Reklama

Reklama

Co z tym Płockiem? W ciągu roku zniknęło ponad tysiąc osób. Gdzie wyjeżdżają?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Co z tym Płockiem? W ciągu roku zniknęło ponad tysiąc osób. Gdzie wyjeżdżają? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas XXXV sesji Rady Miasta Płocka, zaplanowanej na czwartek, w programie znalazło się głosowanie w sprawie przyjęcia „Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy dla Miasta Płocka na lata 2021-2026”.

Reklama

Program ten opracował Miejski Urząd Pracy. Przygotowane dane nie są zbyt optymistyczne.

- Na koniec 2020 r. Płock liczył 118.258 mieszkańców. To o 1.157 osób mniej niż rok wcześniej. Spadek ten był przeszło dwukrotnie wyższy niż między 2019 a 2018 r. Zbiorowość sukcesywnie maleje - czytamy w raporcie.

Według opracowanej 7 lat temu prognozy GUS w 2050 r. w Płocku będzie mieszkać poniżej 90 tys. osób!

Taka tendencja przez część osób tłumaczona jest wyjazdem młodych ludzi do innych miast, gdzie mają szansę na dobrą pracę oraz wyjazdami zagranicznymi, których celem jest także praca zarobkowa. Co na to autorzy raportu? Widzą też inne przyczyny.

To choćby konsekwencja ruchu naturalnego, bo ostatni dodatni wskaźnik przyrostu naturalnego miasto odnotowało w 2012 r., a także czasowego lub stałego przemieszczania się, w tym do strefy podmiejskiej.

Z raportu wynika, że w 2020 r. najwyższym przyrostem ludności w skali roku charakteryzowały się gminy Słupno (plus 171 osób) i Stara Biała (plus 51 osób). Warto dodać, że od 2000 roku w gminie Słupno przybyło aż ponad 3,700 osób, a w Płocku ubyło aż ponad 10 tys. ludności.

Nieco przerażająco wyglądają prognozy, według których w 2050 r. w Płocku ma mieszkać zaledwie 89.589 osób.

- Wbrew centralnemu usytuowaniu miasta na mapie Polski, skomunikowanie Płocka z innymi ośrodkami nadal nie jest jego atutem. Szczątkowa oferta bezpośrednich połączeń kolejowych hamuje możliwość wykorzystania kolei jako środka lokomocji w zbiorowym transporcie pozamiejskim, ograniczając wybór do przewoźników autobusowych lub prywatnego transportu samochodowego, co z kolei zwiększa obciążenie dróg i emisji zanieczyszczeń - czytamy w raporcie.

Co interesujące, w kilkunastoletniej perspektywie zwiększy się znacząco populacja mieszkańców w wieku ponad 70 lat. Już teraz ludność w wieku poprodukcyjnym stanowi ponad 25 proc. mieszkańców Płocka.

Jakie są więc szanse dla miasta? Mocne strony to centralne usytuowanie na mapie Polski, to szansa na rozwój, choć oferta połączeń kolejowych jest ograniczona.

- Mocne strony to rozwinięte sektory: przemysłowy, handlu i usług - czytamy w raporcie. - Profesjonalna kadra pracująca, spore zaplecze bezrobotnych i pozytywne nastawienie władz miasta względem nowych inicjatyw i przedsięwzięć społeczno - gospodarczych - przekonują autorzy raportu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy