Jednym z punktów ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta Płocka było przyjęcie raportu z realizacji Programów Ochrony Środowiska w Płocku w 2022 i 2023 roku. O ile do samego dokumentu radni nie mieli zastrzeżeń, to przy okazji tego punktu przewodniczący rady Artur Jaroszewski zwrócił uwagę na niepokojącą statystykę ostatnich lat.
- Jak wszyscy wiemy Płock jest miastem specyficznie środowiskowo - zaczął przewodniczący. - Mamy w Płocku największą koncentrację ZDR-ów, czyli zakładów dużego ryzyka wystąpienia awarii przemysłowej.
Ustawa prawo ochrony środowiska wyróżnia ZZR-y i ZDR-y - zakłady zwiększego ryzyka i zakłady dużego ryzyka. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ma obowiązek zbierania danych dotyczących zdarzeń o znamionach poważnej awarii przemysłowej. Raport co roku jest publikowany na stronach GIOŚ, póki co najświeższym jest ten z 2023 roku.
- Poważna awaria - rozumie się przez nią zdarzenie, w szczególności emisję, pożar lub eksplozję, powstałe w trakcie procesu przemysłowego, magazynowania lub transportu, w którym występuje jedna lub więcej niebezpiecznych substancji, prowadzące do natychmiastowego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub środowiska lub powstania takiego zagrożenia z opóźnieniem - tak awarię definiuje prawo.
Artur Jaroszewski zwrócił uwagę, że w całym kraju liczba takich zdarzeń spada, ale w Płocku w ostatnich latach wręcz odwrotnie - rośnie. 2023 rok w ostatnim czasie był w tym czasie smutnym rekordzistą - odnotowano 9 zdarzeń o znamionach poważnej awarii przemysłowej. 8 z nich dotyczy Orlenu. Finalnie 3 zdarzenia zakwalifikowano jako poważną awarię, z czego 2 z Orlenu. W całej Polsce zdarzeń o znamionach poważnej awarii było 36, czyli co 4. zdarzenie odnotowano w Płocku. Radny odczytał opisy i skutki wszystkich zdarzeń (zrzut tabeli prezentujemy w galerii). W wyniku awarii przemysłowych w Płocku w 2023 roku zginęły 2 osoby, 6 zostało rannych.
- Ilość zdarzeń w zeszłym roku była bardzo niepokojąca. Warto, żebyśmy przy najbliższej korespondencji do prezesa Orlenu poruszyli ten temat. Chociaż nie dotyczy on tego zarządu, to problematyka jest tak poważna, że dotyczy nas wszystkich. Powinniśmy przy każdym spotkaniu z Orlenu przypominać nowemu zarządowi czym dla Płocka jest Orlen. Wszyscy w Polsce wiedzą jak wspaniałym bogactwem jest zakład, ale mało kto wie, że to nie tylko plusy, ale też specyfika środowiskowa, którą nam ten zakład swoją obecnością funduje, a przede wszystkim zagrożenia dla pracowników. My jako mieszkańcy odczuwamy uciążliwość, natomiast problemy zdrowotne, łącznie ze zgonami, dotyczą pracowników Orlenu lub firm wykonujących prace na terenie Orlenu - mówił Jaroszewski.
Prezydent Andrzej Nowakowski przyznał, że kontakt z Orlenem się poprawia.
- W ostatnich tygodniach relacje na linii miasto-Orlen są coraz bardziej profesjonalne - przyznał prezydent.
Wskazywał, że władze miasta zostały zaproszone na spotkanie ds. bezpieczeństwa. Miasto jest także w stałym kontakcie z pełnomocnikiem ds. bezpieczeństwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.