Reklama

Butelkomatom Ratusz nie mówi "nie", ale zachęta może być inna niż wypłata groszy

Opublikowano:
Autor:

Butelkomatom Ratusz nie mówi "nie", ale zachęta może być inna niż wypłata groszy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O automacie, który stanął w Krakowie, zrobiło się głośno dzięki temu, że za każdą plastikową butelkę wypłacał losowo 10 bądź 20 groszy. Czy takie urządzenie znajdzie się również w Płocku? Wstępnie w Ratuszu pomysł popierają, nieco go jednak modyfikując w kwestii zachęty do wrzucania odpadów do maszyny.

O automacie, który stanął w Krakowie, zrobiło się głośno dzięki temu, że za każdą plastikową butelkę wypłacał losowo 10 bądź 20 groszy. Czy takie urządzenie znajdzie się również w Płocku? Wstępnie w Ratuszu pomysł popierają, nieco go jednak modyfikując w kwestii zachęty do wrzucania odpadów do maszyny.

O ustawienie automatu na plastikowe butelki na nabrzeżu niedawno zwrócili się w swojej interpelacji radni: Małgorzata Struzik, Anna Derlukiewicz, Tomasz Kominek i Lech Latarski. Dodajmy, że kolejne polskie miasta zaczynają walkę z wszechobecnym plastikiem, ograniczając tego rodzaju elementy podczas imprez czy w urzędach miejskich. Niedawno w Krakowie jeden z lokalnych radnych sam zdecydował się na pokrycie częściowych kosztów butelkomatu z zachętą do oddawania zbędnych plastikowych butelek po napojach poprzez wypłatę groszy. Czy zatem Płock podąży tą samą ścieżką? Nie do końca.

Wspólną propozycję radnych przeanalizowano pod względem kosztów. Stwierdzono, że zakup automatu do zbierania butelek PET oraz puszek aluminiowych - w zależności od wersji, wyposażenia i pojemności pojemnika zbiorczego na zgniecione butelki waha się od 28 do 55,3 tys. zł netto plus 23 proc. VAT. Chodzi o butelki wykonane z politereftalanu etylenu. Są też modele automatów, które poza butelkami PET, przyjmują aluminiowe puszki i szklane butelki. Ponadto automat w Krakowie wypłacał losowo 10 lub 20 groszy, tymczasem cena sprzedaży surowców do recyklingu wynosi o wiele więcej - około 8-9 gr. (zależy od koloru odpadu, przy czym cena za odpad przezroczysty jest większa niż za odpad w kolorze niebieskim albo zielonym). Oprócz kosztów zakupu bądź dzierżawy maszyny, recyklingu odpadów, dochodzą także koszty stałe - opłaty za prąd, konserwację urządzeń, transport odpadów, ich zagospodarowanie. Gdyby automaty stały się elementem systemu gospodarowania odpadami, środki na kaucje butelek musiałaby pochodzić z puli środków pozyskiwanych z opłat na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Tymczasem, jak zauważa wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz w odpowiedzi na interpelację, ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach takiego przeznaczenia nie wymienia.

- Niemniej jednak, z uwagi na duży wymiar edukacyjny przedsięwzięcia, obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnym partnerem w zakresie wspólnej realizacji zadania w formie innej niż w ramach systemu gospodarowania odpadami - poinformował wiceprezydent.

Co się za tym kryje? Dyśkiewicz podkreśla, że jeśli automaty będą w Płocku, to nie takie wypłacające grosze. Już przy informacji o propozycji radnych, prezentowaliśmy rozwiązania z innych miast polegające na zachętach do wrzucania odpadów do tego rodzaju urządzeń. Przykładowo warszawscy radni złożyli interpelacje o ustawienie butelkomatów z propozycją, aby za butelki nie wypłacały pieniędzy, tylko udostępniały kupony do wymiany na gadżety miejskie. Butelkomaty spodobały się, jako pewne rozwiązanie, także w Lublinie. Tam jednak nie dostaje się pieniędzy za wrzucenie butelki, tylko są rozdzielane punkty. Osoby, które uzbierają ich najwięcej, mają szansę na wygranie drobnego sprzętu AGD. Z kolei w Sosnowcu, wrzucając butelkę, przeznacza się 10 groszy na wybrany przez siebie klub sportowy. 

[ZT]22341[/ZT]

- W Płocku mogą to być bonusy, punkty, ulgi przy zakupie gadżetów związanych z klubami sportowymi w galerii handlowej - wskazuje wiceprezydent. - Jedna z galerii handlowych w Płocku wstępnie deklarowała stworzenie systemu bonusowego - uzupełnia Dyśkiewicz. Takie gadżety klubów sportowych są obecnie dostępne w Galerii Mazovia, jednak Dyśkiewicz ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza czy właśnie o tę galerię chodzi. Dopowiada natomiast, że dotyczy to jednego urządzenia, natomiast automatów w Płocku mogłoby być więcej (2 lub 3, lokalizacje do przeanalizowania). Tłumaczy, że modele różnią się wielkością i funkcjonalnością, a zwłaszcza ten ostatni aspekt wpływa na cenę. Nie wyklucza w  Płocku automatów i na plastik, i na puszki po napojach. Wciąż jednak wszystko zależy od kosztów. - Jestem przekonany, że automaty pojawią się w Płocku - dodaje.

W interpelacji porusza problem koniecznych zmian, ponieważ automaty same w sobie są dobrym pomysłem na odzysk chociaż części opakowań zanieczyszczających nasze otoczenie, ale problem niezostanie rozwiązany bez włączenia w system (ale nie gminny system gospodarowania odpadami) wielu podmiotów. Wiceprezydent wspomina o rozwiązaniu, jakim może okazać się system kaucyjny (zapowiedziano projekt ustawy o systemie kaucyjnym, prace legislacyjne w Ministerstwie Środowiska mają ruszyć jeszcze w tym roku).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE