reklama
reklama

Zamachowski, Łydka Grubasa, taneczny dixie jazz, seksizm, Prusacy. Co się dzieje w Płocku w najbliższych dniach? [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zamachowski, Łydka Grubasa, taneczny dixie jazz, seksizm, Prusacy. Co się dzieje w Płocku w najbliższych dniach? [LISTA] - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed nami ostatni listopadowy weekend, zaplanowano sporo ciekawych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Zachęcamy do udziału w części z nich.
reklama

Sprawdźcie, co proponujemy w Płocku od czwartku do niedzieli.

Co się dzieje w Płocku w czwartek?

O godz. 17:00 Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza na odczyt dr Agnieszki Zielińskiej "Śladami Marii Konopnickiej po Europie", organizowany w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej, który został ustanowiony przez Sejm RP z okazji 180. rocznicy urodzin pisarki.

Odczyt zorganizowała przewodnicząca Sekcji Nauk Humanistycznych dr Wioletta Żórawska, która jest doktorem nauk humanistycznych i nauczycielką j. polskiego w ZS Centrum Edukacji w Płocku. Podróżuje po świecie śladami pisarzy, poetów i bohaterów literackich. Wstęp wolny.

O godz. 17:00 w auli Muzeum Mazowieckiego przy ul. Kolegialnej 6 zaplanowano jazzowy koncert Five O’Clock Orchestra, to w ramach cyklu Swing Club na Mazowszu.Five O’Clock Orchestra gra najprawdziwszy amerykański taneczny dixie jazz! Koncert rozpocznie utworem „At a Georgia Camp Meeting”, przeniesie słuchaczy do Nowego Orleanu – miasta, w którym na początku XX wieku narodził się jazz. Program koncertu wypełnią utwory lat 20. i 30. ubiegłego wieku. O historii ich powstania, kompozytorach i życiu w dawnym Nowym Orleanie opowie lider zespołu Tadeusz Orgielewski. Wstęp wolny.

LiterAkcje z Edwardem Pasewiczem zaplanowano o godz. 18:00 w POKiS. Gościem będzie poeta, dramaturg Edward Pasewicz. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się wokół książki „Pulverkopf”, za którą pisarz otrzymał w tym roku Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”.

- W tej powieści Pasewicz tworzy przejmującą powieść o układaniu się z tożsamością. Pulverkopf to szperanie w pamięci, szperanie w notatkach, szperanie w przeszłości, we własnej wyobraźni, wreszcie – szperanie w tożsamości bohatera. Nastoletni Patryk Werhunt znajduje pływające w Obrze zwłoki jednego z sąsiadów. Okoliczności śmierci są niejasne, a cień podejrzenia pada na wkraczającego w dorosłość chłopaka - czytamy na stronie organizatora.

Co się dzieje w Płocku w piątek?

O godz. 17:00 Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wernisaż wystawy „Ładysław Tadeusz Żelazowski. Harcerz i społecznik”. Wystawa towarzyszy obchodom 110. rocznicy powstania harcerstwa płockiego. Materiały ikonograficzne zaprezentowane pochodzą ze zbiorów: Jerzego Żelazowskiego, Krzysztofa Krajewskiego, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego, Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wstęp wolny.

O godz. 19:00 w sali koncertowej PSM wraz z Orkiestrą Symfoniczną wystąpi Zbigniew Zamachowski - aktor filmowy i teatralny, muzyk i autor tekstów piosenek. 61-letni artyście na scenie towarzyszyć będzie pianista, kompozytor i aranżer Roman Hudaszek.

Podczas koncertu usłyszymy autorskie piosenki, które Zamachowski włączył do swojego repertuaru m.in. „Credo”, „W małym miasteczku” oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców takich jak: Agnieszka Osiecka, Jaromir Nohawica, Bułat Okudżawa, Jerzy Wasowski, Stanisław Staszewski czy Sting. 

Także o godz. 19:00 w sali widowiskowej POKiS przy Jakubowskiego 10 zaplanowano spektakl „Lalki” w reżyserii aktora i choreografa Dariusza Lewandowskiego. Spektakl został stworzony w ramach teatru muzycznego – na pograniczu koncertu, teatru tańca, performensu i ujęty w formę teatralną z chirurgiczną precyzją. Sztuka, która zostanie zaprezentowana na deskach POKiSu jest dość kontrowersyjna. Tekstem, obrazem, doborem utworów czy gestami kładzie na przedstawienie typowych polskich zachowań damsko-męskich, utartych stereotypów, więzi rodzinnych lub ich braku, relacji społecznych czy seksizmu. Poruszone zostaną tematy aborcji czy akceptacji związków LGBT. 

- Spektakl w przerysowany sposób dotyka polskiego patriotyzmu graniczącego z nacjonalizmem czy też polskim katolicyzmem. Momentami ociera się o wulgarność. Męska muzyka rockowa w ustach i ciałach kobiet. Współczesna Polka w Polsce i Polska w Polsce. Nieustający ruch, abstrakt, słowo, krzyk, energia, wyzwolenie, skowyt, siła. Tu i teraz - wyliczają organizatorzy. Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

Co się dzieje w Płocku w sobotę?

O godz. 13:00 zaplanowano "Smakowity spacer po wielokulturowym Płocku". Przewodnicy z pasją Duces Mazovie zapraszają na Stary Rynek na wyjątkowy spacer przez historię, język, kulturę i kuchnię mieszkańców Płocka od średniowiecza do współczesności. Tysiąc lat wspólnej historii sprawiło, że nad Wisłą, obok rdzennych mieszkańców, pojawili się Żydzi, Prusacy czy Rosjanie. Ślady ich kultury, języka i kuchni znajdujemy dziś na każdym kroku, często nie zdając sobie sprawy, że zawdzięczamy je właśnie gościom, którzy w Płocku znaleźli swój dom. Wielokulturowość i tolerancja to od wieków prawdziwe bogactwo mazowieckiej stolicy!

Koszt uczestnictwa wynosi 20 zł, dzieci do wieku przedszkolnego gratis, młodzież szkół podstawowych i średnich 50 proc. zniżki. Obowiązuje rezerwacja: biuro@ducesmazovie.pl. Miejsce spotkania: Stary Rynek. Spacer odbędzie się w przypadku rezerwacji co najmniej 20 osób.

O godz. 17:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. Kolegialna 23) odbędzie się gala wręczenia nagród laureatom konkursu poetyckiego “O Liść Dębu”, którą uświetni koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. Wejściówki: tel. 24 268 00 15, liczba miejsc ograniczona.

"Elektronika po żydowsku" - to impreza, zaplanowana o godz. 18:00 w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7. Artyści z kręgu muzyki elektronicznej biorą na warsztat dźwięki ze świata żydowskiego. Tak powstają oryginalne kompozycje specjalnie na poczet „Elektroniki po żydowsku” opatrzone wizualizacjami. 

Usłyszymy m.in. Macieja Milczarka i Piotra Matulę z Łodzi, tworzących duet Fisherboyz. Wystąpi też płocczanin Piotr Dąbrowski, producent ambientowy zafascynowany dźwiękami z modularów. Za wizualizacje odpowiadać będzie Stupor – za tym pseudonimem kryje się płocki aktor Mariusz Pogonowski.

O godz. 19:00 POKiS zaprasza na koncert Łydka Grubasa XX-Lecie + Insekt.

- Napniemy struny, rozkręcimy wzmacniacze i wydrzemy japę ile wlezie! Pancerne przeboje, najbardziej żywiołowe, najbardziej wykręcone numery, plus sekcja dęta na większości koncertów! Ma być chłosta, małpi gaj i gruz! Tak, żeby łydki trzeszczały, gardła śpiewały, a serce rosło od Mocy i łkało od Melancholii... - zachęcają muzycy.

Co się dzieje w Płocku i okolicy w niedzielę?

Lubicie spacery lub truchtanie po lesie? Bezpłatny autobus czeka w Płocku co niedziela, bo rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Biegowy Autobus”. Mieszkańcy Płocka mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów na zajęcia rekreacyjno-sportowe w Grabinie lub Soczewce. Na spacery, bieganie i nordic walking zaprasza Leszek Brzeski,  prezes klubu Viktoria Płock, miejski radny.

Codziennie zaprasza także płockie zoo. W listopadzie czynne jest w godz. 9:00 - 16:00 (kasa do godz. 15:00). Do odwiedzin zapraszają również płockie kina i teatr.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama