Reklama

Co przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo?

Opublikowano:
Autor:

Co przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma wiele przywilejów. Jednym z nich jest ochrona przed zwolnieniem podczas urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego lub chorobowego. Zdarza się, że długoterminowa nieobecność pracownika niekorzystnie wpływa na efektywne funkcjonowanie firmy. W takiej sytuacji wielu pracodawców korzysta z zatrudnienia kogoś na zastępstwo.

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma wiele przywilejów. Jednym z nich jest ochrona przed zwolnieniem podczas urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego lub chorobowego. Zdarza się, że długoterminowa nieobecność pracownika niekorzystnie wpływa na efektywne funkcjonowanie firmy. W takiej sytuacji wielu pracodawców korzysta z zatrudnienia kogoś na zastępstwo.

Pensja jak przy umowie o pracę

Zarobki przy umowie o pracę na zastępstwo nie odbiegają zbytnio od tych, jakie otrzymuje się przy stałym zatrudnieniu. Różnicą może być jedynie wysokość podstawy. Nie może jednak być ona niższa niż określona w odpowiedniej ustawie.

Pensja pracownika zatrudnionego na zastępstwo uszczuplana jest o składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i o zaliczkę na podatek dochodowy. W obliczeniu podstawy i należności pomoże kalkulator wynagrodzeń. Dodatkowo kalkulator brutto netto wskaże wysokość poszczególnych należności odpowiednio do wysokości wynagrodzenia.

Obowiązki i przywileje pracownika na zastępstwie

Obowiązki przydzielane pracownikowi na zastępstwie nie powinny odbiegać od tych, które przypisane są osobie zatrudnionej na stałe. Podobnie wygląda kwestia przywilejów pracowniczych. Osoba na zastępstwie nabywa praw do płatnego urlopu wypoczynkowego, zwolnienia lekarskiego i dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadnormatywnych.

Wysokość płacy pracownika zatrudnionego na zastępstwo musi odpowiadać jego kwalifikacjom i stanowisku, jakie objął. Jeśli chodzi o określenie wymiaru godzin – obowiązują tu przepisy Kodeksu Pracy.

Jak wygląda umowa o pracę na zastępstwo?

Pod względem treści umowa o zastępstwo nie różni się zbytnio od umowy o pracę zawieraną na czas określony. Jedynym wyróżnikiem jest tu określenie powodu, z jakiego nawiązany został stosunek pracy pomiędzy daną osobą a pracodawcą. Chodzi tu o wskazanie okoliczności, które doprowadziły do podpisania kontraktu, np. nieobecność pracownika spowodowana długotrwałą chorobą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE