Reklama

Reklama

Budżet miasta przyjęty bez dyskusji. Będzie kredyt

Opublikowano: śr, 30 gru 2020 14:43
Autor: | Zdjęcie: Facebook Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka

Budżet miasta przyjęty bez dyskusji. Będzie kredyt - Zdjęcie główne

foto Facebook Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To była wyjątkowa budżetowa sesja rady miasta. Wyjątkowa, ponieważ głosowania nad tym najważniejszym finansowym dokumentem miasta nie poprzedziła – jak to zwykle było – burzliwa wymiana zdań.

Reklama

Sesje budżetowe w ostatnich latach wyglądały bardzo podobnie. Najpierw prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przedstawiał finansowy plan, który następnie był chwalony przez koalicjanta – klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego i ostro krytykowany przez opozycję, czyli przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Czasem radni PiS składali też swoje wnioski o zmiany w uchwale budżetowej. Proponowali wprowadzanie nowych zadań np. remontów dróg i wskazywali, by pieniądze przesunąć z działań promocyjnych. Wnioski opozycji zazwyczaj oczywiście w głosowaniach były odrzucane przez koalicję PO i PSL, choć zdarzały się również wyjątki.

21 głosów „za”

Tym razem jednak – po prezentacji budżetu przez gospodarza miasta i poparciu go przez przewodniczącego klubu radnych PSL Tomasza Kominka – krytyki nie było. Mimo iż szefowa klubu PiS Wioletta Kulpa, która przyzwyczaiła nas do surowej oceny urzędującego prezydenta, brała udział w posiedzeniu, głosu nie zabrała. 

Jako jedyny niewielkie uwagi do budżetu na 2021 rok zgłosił radny PiS Jerzy Seweryniak. Przedstawiciel lewobrzeżnej części Płocka upomniał się o budowę chodnika przy ul. Kutnowskiej w Górach, gdzie na przestrzeni ostatnich lat powstało nowe mini-osiedle „Przylesie” oraz o oświetlenie w ul. Stawowej w Ciechomicach, na które mieszkańcy czekają już ok. 15 lat. Nie były to jednak wnioski, które zawierałyby wskazanie jakie kwoty i z jakich innych działań zdjąć, by wpisać nowe zadanie do budżetu. I dlatego też nie były poddane głosowaniu. Prezydent nie odniósł się do nich.

Mimo braku krytycznych uwag, budżet miasta na 2021 rok nie został przyjęty jednogłośnie, choć nikt też nie zagłosował „przeciw”. Za przyjęciem było 21 radnych, natomiast czterech przedstawicieli PiS - Wioletta Kulpa, Edward Bogdan, Tomasz Korga i Leszek Brzeski - wstrzymało się od głosu.

Co w budżecie na przyszły rok?

- Plan finansowy na 2021 jest kontynuacją pracy na rzecz miasta, ale jest też dużym wyzwaniem, bo nie wiemy co przyniesie przyszłość. Musieliśmy być ostrożni, ale jednocześnie nie chcieliśmy rezygnować z dawno wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Chcemy dalej inwestować w drogi, tereny rekreacyjne, mieszkania oraz w infrastrukturę sportową  – przedstawiał uchwałę budżetową prezydent Andrzej Nowakowski i dodawał, że na pieniądze z Unii Europejskiej będzie trzeba poczekać do 2022 czy 2023 roku. Miasto będzie mogło je pozyskać – tak jak do tej pory – w drodze konkursów, które dopiero będą ogłaszane. – Dobrze, że premier posłuchał samorządowców i Senatu i nie zawetował budżetu UE.

I tak, budżet Płocka na 2021 rok wyniesie 1 mld 115 mln zł. Wydatki mają wynieść 1 mld 195 mln zł. 90 mln złotych będzie pochodziło z kredytu - 48 mln zł miasto pożyczy z Europejskiego Banku Centralnego, a 42 mln zł będą pochodziły z emisji obligacji. 

Z wydatków bieżących, które zaplanowano na poziomie 971 mln zł, najwięcej pochłonie oświata, pomoc społeczna, administracja publiczna oraz transport i łączność.

Wydatki majątkowe, a więc inwestycje wyniosą 223,4 mln zł. Najwięcej pieniędzy – 90 mln zł - zostanie przeznaczonych na modernizację stadionu Wisły Płock. W 2021 zaplanowano 2 mln zł na przygotowanie projektu sali koncertowej, która ma powstać w centrum miasta. Prezydent zwracał uwagę, że zanim ruszy jej budowa, Wodociągi Płockie planują wykonać rozdział kanalizacji ogólnospławnej na tym terenie. Na ten cel będą chciały pozyskać środki z UE.

Ponadto w budżecie Płocka na 2021 rok znajdują się m.in.:

 • Realizacja inwestycji wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego m.in. budowa placu zabaw przy ul. Borowickiej i przy ul. Gawareckiego, przystań cumownicza w Borowiczkach, rozbudowa Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego,
 • przebudowa ul. Chopina od ul. Otolińskiej do ul. Lachmana,
 • przebudowa fragmentu ul. Spółdzielczej od ronda, które powstanie na skrzyżowaniu ulic Lachmana i Chopina do ulicy Wyszogrodzkiej,
 • dokończenie remontów ulic Pocztowej i Boryszewskiej,
 • inwestycje dotyczące bazy oświatowej: budowa przedszkola nr 17 przy ul. Kossobudzkiego, modernizacja Szkoły Podstawowej nr 3 na potrzeby poradni pedagogiczno-psychologicznej, przebudowa łącznika w SP nr 22, remont bloku żywieniowego w SP nr 21,
 • minipark na Międzytorzu – w miejscu po przedszkolu przy ul. Braci Jeziorowskich,
 • mieszkania na start – zarówno przy ul. Kleeberga na Podolszycach Północ jak i w centrum w wyremontowanych kamienicach przy ul. Królewieckiej i ul. Sienkiewicza,
 • remont alei Spacerowej.

Dobra współpraca z CNH – przytyk do PKN

Prezydent Nowakowski zwrócił też uwagę na – jak to ujął – niepozorną inwestycję, która będzie kosztowała miasto 63 tys. zł.

- To pieniądze na projekt łącznika pomiędzy ul. Otolińską a zakładem CNH. Za jego budowę zapłaci już firma CNH – mówił Nowakowski i dodał, że dzięki temu sięgaczowi transport maszyn będzie mógł odbywać się bezpośrednio do ul. Otolińskiej. – Ten sięgacz odciąży ulicę Targową. To bardzo dobry przykład współpracy między miastem a przedsiębiorstwem, czyli kapitałem prywatnym. Życzyłbym sobie, żeby przykładów takiej współpracy było jak najwięcej. 

Choć prezydent nie podał w tym miejscu nazwy firmy, to bez problemu można było odczytać tu wyraźny przytyk do ORLENU. Gospodarz miasta zwracał się bowiem do PKN o pieniądze na remont ostatniego odcinka ul. Łukasiewicza – czyli drogi prowadzącej od ronda Nafciarzy na kombinat.

Kominek: proszę by zaufać światowym specjalistom, a nie celebrytom

Tomasz Kominek przy okazji chwalenia projektu budżetu miasta na przyszły rok przypomniał też o finansowych planach samorządu województwa mazowieckiego. Dodajmy, że Kominek jest dyrektorem płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego. Radny podał przykład budowy Ośrodka Radioterapii (90 mln zł), a także modernizację oddziału zakaźnego w szpitalu na Winiarach i utworzenie tam ośrodka udarowego. Przypomniał też, że w przyszłym roku zostaną oddane wyremontowane kamienice w centrum Płocka, w których będą mieściły się ekspozycje Muzeum Mazowieckiego. 

Kominek mówiąc o działaniach marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika skrytykował pomysł podziału Mazowsza, który miałby polegać na wydzieleniu Warszawy i jej okolicznych powiatów. 

- Nikt nie chciałby, żebyśmy byli zmuszeni do podejmowania współpracy z marszałkiem Radomia. Mam nadzieję, że podejmiemy uchwałę, w której sprzeciwimy się podziałowi Mazowsza – zapowiedział szef klubu PSL.

Kominek poruszył również temat szczepień. - Z niepokojem patrzymy na reakcję części społeczeństwa na szczepienia. Skromnie proszę, by zaufać światowym specjalistom, a nie celebrytom z wątpliwą wiedzą w tym zakresie – zakończył Kominek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (28)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +8 / -0

  Do A.N.

  Panie Prezydencie czy w budżecie zostały zarezerwowane środki na poprawę super wąskiego ronda koło zoo? Przecież to jest śmiech na całą Polskie.

  • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   płocczanin

   Śmiech na całą Polską to jest ta pseudo obwodnica Płocka. Zakorkowała całe miasto we wszystkich kierunkach.

  • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   Widz

   Jaki zespół fachowców w UM i w samorzadzie, takie rondo!

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Ocena

  Doczekaliśmy czasów, że miastem próbuje rządzić wodolej farmazonista! Takie określenia padają na forach i to są adekwatne okrślenia do stylu prowadzenia spraw miasta! Styl radzenia w sprawach miasta rajców miejskich /czy to z kooalicji, czy z opozycji/ nie wnosi nic merytorycznego! Dramat Płocka rozwija się tak jak "rozwój Płocka w niezwalnianym tempie" !!! Niedługo zostana tu tylko mury z ogłoszeniami o sprzedaży lub o wynajmie nieruchomości!

 • 9 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  Szok!

  Ciągle na jedną Nutę. A kto tego LYSEGO, wybrał. Tylko,nie mówcie znowu,że Mafia.... Lepiej ,nie będzie. Trzeba wybierać ludzi pokroju Kwiatkowskiego( Gdynia i COP) Dyletantow czyt.polonistow,historyków i innych wodolejow, odesłać do właściwych miejsc pracy.

 • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Taa

  Opozycja pod światłym przywództwem wstrzymała się od głosu. Tak naprawdę, to cicho poparła wszystkie decyzje i tyle. Czyli można spodziewać się jeszcze wielu cudów w stylu stadionu...

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  HEHE

  FOKSDOJCZE w PLOCLM RATUSZU NIE MAJĄ NIC DO GADANIA WIADOMO POKO PSL WYKONAĆ TO CO NAKAZANO

 • 9 miesięcy temu | ocena +13 / -0

  Płock

  Brak rozwoju gospodarczego miasta od wielu lat, brak nowego biznesu, ludzie jeżdżą do roboty do innych miast, a w budżecie 90 mln na stadion i 2 mln na projekt sali koncertowej. Co trzeba mieć w głowie żeby robić takie rzeczy. Potrzebujemy mądrych ludzi w mieście, dotyczy to również słabej opozycji. To jest dramat.

 • 9 miesięcy temu | ocena +13 / -3

  Ojciec dyrektor drugi

  Łysy puści to miasto z torbami

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Dyzma

  Znam takiego na B.. w okolicach winiar mieszka, i okamerował się. Bo sąsiedzi.. społeczeństwo też ma go na oku. Dyzma.

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Bońkowski

  Kasiora na boku z energìi wystarczająca czy trzeba jeszcze kogoś posunąć? 5 lat minęło. Mozesz mowić.

 • 9 miesięcy temu | ocena +11 / -2

  Tas

  90 mln na stadion, powinno pójść na centrum onkologii. To jest o wiele bardziej potrzebne, byle nie podlegało pod Winiary.

 • 9 miesięcy temu | ocena +13 / -6

  Jasiu

  A co miał powiedzieć noszący teczkę za Zgorzelskim jak się boi o koryto ?

 • 9 miesięcy temu | ocena +15 / -1

  Komin

  Centrum radioterapii miało kosztować 80mln i miał je budować za prywatne pieniądze Numed, a teraz za 90mln aYbudujemy my z podatków

  • 9 miesięcy temu | ocena +14 / -3

   Widz

   Takie rządy Struzika na Mazowszu!

 • 9 miesięcy temu | ocena +17 / -6

  Rada

  Widać marny dla Płocka koniec rządów nauczyciela języka polskiego! Nauczycielu wróć do tablicy!

 • 9 miesięcy temu | ocena +16 / -4

  Jacek

  Kolejny kredycik? Gierek Nowakowski buduje ..... a następca będzie spłacał.... gospodarz ;)))

 • 9 miesięcy temu | ocena +6 / -9

  Jest sasinowa MOC

  Zamiast rekompensat za wzrost cen prądu dostaniemy opłatę mocową!!!

 • 9 miesięcy temu | ocena +7 / -13

  Zamiast wydawać na media, mogli wydać na nową rurę

  Pani Wioletta głosu nie zabrała. Chyba jest w szoku po katastrofie ekologicznej Orlenu na Bałtyku po wycieku ropy, ciekawe jak tam przetrwają to rybki z Florydy?

  • 9 miesięcy temu | ocena +5 / -4

   Ekolog

   Katastrofa mówiąc, jajca se robisz 480 l, tyle to jeden tankowiec w ciągu godziny gubi w morzu

 • 9 miesięcy temu | ocena +20 / -5

  Hasło wyborcze

  Platfusów i Łysego powinno być: Całe życie na kredycie. Nie dość, że nie swoją kasą rządzi to jeszcze nie na siebie kredytów bez końca bierze :/

 • 9 miesięcy temu | ocena +14 / -4

  Hasło wyborcze

  Platfusów i Łysego powinno być: Całe życie na kredycie. Nie dość, że nie swoją kasą rządzi to jeszcze na siebie kredytów bez końca bierze :/

 • 9 miesięcy temu | ocena +21 / -10

  Lysy

  Miasto Plock pod rządami PO ZSL wyludnilo się w takim stopniu że jedynym piszącym komentarze jestem Ja :) tak drodzy Państwo wyglądało by każde miasto pod rządami gawedziaz z miłą aparycja i komunistycznego ZSL

  • 9 miesięcy temu | ocena +9 / -24

   Taa

   Nie pochlebiaj sobie. Płocczan jest o wiele więcej, Ty jesteś marginesem, oby nie dosłownie....

 • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -7

  Kami

  A co z usługami funeralmymi dla zwierząt?

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -10

  Monika.

  Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym panieonline.pl/monia89

  • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -1

   a ty k u r w o m jesteś?

   Monia

  • 9 miesięcy temu | ocena +8 / -5

   Stefan.

   Spotkania? Spacery? Może jeszcze nakarmić cię trzeba? Powiedz od razu za ile bierzesz w paszczu.