Reklama

Reklama

Młodzi płocczanie nie wiedzą o miejskim programie mieszkaniowym? - Na dyżur trafią, a na stronę urzędu nie?

Opublikowano: pon, 25 sty 2021 21:11
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Młodzi płocczanie nie wiedzą o miejskim programie mieszkaniowym? - Na dyżur trafią, a na stronę urzędu nie? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Ja bym chciał wiedzieć jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na te mieszkania? Liczba wniosków nie obejmuje bowiem osób, które chętnie by wynajęły te lokale, ale o programie nie wiedzą – mówił podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej Artur Jaroszewski i zarzucał ratuszowym urzędnikom, że program jest za mało wypromowany.

Reklama

- Ja bym chciał wiedzieć jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na te mieszkania? Liczba wniosków nie obejmuje bowiem osób, które chętnie by wynajęły te lokale, ale o programie nie wiedzą – mówił podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej Artur Jaroszewski i zarzucał ratuszowym urzędnikom, że program jest za mało wypromowany.

Na początek małe wyjaśnienie i trochę danych. „Mieszkania na start” to program, w ramach którego mieszkańcy Płocka w wieku 18-35 lat, którzy już zarabiają, ale jeszcze nie stać ich na zaciągnięcie kredytu, mogą w preferencyjnych cenach wynająć od miasta lokal mieszkalny. Program działa od 2016 roku. Pierwsza umowa jest podpisywana na pięć lat. Po tym czasie można ją przedłużyć o następne pięć.

Składający wniosek wykazują jakie osiągają dochody. Te, żeby dana osoba czy rodzina mogła wynająć lokal od miasta, muszą mieścić się w odpowiednich widełkach. Od grudnia 2020 roku obowiązują następujące stawki:

 • gospodarstwo jednoosobowe – 2400 zł – 7753,39 zł
 • gospodarstwo dwuosobowe – 1800 zł – 6461,16 zł
 • gospodarstwo trzy- i więcej osobowe – 1500 zł – 5168,93 zł

Pierwsze mieszkania w ramach tego programu zostały wynajęte latem 2016 roku. Do tej pory miasto wynajęło 171 lokali w następujących budynkach:

 • Sienkiewicza 25,
 • Padlewskiego 6,
 • Kleeberga 1,
 • Sienkiewicza 38,
 • Sienkiewicza 40,
 • Kościuszki 3 b,
 • Kaczmarskiego 2.

Jak podaje urząd miasta, w 2018 roku 17 wnioskujących, którym zaproponowano mieszkanie do wynajęcia, odmówiło. Rok później też znaleźli się tacy, którzy najpierw zgłosili się do programu, a następnie zaoferowanego mieszkania nie przyjęli. I to było ich całkiem sporo, bo w przypadku budynku przy ul. Sienkiewicza 38, gdzie mieści się 27 mieszkań, odmówiły aż 24 osoby. Ponadto dziewięcioro wnioskujących zrezygnowało z wynajęcia lokalu w budynku przy ul. Sienkiewicza 40.

Obecnie na wynajęcie mieszkania w ramach tego programu czeka 143 wnioskujących. Najwięcej zainteresowanych jest gospodarstw dwuosobowych – 57 wniosków, następnie jednoosobowych – 48 wniosków, trzyosobowych – 28 wniosków i czteroosobowych – 10 wniosków.

W tym roku zostaną oddane do użytku 123 mieszkania w następujących lokalizacjach:

 • Królewiecka 8 – 12 mieszkań,
 • Kazimierza Wielkiego 52 – 12 mieszkań,
 • Kleeberga (etap 2.) – 64 mieszkania,
 • Sienkiewicza 38 (oficyna lewa) – 12 mieszkań,
 • Sienkiewicza 38 (przylegający do ul. Kaczmarskiego) – 23 mieszkania.

Program „Mieszkania na start” wzięli pod lupę radni z komisji gospodarki komunalnej podczas poniedziałkowego posiedzenia. Przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski (PO) dopytywał o osoby, które już raz zrezygnowały z wynajęcia mieszkania w ramach tego programu, a teraz ponownie się o nie ubiegają. Przypomnijmy, że w poprzednich latach urzędnicy informowali, że młodzi najchętniej chcieliby mieszkać przy ul. Kleeberga na Podolszycach, a Stare Miasto niekoniecznie im odpowiada. 

Szef rady miasta wskazywał też, że bardzo dużo młodych płocczan zupełnie nie ma pojęcia o funkcjonowaniu tego programu. Pytał czy urząd miasta ma pomysł co zrobić, by wiedza o tym programie była bardziej powszechna.

Wojciech Petecki, dyrektor ratuszowego wydziału zarządzania nieruchomościami odpowiadał, że nie posiada statystyk ile osób, które kiedyś odmówiły wynajmu wskazanego mieszkania ponownie się ubiega o lokal.

- Oni mieli prawo, żeby odmówić. Musieli się liczyć jedynie z tym, że w danym roku już drugiej propozycji nie dostaną. Ale mogą się starać w następnych latach ponownie – mówił Petecki i dodawał, że większość rezygnacji była spowodowana tym, że osoby miały już inne mieszkanie albo tak im się życie zmieniło, że zaoferowane lokum już im nie odpowiadało.

Szef wydziału zarządzania nieruchomościami nie chciał za bardzo oceniać promocji programu. Dodajmy, że w przygotowanym na komisję materiale urzędnicy pokazali, że informacje o mieszkaniach na start znajdują się głównie na stronie internetowej urzędu miasta, na jego profilach w mediach społecznościowych i kanale na You Tube, a także na bilbordach miejskich oraz w wydawnictwach UMP.

- Nie chcę oceniać czy działania promocyjne są wystarczające. Nie jestem specem od promocji. Pewnie gdybyśmy mieli na to więcej środków i bilbord na każdym rogu, to więcej osób by wiedziało, ale zawsze będą tacy, do których ta informacja nie trafi. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że w Płocku jest nowy salon Audi. A ta firma na promocję wydaje zapewne zdecydowanie więcej pieniędzy – mówił Petecki. – Gdy zaczynałem tu pracę nie myślałem, że mieszkania będzie trzeba promować. Ludzie, którzy będą ich potrzebowali, po prostu przyjdą.

Przewodniczący Jaroszewski odpowiedział, że porównanie z salonem Audi jest kompletnie nietrafione. Zwracał uwagę, że odkąd pracuje w Miejskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego jeszcze częściej rozmawia o potrzebie nabycia czy wynajęcia mieszkania z młodymi ludźmi, którzy nigdy o mieszkaniach na start nie słyszeli.

– Do mnie jako do przewodniczącego na dyżur też przychodzą młodzi płocczanie, którzy nie mają pojęcia o tym programie. Może np. trzeba do informacji podatkowych, wysyłanych mieszkańcom, dołączać ulotki o tym programie? Zachęcam do jeszcze innych niż obecnie stosowanych form przekazu – powiedział Jaroszewski.

- To potrafią trafić do pana na dyżur, a nie potrafią wejść na stronę urzędu? – ironicznie wskazywał Petecki.

Artur Jaroszewski poprosił też, by w przyszłości dyrektor przygotował informację o rzeczywistym zapotrzebowaniu na mieszkania na start.

- Rzeczywiste zapotrzebowanie to liczba wniosków, którą co roku przedstawiamy – odpowiadał Petecki.

- Ja pytam o rzeczywiste zapotrzebowanie, obejmujące również osoby, które skorzystałyby z tego programu, ale o nim nie wiedzą – podsumował Jaroszewski.

Na koniec Wojciech Petecki zwrócił jeszcze uwagę, że nabór wniosków o wynajem mieszkania w tym roku został zamknięty. Z kolei w przyszłym roku – zgodnie z harmonogramem budowy nowych lokali – będzie ich bardzo niewiele, prawdopodobnie tylko kilkanaście.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (37)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  On

  .......preferencyjne ceny dla młodych którzy już zarabiają ale nie stać ich na kredyt, to chyba jakiś żart ?!!! Mieszkanie które mi zaproponowano ( 3 os. w rodzinie) miało ok. 45 m2 za które czynsz wyszedł mi jakieś 1000 zł + ogrzewanie z ciepłomierza (wody ścieków, prądu już nie licze) to jest według miasta preferencyjna cena że już nie wspomne o ... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -2

  Renfer

  Wynajem lokali ma zatrzymać resztę młodych... A co robić będą Ci młodzi jak zostaną? Pójdą do ZSL i zaczną trollowac na Fb.. A później ulotki i kwiatki a na koniec ie zostajesz presem czyli masz pusty pokój 20 bez komputera bez niczego robią Ci etat na 1/2 żebyś pokazał jak Ci ZSL pomógł a następie swirujesz najmadrzeszego na się ciec a zarabiasz m... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  Osa

  Kto ma dostać wie i dostaje.. a reszta niech się dowiaduje...

 • 10 miesięcy temu | ocena +8 / -1

  Gonic

  i nagle ze z łatania 3 dziur na ma 300 metrowym odcinku chopina zostało siano na załatanie paru dziu na radziwiu...

 • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -2

  Komisarz do Płocka

  zerknijcie na koszt budowy "tezni" przy prosektoriu ... a poznij porównaj to z cena w Cekanowie 2x wiekszej ... Jezeli czujesz ze ktos Cie robi na hajs to masz racje.... Komisarz do Płacka Pełny audyt !!

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -1

  WYLUDNIENIE

  Właczcie na YT reportarz "Mała Sycylia" Miasto gdańs miało tez sympatycznego włodarza... 9 mieszkan na niego 10 na zone 6 na tesciowa ... Miły sympatyczny.. byc nie powiedział co ? a co do czego sprzedał .. mozliwosc konfigurowania cen za wode.. firmie jakiej ?! Niemieckiej...... nastepnego dnia po sprzedazy ceny wody wzrosły w całym 3 city o 80 %... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -2

  POLSKA

  Włacz film "Legiony" "Batalion 303" " itp itd Ludzie walczyli nie dawali sie przekupic, umierali za nasz KRAJ za POLSKE teraz oddasz za co ??!!! bo Ci one.. pl ( w pełni akcjonriat niemiecki) powie z ten zły ten dobry ?? naprawde znowu musz na nas znowu dojechac zebys wzieli sie w garsc...

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -1

  Batalion 303

  Dlatego nasze miasto UPADŁO... jezeli nie widzisz WYLUDNIENIA to albo jestes "slepy" albo jest ZSL (PSL) ...Im na reke jest puste miasto... TObie nie... Ty zapłacisz w podatkach plus flustracja codziennngo marazmu... POMYSL !

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -1

  PO

  Najgorzej moim zdaniem pokazał "młodym" ze nie ma reguł... No szkoda, ze ludzie gineli za tek kraj, a teraz Niemcy rzuca pare euro.. i polaczek biegnie .. Tusk wystapienie w TV po niemiecki ... wpiszcie w YT

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -2

  Patyjota z ZSL

  Ale swiruje ... bo co ma zrobic, wroci do zakładania internetu po mieszkaniach. Tak drodzy Państwa Fb Patryjota Marsze Niepodległosci... a przyjechali feldmarszałek aka Strusilk i rozwodnik Zgorzelikxon ( 3 rozwody) i mowi dawaj "odwrocimy" małalata ... a dla czego ?! bo geniusz ? bo inteligentny ? nieee.. porostu na tamten moment przewodnik "menta... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  PSL

  dodaj do tego alimenty i noski białe proszki ;) i masz wielkie zarobki .. a w porfelu 30 zł, a w aucie rezerwa całe zycie... buhahahhaahhhhhaha "PATRYJOTA" ...

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  ZSL PSL

  No własnie ja tez tego nie rozumiem. Oni sami rozsiewaja te plotki o wielkiej kasie i układach a prawda jest tak ze na minusie sa ostrooooo ... Dlatego jak wsiekli lataja po FB i cisna z PiS tylko dlatego ze hajsu brak... Zwykły handlarzyna autami zarobo 3x wiecej... o czym mowa :) I myslisz zeby nie pokazali hajsu ... oczywiscie ze by sie obnosil... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  ZSL

  za duza kase ? tylko ze za kampanie jeszcze musi oddac co przegrał ... uklady ? prosze Cie buhaha jak Twoim układem jest załatwienie komus pracy za 2k , to okey... Wielka kasa ?!! gdzie ona jest, stacja na wynajem, auto za 20 k,... no cos słaba ta kasa... a jednal inwestycja duzaa... bilbordy ulotki jezedzenie ze 90k włozył.. i lipa...

 • 10 miesięcy temu | ocena +8 / -2

  Nikt

  Masz rację, szczególnie były radny PSL, prezes. Czasami człowiek zazdrości takich układów, gdzie za dużą kasę można siedzieć na facebook.

 • 10 miesięcy temu | ocena +9 / -1

  hehe

  a jak i o czym maja wiedzieć jak Prezesi spółek miejskich zamiast pracować to uprawiają antyrzadowoą polityke na fejsiku? :) szczególnie ci z PSL :D

 • 10 miesięcy temu | ocena +8 / -1

  Tomek Radziwiak

  teraz ich dzieci biara sie za rzady... przeciez ojciec tego Pieknego co tylko kwiaty by skladał gdzie moze , to przeciez kazdy w Płocku wie ze ten radziwiak to klamca i obludnik a jego ojcie to SB Płocku

 • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  ITD

  NIEMA AK OBŁUDA POKO PSL SBeków ZBRODNIARZY I OPRAWCW POLSKI

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -1

  MnS

  Program Mieszkanie na Start jest dobry. Ale wiedzą o nim nieliczni. I wielu chce mieszkać wyłącznie na Podolszycach. Gdy proponuje im się Starówkę - marudzą.

  • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -1

   Gg

   To miasto... w tym momencie się wyludnilo..

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Pati

  Te mieszkania są drogie drozsze niż MTbs także sadze ze lepiej zrobić więcej komunalnych bo młodzi i tak płacąc wysokie czynsze nie odloza na kredyt

  • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Pan kalkulator

   Jeśli chodzi o koszt utrzymania: własnościowe > mieszkanie na start > wynajem... więc plasuje się po środku jest droższe od własnościowego a tańsze od wynajmu :-)

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -5

  Za miskę ryżu Morawieckiego🦆

  A może P I E R D O L N O Ć to wszystko i zamieszkać w Mieszkaniu+?🙄

  • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -1

   PSL

   Morawiecki wynegocjował 120 mld zł wiecej ni von Tusk... Morawiecki to szef banku on wie co jest w umowach ... a Tusk ?!!! ... biografia... Biedak całkowity, sprzedaz bułek na dworcu, czyszczenie kominów, norwegia... i KLD ... wpisz w net... 1 rok w NORWEGI ?!!! i wraca jako pełnoprawny członek niemieckiej partii CDU ... ktora daje mu 3 mln zł !! P... Rozwiń

   • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -1

    FX

    Czytając twoje wypowiedzi nie dziwie się, że Płock pustoszeje. Kto by chciał mieć takich niestabilnych intelektualnie sąsiadów. I jeszcze jedno, jak musisz bełkotać jadowicie to zrób to raz, a nie zaśmiecasz wpisami komentarze.

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  PSL ZSL PZPR

  a teraz właczcie sobie oredzie Tuska po NIEMIECKU z napisami Polskimi. Wiecie ze w tym momencie jak sie nie ogarniemy wezma sie za nas. kupis kilku z ZSL i PO max 100 osob maja nasz kraja. za ktory walczyło tyle pokolen oddamy od tak ?! info z one.. pl traktujesz powaznie ?! 99% ataku na rzad polski...

 • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -2

  lysy kradł kanapki

  duzo osob zna lysego za mlodu. gosc zawijał kanapki po cichaczu jak jeechal autoben do sierpca do szkoły. po prostu gosc sie dorobił na nas. moim zdaniem jak w realu nie zarobiłes nic, nie bierz sie za rzadzenie bo polityka to rzadzenie czyimis piniedzmi. bidaka wzielismy to nas ogarnał

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -2

  lysy

  Wiecie jak jest recepta po 10 latach lysego zeby pokryc podatki po WYLUDNIENIU, przyłaczyc na sile Cekanowo... no gratulacje ! Geniusz... nicz Tusk i dziura budzetowa... Donald na koniec rozmonotwał off na 50 mld zł !!! grubo ... No nic..

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -3

  klo

  Moim zdaniem, to nie wina lysego, tylko nas spoleczenstwa. On idzie po bandzie i widzi ze społoczeniswo nie prostestuje wiec bedzie dalej chodniczki robił itp tylko ze tam jest akcja "prowizja" a pozniej mieszkania Sopot i 2 w Wawie. Przegralismy, ZSL czyn swa powinnas dokoncz to miasto i zamienmy sie w kutno.

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -3

  ZS:

  Przeciez to pic na wode.. mieszkania z widokiem na kryminał, w formie wynajmu za ktory i tak musz płacic "młodzi" maja zatrzymac resztki mlodych ?! Proces wyludniania Płocka trwa od 10 lat, wiesz dlaczego nikt tego nie zatrzymuje, bo wtedy zostana tylko ulotkarze ZSL i Emeryci i a pozniej juz .. tylko teznie za 1 mln w Cekanowie za 30k park z konik... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -3

  Śmiały wilk

  Informacje w internecie gdzie, do kiedy i co złożyć są łatwo dostępne. Na mieście sporo reklam. Problem w tym, że prawie nikt nie chce mieszkać na Sienkiewicza i innych ulicach, gdzie kręci się dużo patologii i menelstwa.

  • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Mały wilk

   Drugim problemem na Sienkiewicza jest parking... jeśli teraz dojdą dwie nowe kamienice powstanie dość spory problem...

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -3

  Płock

  O programie wiedzą wszyscy tylko ciekawe na jakie kryteria patrzycie bo składając przez 3lata wniosek ani razu nie załapałam się na mieszkanie jak i moi znajomi więc chyba kpina jedna wielka z tych waszych mieszkań!!!

  • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -3

   Gugug

   Trzeba być patologia żeby dostać mieszkanie

   • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -2

    Udało się

    Nie jestem patologią a mieszkanie dostałam. Co więcej pracuje skończyłam studia , pierwszy raz złożyłam wniosek i znalazłam się na liście. Wystarczy prawidłowo wypełnić wniosek i spełniać kryteria .

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  Płocczanka

  Program jest totalnie niedopracowany. Jedyne informacje jakie są podane na stronie czy gdziekolwiek to to że wnioski składa się do końca września i na tym koniec. Potem wnioskodawca nie jest o niczym informowany żyje w niewiedzy a dzwoniąc do urzędu by czegokolwiek się dowiedzieć po raz setny można usłyszeć że trzeba czekać .... Tak wspaniale funkc... Rozwiń

  • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -1

   Harek

   To ktoś tu chyba słabo czyta, jak nic nie potrafi znaleźć..

   • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -1

    Płocczanka

    W takim razie jeśli ma Pan informacje kiedy mieszkania zostaną przyznane, kiedy zostaną spisane umowy i kto będzie mieszkał pod jakim adresem to proszę wskazać mi miejsce gdzie to znajdę .