Reklama

Cztery przypadki śmiertelne w Polsce. Czy powinniśmy obawiać się grypy?

Opublikowano:
Autor:

Cztery przypadki śmiertelne w Polsce. Czy powinniśmy obawiać się grypy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawdziliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku, ile osób zgłosiło się w ostatnim czasie do lekarza z podejrzeniem grypy i chorób grypopodobnych.

Sprawdziliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku, ile osób zgłosiło się w ostatnim czasie do lekarza z podejrzeniem grypy i chorób grypopodobnych.

W okresie od 1 października 2017 roku do 15 lutego 2018 roku odnotowano w Płocku 22 464 tys. przypadków, natomiast w powiecie płockim objawy grypy zgłosiły 7 524 osoby. Rok wcześniej w analogicznym okresie od października do lutego odnotowano podobną liczbę zachorowań w mieście, natomiast w powicie liczba ta był znacznie wyższa niż obecnie. W Płocku było to 22 261 tys. osób, a w powiecie 9 945. 

- W Płocku nie było żadnego przypadku śmiertelnego, część chorych trafiła jednak do szpitala z powikłaniami po grypie, głównie zapaleniem górnych dróg oddechowych - mówi Barbara Reich, kierownik sekcji epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku. 

Od 1 października 2017 roku do 15 lutego 2018 roku w Płocku z powikłaniami po grypie do szpitala trafiło 86 osób, w powiecie natomiast 39. Konsekwencją niewyleczonej grypy mogą być zapalenie płuc, oskrzeli, a nawet zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie stawów. Barbara Reich zaznacza jednocześnie, że w przypadku Płocka nie możemy mówić o epidemii grypy, ponieważ można ją stwierdzić dopiero, gdy ilość zachorować w porównaniu z zeszłym rokiem jest znacznie większa. Na dzień dzisiejszy w Płocku i powiecie płockim mamy o ponad 2 tys. przypadków zachorowań mniej niż w analogicznym czasie rok temu. 

- W okresie od 8 do 15 lutego 2018 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 271 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 88,4 na 100 tys. ludności. Odnotowano 4 zgony z powodu grypy - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Choć grypa i choroby grypopodobne są normą w sezonie zimowym warto nie lekceważyć takich objawów jak: wysoka temperatura, dreszcze, bóle mięśni, a podejrzenie grypy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE