Reklama

Reklama

Biskup Płocki: Staram się poznawać tutejszy Kościół

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biskup Płocki: Staram się poznawać tutejszy Kościół - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy Biskup Płocki, ks. Szymon Stulkowski, już w najbliższą sobotę będzie miał swój ingres, będący uroczystym objęciem władzy przez ordynariusza diecezji. – Mazowsze to świat mi mało znany, jednak staram się poznawać tutejszy Kościół, choć – wstyd się przyznać – ale jeszcze nie odwiedziłem nawet wszystkich pokoi w kurii – mówił podczas spotkania z dziennikarzami.

Reklama

Ordynariusz diecezji płockiej pełni posługę od 31 października. Wtedy nastąpiło kanoniczne przekazanie obowiązków. Ingres, a więc ceremonia uroczystego objęcia funkcji Biskupa Płockiego, zaplanowano na 26 listopada. 

Na dwa dni przed wydarzeniem nowy Biskup Płocki spotkał się z dziennikarzami.

- Różne rzeczy robiłem w dawnej diecezji, byłem odpowiedzialny za duszpasterstwo rodzin, pracowałem w redakcji miesięcznika „Katecheta”, jako wykładowca na wydziale teologicznym, 10 lat pracowałem też w komisji duszpasterstwa Episkopatu Polski jako sekretarz tego gremium – wspominał podczas konferencji bp. Stulkowski. – Kiedy zastała mnie decyzja papieża Franciszka, bym został biskupem pomocniczym Archidiecezji w Poznaniu, pełniłem funkcję rektora poznańskiego seminarium.  

Przez 3,5 roku kapłan pełnił funkcję wikariusza generalnego w Poznaniu, gdzie zajmował się różnymi rzeczami – głownie duszpasterskimi i katechetycznymi.

- 22 października przyszła decyzja, żeby przeprowadzić się na Mazowsze – opowiadał biskup. – Nie ukrywam, że jest to mi świat mało znany, jednak staram się poznawać tutejszy Kościół, choć – wstyd się przyznać – ale jeszcze nie odwiedziłem nawet wszystkich pokoi w kurii – śmiał się bp. Stułkowski. – Byłem w ważnych dla diecezji miejscach, jak w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Seminarium czy Hospicjum, do którego za chwilę znów się udaję. Odwiedzam miejsca, w których chce się modlić razem z potrzebującymi. Krok po kroku uczę się tego Kościoła.

Jak przekonywał w rozmowie z dziennikarzami nowy Biskup Płocki, najbliższe tygodnie będą dla niego nauką – ludzi, ich zachowania i tradycji.

- Całe życie jestem zaskakiwany nowym fenomenem przeżywania Pana Boga i staram się przyjmować naukę, jak coś naturalnego – zapewniał. - Nie spodziewałem się, że w diecezji płockiej będzie tak samo jak na Wielkopolsce. Tu są trochę inaczej przeżywa się wiarę, są troszkę inne wrażenia i nieco inaczej się mówi i śpiewa. Jednak ja nie chcę niczego zmieniać. Jestem tu, by się tego wszystkie uczyć. Chcę być jednym z Was. 

Ordynariusz diecezji przyznał, że objęcie jednej z najstarszych diecezji w Polsce to duże wyzwanie. Jednak, w swojej posłudze, będzie chciał przede wszystkim dzielić się wiarą. – Jestem przekonany, że mamy taki obowiązek - nieważne czy jesteśmy kapłanem, zakonnikiem, czy osobą świecką – dodał na zakończenie.

Ingres nowego Biskupa Płockiego odbędzie się w najbliższą sobotę w płockiej katedrze. Uroczystą Mszę Świętą zaplanowano na godzinę 11:00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy