Reklama

Reklama

Czy były radny pomógł uzyskać mieszkanie bohaterce filmu z Winiar?

Opublikowano: 15 kwietnia 2021 13:39
Autor: | Zdjęcie: Karolina Burzyńska/kadr z programu "Alarm!"

Czy były radny pomógł uzyskać mieszkanie bohaterce filmu z Winiar? - Zdjęcie główne

Michał Sosnowski i Marta C. | foto Karolina Burzyńska/kadr z programu "Alarm!"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W materiale dziennikarzy programu "Alarm!", wyemitowanego w TVP1 14 kwietnia pada stwierdzenie, że Michał Sosnowski, były radny, pomógł Marcie C., znanej w Płocku ze skandalicznego nagrania ze szpitala wojewódzkiego, uzyskać dostęp do "Mieszkania na Start" poza kolejnością. Sprawdziliśmy w ratuszu tę wersję.

Reklama

Emisja nagrania z Winiar, jak i program "Alarm!", w którym dziennikarze TVP przyjrzeli się działalności Marty C., wzbudziły wśród płocczan emocje. Kobieta przechwala się swoimi wpływami w różnych sferach.

Czytaj więcej: Skandaliczny incydent w płockim szpitalu. Alkohol w pokoju lekarskim

W materiale TVP Radosław Mazuchowski, bloger który ujawnił film z płockiego szpitala, wskazuje, że kobieta szantażowała mężczyzn. Miała ich nagrywać w trakcie czynności seksualnych. 

- Z tego co mi wiadomo, świadcząc usługi seksualne, wielokrotnie nagrywała swoich klientów, którzy nie byli świadomi tego faktu. Następnie szantażowała ich, wymuszając różne kwoty pieniędzy - mówi w materiale Mazuchowski. - Jak udało mi się ustalić nieoficjalnie, prawdopodobnie osobą, która przyczyniła się do pozyskania mieszkania przez Martę C. był radny Michał S. - brzmi dosłowny cytat. 

Chodzi o Michała Sosnowskiego, byłego radnego Polskiego Stronnictwa Ludowego (choć nie jest członkiem partii). Zasiadał w Radzie Miasta Płocka w kadencji 2014-2018. W wyborach w 2018 roku nie dostał się do rady miasta, a pod koniec 2018 roku został wiceprezesem miejskiej spółki - Inwestycji Miejskich. 

Sosnowski kilkadziesiąt minut po emisji materiału wydał oświadczenie, w którym kategorycznie zaprzeczył, jakoby miał pomóc kobiecie. Sama kobieta również zaprzecza, jakoby dostała mieszkanie poza kolejnością. 

Czytaj więcej: Bohaterka nagrania z Winiar w programie "Alarm!"

Czy radny pomógł? 

Sprawdziliśmy jednak czy było możliwe, że wiceprezes Inwestycji Miejskich wpłynął na przydzielenie "Mieszkania na start" poza kolejnością. Najpierw wyjaśnijmy, na czym polega program realizowany przez miasto. Warto podkreślić, że to nie są zwykłe mieszkania komunalne.

Początek programu można datować na 2016 roku - w lutym rada miasta przyjęła stosowną uchwałę, a pół roku później pierwsi lokatorzy odebrali klucze do mieszkań w kamienicy przy ul. Sienkiewicza, a do stycznia 2021 roku miasto wynajęło 171 lokali, a w 2021 roku oddane do użytku ma być 121 kolejnych. 

Zamysł programu jest dość prosty - miasto zdiagnozowało, że z Płocka wyjeżdża wiele młodych osób. Jedną z zachęt do pozostania w mieście, jaką mogą zaoferować władze, jest mieszkanie na wynajem. Miasto, często rękami miejskich spółek, remontuje kolejne kamienice w centrum miasta, buduje też całkiem nowe bloki. Oddawane w nich mieszkania  często trafiają na wynajem dla młodych płocczan na 5 lat (można starać się o przedłużenie najmu do maksymalnie 10 lat). 

Kto może ubiegać się o wynajęcie "Mieszkania na start? Warunek kluczowy to wiek (18-35 lat) i nieposiadanie tytułu prawnego do nieruchomości. Jest też kryterium dochodowe. Wtedy dopiero można złożyć wniosek, ale to dopiero początek, bo o kolejności na liście decyduje liczba punktów

Za co można je zdobyć? Miasto określiło 14 kryteriów. Co jest punktowane? Skala jest różna. 10 punktów można zdobyć za ukończenie studiów doktoranckich (5 za magisterkę, 3 za licencjat lub naukę na uczelni wyższej). 10 punktów otrzymuje też osoba opuszczająca pieczę zastępczą i  gospodarstwo posiadające kartę dużej rodziny. Wysoko, bo 5 punktów, premiowane jest też prowadzenie działalności gospodarczej w Płocku od co najmniej 2 lat.

Wszystkie kryteria można znaleźć tutaj

Jak ustaliliśmy, Marta C. rzeczywiście wynajmuje jedno z "Mieszkań na Start" w obrębie starego miasta. Czy jednak w jego uzyskaniu otrzymała pomoc?

- Przydziały Mieszkań na start odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami, określonymi w uchwale Rady Miasta Płocka wówczas nr 340/XXI/2012 z dnia 27 marca 2012 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy - Miasto Płock - tłumaczą w urzędzie miasta. 

W ratuszu nie chcą komentować faktu przyznania mieszkań konkretnym osobom. Pozostaje analiza dokumentów, które są jawne. Z ich treści wynika, że Marta C. nie potrzebowała niczyjej pomocy w uzyskaniu prawa do mieszkania. Dostała je zgodnie ze swoim przydziałem, mimo iż zdobyła zaledwie 6 punktów rankingu, co w 2020 roku uplasowało ją na 75. miejscu w rankingu na 88 chętnych. 

Jak to możliwe, że kobieta otrzymała prawo do wynajmu mieszkania? Dokument wskazuje, że to samo mieszkanie było proponowane dwóm innym ewentualnym lokatorom (parze i kobiecie), którzy uzyskali więcej punktów - odpowiednio 18 i 7 punktów. Urzędnicy dostali odmowę, co jest zaznaczone w dokumencie.

- Powody, dla których ktoś nie decyduje się na wynajem mieszkania to odmowa lub inne preferencje (życiowe, osobiste) niż nasza oferta (inna powierzchnia, lokalizacja budynku). Nie otrzymują oferty tylko osoby, których zadeklarowane oczekiwania wykraczają poza nasze możliwości lokalowe w danym momencie. Czyli ktoś już na etapie składania wniosku deklaruje, że zainteresowany jest wynajęciem mieszkania o powierzchni minimum 50 mkw, a my oddamy akurat budynek z mniejszymi lokalami - tłumaczą w ratuszu. 

Wobec braku innych zainteresowanych, Marta C. mogła więc legalnie nabyć prawo do wynajmu mieszkania, mimo iż w rankingu nie była zbyt wysoko. W 2020 roku ofertę wynajęcia mieszkania otrzymało 77 z 88 chętnych. 

Kwestię małego zainteresowania programem "Mieszkania na Start" zaledwie trzy miesiące temu podnosił Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta. 

Czytaj więcej: Młodzi płocczanie nie wiedzą o programie mieszkaniowym? 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (47)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +17 / -0

  Trodat zalogowany

  A mnie oblał zimny pot bo wyobraziłem sobie, że mógłby nie powstać taki program jak " Mieszkanie na start ". I nie udało się zatrzymać w Płocku tak wartościowej osoby jak Marta C. Ale wiem, ze nie muszę się martwić, płoccy radni zadbają o wszystko.

 • 2 miesiące temu | ocena +33 / -0

  Obserwatorka

  Jeżeli Pan Prezydent chce udowodnić, że jest dobrym gospodarzem to powinien zarządzić kontrolę przyznawania mieszkań na start i nie tylko dla tej "boskiej damy" ale i innym znajomym królika i jeżeli zarzuty się potwierdzą to dymisja w zarządzie spółki miejskiej powinna nastąpić bardzo szybko.

  • 2 miesiące temu | ocena +14 / -0

   Królewiecka

   Wystarczy sprawdzić najnowszy budynek Mieszkań na start przy Królewieckiej. Pan radny z narzeczoną.

   • 2 miesiące temu | ocena +3 / -10

    KUMATY

    To sprawdz jeszcze kiedy ta narzeczona otrzymala prawo do MnS, a kiedy poznala Sosnowskiego. Zebys sie glabie nie musial wysilac, to ci podpowiem ze Dominika miala MnS rok wczesniej. A na Kroleqieckiej czynsz to 16zl/m2. Straszna rewelacja

    • 2 miesiące temu | ocena +5 / -0

     Taa

     Sosnosiu, nie sprawdzasz się jako kumaty...

    • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

     Elyta

     Rosną nam nowe elyty.

 • 2 miesiące temu | ocena +30 / -0

  Rsz

  Prostytutka gwiazdą,, wielkiego,, Płocka, jak nisko upadło to miasto. Jest tam ktoś znany i pozytywny? Oprócz lichwiarzy, handlarzy złomem samochodowym itp

 • 2 miesiące temu | ocena +17 / -0

  Teraz POWAŻNIE

  Niech Ta Pani sobie zrobi badania na HIF, żeby te skur nie były nosicielami ... Szkoda słów Pacierajstwo

 • 2 miesiące temu | ocena +29 / -2

  Stop!!!

  Grube ryby, wszędzie mafia i układy. Każda partia do dupy. Nie ma już uczciwych ludzi a jak są to garstka. Kto ma kasę ten ma władzę i wszędzie obsadzeni tylko po znajomości, albo po rodzinie. Tu nikt bez winny nie jest.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -6

   OPAT

   To zostań grubym rybem

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -4

   xyz

   Ja tam jestem uczciwy i dobry Może źle kumpli dobierasz :]

  • 2 miesiące temu | ocena +6 / -8

   Don Pedro

   Ty pewnie do tej garstki uczciwych należysz, z tych co pierwsi rzucają kamieniami.

 • 2 miesiące temu | ocena +34 / -6

  osa

  W PSL i PO zawsze sami niewinni...

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -2

  As zalogowany

  Hehe

 • 2 miesiące temu | ocena +37 / -5

  Józef Szwejk

  dlaczego w tytule nazywacie to 'bohaterką'? czy wyście w tej redakacji, cytując klasyka, pozamieniali się z h...em na łby? chociaż pewnie tej waszej 'bohaterce' h...e niestraszne....nawet psl-love

 • 2 miesiące temu | ocena +39 / -0

  Mateusz

  Jedno jest pewne na 100% ....... Rękę ręka myje !!!!!! To śmierdzi bardziej niż na kilometr !!!!!!!!!!!!

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -26

   może

   przesadzasz,aż na kilometr?To raczej drobna obyczajowa sprawa,która w dodatku moze być zwykłym paszkwilem.

 • 2 miesiące temu | ocena +33 / -1

  nie twoja sprawa bambo...

  Słaby gust to dziewczę miało. Jeszcze do tego zielonego :P

 • 2 miesiące temu | ocena +70 / -1

  Idobrzefrajerom

  Laska pusta jak beczka po kapuście, ale ja jej kibicuję. Nuech kroi frajerów - dla mnie jeszcze większych pustaków niż ona. Bo kim trzeba być, żeby za 15 min pukania beczki rozwalić sobie karierę, rodzinę i zrobić z siebie pośmiewisko na cały Płock. Niby wielki doktorek czy polityk, a kim się okazuje?

 • 2 miesiące temu | ocena +39 / -2

  PSL

  Rządzi w urzędzie miasta i powiecie więc drodzy mieszkańcy ca wam do tego. Nam się żyje bardzo dobrze.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   ..

   ***** moze porzadzic

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

   abc

   I na was przyjdzie czas ;)

 • 2 miesiące temu | ocena +35 / -0

  pola

  jak to mówią lokalni PSL-owscy- powiat płocki dobrze poukładany , który jeba....? przyznawać sie nieroby

 • 2 miesiące temu | ocena +40 / -10

  ala

  W Płocku nie brak problemów i nieprawidłowości na o wiele większą skalę? Lokalizacja nowej linii kolejowej,niebezpiecznie i niekorzystnie położone lotnisko +zadziwiający sposób jego finansowania ,smród z obajtkowa, woda pitna ze ścieku,brak długofalowej koncepcji rozwoju miasta, agonia służby zdrowia,ucieczka firm i mieszkańców do podpłockich gmin ,co będzie skutkować wzrostem i tak już niemałych podatków.Powyższa sprawa to mały pikuś,kuriozum.

  • 2 miesiące temu | ocena +24 / -15

   +++

   Fakt, finansowanie lotniska jest zadziwiające. Spadkobiercy Kozaneckich nie otrzymali grosza, a przekazany przez Kozaneckich teren buchneło miasto. Ba, ma ochotę teren ten sprzedać. To faktycznie chore.

   • 2 miesiące temu | ocena +20 / -3

    Adam

    Bzdury piszesz.,grunty zawsze należały do miasta., A to lotnisko rzeczywiście uśmierca miasto urbanistycznie a płockiego podatnika finansowo.

    • 2 miesiące temu | ocena +4 / -13

     Cynik

     Do powstania lotniska 1932 duża część nigdy nie należała do miasta. Tak jak lotnisko budowali mieszkańcy Płocka w większości w czynie społecznym. Tak, wtedy też było coś takiego. A podatnika to nic nie obchodzi, ustawa mówi o zwolnieniu dróg, torowisk i lotnisk z opłat. Dróg jest w Płocku o wieeele więcej i co uśmiercają podatnika??

     • 2 miesiące temu | ocena +16 / -1

      Adam

      Z dróg korztstają wszyscy i wszyscy za nie płacą.Z tego lotniska korzysta rekreacyjnie nieliczna grupka a utrzymują je wszyscy płoccy podatnicy. Zastanawiające ? Ale ten wątek dotyczy chyba pani lekkich obyczajów i jej problemów lokalowych.

      • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

       Cynik

       To napisz do ali

 • 2 miesiące temu | ocena +40 / -1

  norma

  Szanująca się twarz psl-u

 • 2 miesiące temu | ocena +35 / -2

  ten sosna

  to niezła lipa jest :)

 • 2 miesiące temu | ocena +30 / -8

  Jordan13

  A czy to nie jest przypadkiem artykuł sponsorowany :-) ?

 • 2 miesiące temu | ocena +27 / -7

  mieszkaniec2

  Po przeczytaniu tego "artykułu" dochodzę do wniosku, że w Płocku można zaoszczędzić na sędziach, prokuratorach, policji i innych pracownika instytucji kontrolnych. Od dziś badać sprawy i ogłaszać wyroki może przecież autor i portalplock. Jaka to oszczędność dla nas podatników będzie.

 • 2 miesiące temu | ocena +35 / -0

  kita

  całe psl

 • 2 miesiące temu | ocena +26 / -12

  Mieszkaniec

  Mieszkania stoją puste i latami nikt ich nie chce. Brawo Dziennikarzu. Ja czuje się przekonany.

  • 2 miesiące temu | ocena +39 / -4

   Zyczliwy

   Cześć Michał, zapomniałeś się podpisać 😁

   • 2 miesiące temu | ocena +2 / -13

    Problem społeczny

    Czytanie ze zrozumieniem to coś czego w naszym społeczeństwie wyraźnie brakuje. Jest podpis, jak byk! Nad artykułem.

  • 2 miesiące temu | ocena +33 / -4

   hd

   Te rodzinna sosnowskiego czy kolega sosnowskiego co to pisal hahaha

   • 2 miesiące temu | ocena +27 / -3

    szok

    Rodzina pewno teraz ze wstydu kupuje bilety by wyjechać tam gdzie pieprz rośnie, niezła beka.

    • 2 miesiące temu | ocena +22 / -1

     ale

     czyja rodzina - jego czy tej ...? w sumie, jak to różnica...

     • 2 miesiące temu | ocena +13 / -1

      hc

      Nie ma znaczenia, grubas sie poci od samego tluszczu pasi brzuch

      • 2 miesiące temu | ocena +1 / -15

       Nafciarz

       Umow sie z nim na solowke i pokaz jak go obskoczysz intenetowy szczurze

       • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

        bonifacy

        I co w papę dostanie i na pałki poleci hahaha taki z niego kibol nafciarzy ...

        • 2 miesiące temu | ocena +2 / -5

         Nafciarz

         Mozesz mu jedynie possac i dobrze o tym wiesz szczurze

         • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

          ssać

          no to chyba z pincetą? buchacha :):)