. Sprawdziliśmy w ratuszu tę wersję.

Reklama

Emisja nagrania z Winiar, jak i program "Alarm!", w którym dziennikarze TVP przyjrzeli się działalności Marty C., wzbudziły wśród płocczan emocje. Kobieta przechwala się swoimi wpływami w różnych sferach.

Czytaj więcej: Skandaliczny incydent w płockim szpitalu. Alkohol w pokoju lekarskim

W materiale TVP Radosław Mazuchowski, bloger który ujawnił film z płockiego szpitala, wskazuje, że kobieta szantażowała mężczyzn. Miała ich nagrywać w trakcie czynności seksualnych. 

- Z tego co mi wiadomo, świadcząc usługi seksualne, wielokrotnie nagrywała swoich klientów, którzy nie byli świadomi tego faktu. Następnie szantażowała ich, wymuszając różne kwoty pieniędzy - mówi w materiale Mazuchowski. - Jak udało mi się ustalić nieoficjalnie, prawdopodobnie osobą, która przyczyniła się do pozyskania mieszkania przez Martę C. był radny Michał S. - brzmi dosłowny cytat. 

Chodzi o Michała Sosnowskiego, byłego radnego Polskiego Stronnictwa Ludowego (choć nie jest członkiem partii). Zasiadał w Radzie Miasta Płocka w kadencji 2014-2018. W wyborach w 2018 roku nie dostał się do rady miasta, a pod koniec 2018 roku został wiceprezesem miejskiej spółki - Inwestycji Miejskich. 

Sosnowski kilkadziesiąt minut po emisji materiału wydał oświadczenie, w którym kategorycznie zaprzeczył, jakoby miał pomóc kobiecie. Sama kobieta również zaprzecza, jakoby dostała mieszkanie poza kolejnością. 

Czytaj więcej: Bohaterka nagrania z Winiar w programie "Alarm!"

Czy radny pomógł? 

Sprawdziliśmy jednak czy było możliwe, że wiceprezes Inwestycji Miejskich wpłynął na przydzielenie "Mieszkania na start" poza kolejnością. Najpierw wyjaśnijmy, na czym polega program realizowany przez miasto. Warto podkreślić, że to nie są zwykłe mieszkania komunalne.

Początek programu można datować na 2016 roku - w lutym rada miasta przyjęła stosowną uchwałę, a pół roku później pierwsi lokatorzy odebrali klucze do mieszkań w kamienicy przy ul. Sienkiewicza, a do stycznia 2021 roku miasto wynajęło 171 lokali, a w 2021 roku oddane do użytku ma być 121 kolejnych. 

Zamysł programu jest dość prosty - miasto zdiagnozowało, że z Płocka wyjeżdża wiele młodych osób. Jedną z zachęt do pozostania w mieście, jaką mogą zaoferować władze, jest mieszkanie na wynajem. Miasto, często rękami miejskich spółek, remontuje kolejne kamienice w centrum miasta, buduje też całkiem nowe bloki. Oddawane w nich mieszkania  często trafiają na wynajem dla młodych płocczan na 5 lat (można starać się o przedłużenie najmu do maksymalnie 10 lat). 

Kto może ubiegać się o wynajęcie "Mieszkania na start? Warunek kluczowy to wiek (18-35 lat) i nieposiadanie tytułu prawnego do nieruchomości. Jest też kryterium dochodowe. Wtedy dopiero można złożyć wniosek, ale to dopiero początek, bo o kolejności na liście decyduje liczba punktów

Za co można je zdobyć? Miasto określiło 14 kryteriów. Co jest punktowane? Skala jest różna. 10 punktów można zdobyć za ukończenie studiów doktoranckich (5 za magisterkę, 3 za licencjat lub naukę na uczelni wyższej). 10 punktów otrzymuje też osoba opuszczająca pieczę zastępczą i  gospodarstwo posiadające kartę dużej rodziny. Wysoko, bo 5 punktów, premiowane jest też prowadzenie działalności gospodarczej w Płocku od co najmniej 2 lat.

Wszystkie kryteria można znaleźć tutaj

Jak ustaliliśmy, Marta C. rzeczywiście wynajmuje jedno z "Mieszkań na Start" w obrębie starego miasta. Czy jednak w jego uzyskaniu otrzymała pomoc?

- Przydziały Mieszkań na start odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami, określonymi w uchwale Rady Miasta Płocka wówczas nr 340/XXI/2012 z dnia 27 marca 2012 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy - Miasto Płock - tłumaczą w urzędzie miasta. 

W ratuszu nie chcą komentować faktu przyznania mieszkań konkretnym osobom. Pozostaje analiza dokumentów, które są jawne. Z ich treści wynika, że Marta C. nie potrzebowała niczyjej pomocy w uzyskaniu prawa do mieszkania. Dostała je zgodnie ze swoim przydziałem, mimo iż zdobyła zaledwie 6 punktów rankingu, co w 2020 roku uplasowało ją na 75. miejscu w rankingu na 88 chętnych. 

Jak to możliwe, że kobieta otrzymała prawo do wynajmu mieszkania? Dokument wskazuje, że to samo mieszkanie było proponowane dwóm innym ewentualnym lokatorom (parze i kobiecie), którzy uzyskali więcej punktów - odpowiednio 18 i 7 punktów. Urzędnicy dostali odmowę, co jest zaznaczone w dokumencie.

- Powody, dla których ktoś nie decyduje się na wynajem mieszkania to odmowa lub inne preferencje (życiowe, osobiste) niż nasza oferta (inna powierzchnia, lokalizacja budynku). Nie otrzymują oferty tylko osoby, których zadeklarowane oczekiwania wykraczają poza nasze możliwości lokalowe w danym momencie. Czyli ktoś już na etapie składania wniosku deklaruje, że zainteresowany jest wynajęciem mieszkania o powierzchni minimum 50 mkw, a my oddamy akurat budynek z mniejszymi lokalami - tłumaczą w ratuszu. 

Wobec braku innych zainteresowanych, Marta C. mogła więc legalnie nabyć prawo do wynajmu mieszkania, mimo iż w rankingu nie była zbyt wysoko. W 2020 roku ofertę wynajęcia mieszkania otrzymało 77 z 88 chętnych. 

Kwestię małego zainteresowania programem "Mieszkania na Start" zaledwie trzy miesiące temu podnosił Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta. 

Czytaj więcej: Młodzi płocczanie nie wiedzą o programie mieszkaniowym? 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (47)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +17 / -0

  Trodat zalogowany

  A mnie oblał zimny pot bo wyobraziłem sobie, że mógłby nie powstać taki program jak " Mieszkanie na start ". I nie udało się zatrzymać w Płocku tak wartościowej osoby jak Marta C. Ale wiem, ze nie muszę się martwić, płoccy radni zadbają o wszystko.

 • 6 miesięcy temu | ocena +33 / -0

  Obserwatorka

  Jeżeli Pan Prezydent chce udowodnić, że jest dobrym gospodarzem to powinien zarządzić kontrolę przyznawania mieszkań na start i nie tylko dla tej "boskiej damy" ale i innym znajomym królika i jeżeli zarzuty się potwierdzą to dymisja w zarządzie spółki miejskiej powinna nastąpić bardzo szybko.

  • 6 miesięcy temu | ocena +14 / -0

   Królewiecka

   Wystarczy sprawdzić najnowszy budynek Mieszkań na start przy Królewieckiej. Pan radny z narzeczoną.

   • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -10

    KUMATY

    To sprawdz jeszcze kiedy ta narzeczona otrzymala prawo do MnS, a kiedy poznala Sosnowskiego. Zebys sie glabie nie musial wysilac, to ci podpowiem ze Dominika miala MnS rok wczesniej. A na Kroleqieckiej czynsz to 16zl/m2. Straszna rewelacja

 • 6 miesięcy temu | ocena +30 / -0

  Rsz

  Prostytutka gwiazdą,, wielkiego,, Płocka, jak nisko upadło to miasto. Jest tam ktoś znany i pozytywny? Oprócz lichwiarzy, handlarzy złomem samochodowym itp

 • 6 miesięcy temu | ocena +17 / -0

  Teraz POWAŻNIE

  Niech Ta Pani sobie zrobi badania na HIF, żeby te skur nie były nosicielami ... Szkoda słów Pacierajstwo

 • 6 miesięcy temu | ocena +29 / -2

  Stop!!!

  Grube ryby, wszędzie mafia i układy. Każda partia do dupy. Nie ma już uczciwych ludzi a jak są to garstka. Kto ma kasę ten ma władzę i wszędzie obsadzeni tylko po znajomości, albo po rodzinie. Tu nikt bez winny nie jest.

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -6

   OPAT

   To zostań grubym rybem

  • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -4

   xyz

   Ja tam jestem uczciwy i dobry Może źle kumpli dobierasz :]

  • 6 miesięcy temu | ocena +6 / -8

   Don Pedro

   Ty pewnie do tej garstki uczciwych należysz, z tych co pierwsi rzucają kamieniami.

 • 6 miesięcy temu | ocena +34 / -6

  osa

  W PSL i PO zawsze sami niewinni...

 • 6 miesięcy temu | ocena +8 / -2

  As zalogowany

  Hehe

 • 6 miesięcy temu | ocena +37 / -5

  Józef Szwejk

  dlaczego w tytule nazywacie to 'bohaterką'? czy wyście w tej redakacji, cytując klasyka, pozamieniali się z h...em na łby? chociaż pewnie tej waszej 'bohaterce' h...e niestraszne....nawet psl-love

 • 6 miesięcy temu | ocena +39 / -0

  Mateusz

  Jedno jest pewne na 100% ....... Rękę ręka myje !!!!!! To śmierdzi bardziej niż na kilometr !!!!!!!!!!!!

  • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -26

   może

   przesadzasz,aż na kilometr?To raczej drobna obyczajowa sprawa,która w dodatku moze być zwykłym paszkwilem.

 • 6 miesięcy temu | ocena +33 / -1

  nie twoja sprawa bambo...

  Słaby gust to dziewczę miało. Jeszcze do tego zielonego :P

 • 6 miesięcy temu | ocena +70 / -1

  Idobrzefrajerom

  Laska pusta jak beczka po kapuście, ale ja jej kibicuję. Nuech kroi frajerów - dla mnie jeszcze większych pustaków niż ona. Bo kim trzeba być, żeby za 15 min pukania beczki rozwalić sobie karierę, rodzinę i zrobić z siebie pośmiewisko na cały Płock. Niby wielki doktorek czy polityk, a kim się okazuje?

 • 6 miesięcy temu | ocena +39 / -2

  PSL

  Rządzi w urzędzie miasta i powiecie więc drodzy mieszkańcy ca wam do tego. Nam się żyje bardzo dobrze.

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   ..

   Hujem moze porzadzic

  • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -1

   abc

   I na was przyjdzie czas ;)

 • 6 miesięcy temu | ocena +35 / -0

  pola

  jak to mówią lokalni PSL-owscy- powiat płocki dobrze poukładany , który jeba....? przyznawać sie nieroby

 • 6 miesięcy temu | ocena +40 / -10

  ala

  W Płocku nie brak problemów i nieprawidłowości na o wiele większą skalę? Lokalizacja nowej linii kolejowej,niebezpiecznie i niekorzystnie położone lotnisko +zadziwiający sposób jego finansowania ,smród z obajtkowa, woda pitna ze ścieku,brak długofalowej koncepcji rozwoju miasta, agonia służby zdrowia,ucieczka firm i mieszkańców do podpłockich gmin ,co będzie skutkować wzrostem i tak już niemałych podatków.Powyższa sprawa to mały pikuś,kuriozum.

  • 6 miesięcy temu | ocena +24 / -15

   +++

   Fakt, finansowanie lotniska jest zadziwiające. Spadkobiercy Kozaneckich nie otrzymali grosza, a przekazany przez Kozaneckich teren buchneło miasto. Ba, ma ochotę teren ten sprzedać. To faktycznie chore.

   • 6 miesięcy temu | ocena +20 / -3

    Adam

    Bzdury piszesz.,grunty zawsze należały do miasta., A to lotnisko rzeczywiście uśmierca miasto urbanistycznie a płockiego podatnika finansowo.

 • 6 miesięcy temu | ocena +40 / -1

  norma

  Szanująca się twarz psl-u

 • 6 miesięcy temu | ocena +35 / -2

  ten sosna

  to niezła lipa jest :)

 • 6 miesięcy temu | ocena +30 / -8

  Jordan13

  A czy to nie jest przypadkiem artykuł sponsorowany :-) ?

 • 6 miesięcy temu | ocena +27 / -7

  mieszkaniec2

  Po przeczytaniu tego "artykułu" dochodzę do wniosku, że w Płocku można zaoszczędzić na sędziach, prokuratorach, policji i innych pracownika instytucji kontrolnych. Od dziś badać sprawy i ogłaszać wyroki może przecież autor i portalplock. Jaka to oszczędność dla nas podatników będzie.

 • 6 miesięcy temu | ocena +35 / -0

  kita

  całe psl

 • 6 miesięcy temu | ocena +26 / -12

  Mieszkaniec

  Mieszkania stoją puste i latami nikt ich nie chce. Brawo Dziennikarzu. Ja czuje się przekonany.

  • 6 miesięcy temu | ocena +39 / -4

   Zyczliwy

   Cześć Michał, zapomniałeś się podpisać 😁

   • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -13

    Problem społeczny

    Czytanie ze zrozumieniem to coś czego w naszym społeczeństwie wyraźnie brakuje. Jest podpis, jak byk! Nad artykułem.

  • 6 miesięcy temu | ocena +33 / -4

   hd

   Te rodzinna sosnowskiego czy kolega sosnowskiego co to pisal hahaha

   • 6 miesięcy temu | ocena +27 / -3

    szok

    Rodzina pewno teraz ze wstydu kupuje bilety by wyjechać tam gdzie pieprz rośnie, niezła beka.