reklama

Bez obaw, nie pójdzie na zwolnienie

Opublikowano:
Autor:

Bez obaw, nie pójdzie na zwolnienie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPewna firma chciałaby mnie zatrudnić, ale jej szef obawia się, że często będę na zwolnieniu lekarskim lub na turnusach rehabilitacyjnych. I jak tu znaleźć pracę? - rozkłada ręce Teresa, niepełnosprawna bezrobotna spod Płocka.

Pewna firma chciałaby mnie zatrudnić, ale jej szef obawia się, że często będę na zwolnieniu lekarskim lub na turnusach rehabilitacyjnych. I jak tu znaleźć pracę? - rozkłada ręce Teresa, niepełnosprawna bezrobotna spod Płocka.

Zjawisko bezrobocia w ostatnich latach jest stałym elementem rzeczywistości i stanowi jeden z ważniejszych problemów społecznych. Choć dotyczy i ludzi zdrowych i osób niepełnosprawnych, to w przypadku tych drugich pokonanie barier ograniczających możliwość zatrudnienia jest niewspółmiernie trudniejsze. Aby przełamać pewne stereotypy i wyjaśnić wszelkie wątpliwości pracodawców co do zatrudniania niepełnosprawnych, 10 lutego Powiatowy Urząd Pracy w Płocku wraz z Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zaprasza na spotkanie szkoleniowe. W godz. 10-14 zostaną przedstawione następujące kwestie: możliwość zatrudnienia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, prawa i obowiązki pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne, wsparcie finansowe, system obsługi dofinansowań i refundacji, dofinansowania do wynagrodzeń.

Spotkanie odbędzie się w PUP przy ul. Kostrogaj 1, pierwsze piętro, sala nr 20. Ze względu na duże zainteresowanie a ograniczoną liczbę miejsc urząd prosi o potwierdzenie udziału w spotkaniu telefonicznie pod nr. 24/ 267-46-64 lub e-mail: pośrednictwo@pupplock.pl.

Sytuacja na rynku pracy jest trudna. Według danych z końca 2011 r. stopa bezrobocia w powiecie płockim wynosi20,6 proc., dla porównania – na Mazowszu to 9,9 proc., a w Polsce – 12,5 proc. W powiecie jest ponad 7.500 osób bez posady, to o ponad 260 więcej, niż rok wcześniej. W tej grupie jest 175 niepełnosprawnych, a wielu z pewnością wcale nie zgłosiło się do PUP.

Skąd pomysł spotkania dla pracodawców w sprawie zatrudniania niepełnosprawnych?

- Iwona Sierocka, dyrektorka PUP  w Płocku (na zdjęciu): - Utrudnienie, ograniczenie bądź uniemożliwienie zdolności do wykonywania pracy zawodowej spowodowane stanem fizycznym, psychicznym lub umysłowym sprawia, że aktywność zawodowa tej społeczności jest znacznie mniejsza. Stąd spotkanie, a celem jest wskazanie pracodawcom zalet i korzyści dla obu stron wynikających z zatrudniania niepełnosprawnych.

Kto będzie na spotkaniu poza osobami z PUP?

Iwona Sierocka: -
Przedstawiciele Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, z którą nawiązaliśmy kontakt oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Ci pierwsi opowiedzą między innymi o możliwości nie odprowadzania składki na PFRON po zatrudnieniu niepełnosprawnego, specjaliści z PIP wyjaśnią na przykład, jak przygotować miejsce pracy dla niepełnosprawnego, maszyny i tak dalej. Bo często nie jest to jasne.

Sporo pracodawców uważa, że przyjęcie niepełnosprawnego to tylko kłopot.

Iwona Sierocka: -
Chcemy walczyć z takimi stereotypami, niedomówieniami. Sporo niepełnosprawnych przychodzi do nas i mówi, że jakaś firma by ich zatrudniła, ale szef boi się, że niepełnosprawny często będzie korzystał ze zwolnienia lekarskiego, jeździł na turnusy rehabilitacyjne. A przecież wcale tak nie jest.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE