Reklama

Reklama

Będzie więcej miejsc w żłobkach? Płock wnioskuje o miliony na ten cel

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMP

Będzie więcej miejsc w żłobkach? Płock wnioskuje o miliony na ten cel - Zdjęcie główne

foto UMP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto stara się o środki na utworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach. W tym celu złożono wniosek do programu MALUCH+. Płock wnioskuje o prawie 14 mln złotych. - Mamy w planach utworzenie 186 dodatkowych miejsc - zdradził podczas konferencji Andrzej Nowakowski, włodarz miasta. 

Reklama

O ile z posłaniem swojej pociechy do przedszkola w Płocku nie ma problemów, to już znalezienie miejsca w żłobku bywa wyzwaniem. Na jedno przypada zazwyczaj kilku chętnych. Jak donoszą nisi czytelnicy, zapisywać się na listę oczekujących do płockiej placówki powinno się jeszcze przed porodem.

W Płocku funkcjonuje 13 żłobków: 4 miejskie i 9 prywatnych, które oferują kolejno 392 i 357 miejsc. I choć publicznych placówek jest zdecydowanie więcej niż w Radomiu (3 miejskie żłobki), Siedlcach, Ostrołęce czy Ciechanowie (wszędzie występuje jedna taka placówka), to problem jest zauważalny. 

Właśnie dlatego miasto wnioskuje o środki w ramach programu MALUCH+. Płock chce pozyskać 13,8 mln zł na utworzenie dodatkowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. 

- Chcemy zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach. W planach jest utworzenie kolejnych 186 z nich - mówił Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. - Złożyliśmy wniosek na maksymalną kwotę dofinansowania. "Maksymalną", bowiem ministerstwo na bazie algorytmu określiło liczbę miejsc w żłobkach na daną gminę.

W ramach programu MALUCH+ można pozyskać środki z dwóch źródeł: z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (8,2 mln zł na rozbudowę i doposażenie nowych miejsc) oraz z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (5,6 mln zł na pokrycie części kosztów związanych z funkcjonowaniem nowych miejsc).

Za pozyskane pieniądze ratusz zamierza m.in. utworzyć nowy, piąty żłobek dla 118 dzieci. Placówka miałyby powstać w budynku przy ul. Kossobudzkiego, w którym obecnie funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 3. 

Jak tłumaczono, po zakończeniu nauki przez klasy ósme, dzieci z klas I-III przeniosą się do głównego budynku przy ul. Królowej Jadwigi. W planach jest wykorzystanie pozostałego miejsca. 

Miasto chce utworzyć również 68 dodatkowych miejsc w pomieszczeniach nad żłobkiem przy ul. Kleeberga. 

- Na te wszystkie działania mamy czas do września 2026 roku. Jeśli otrzymamy środki w ramach rządowego programu, to będziemy mieli dość czasu, by zrealizować wszystkie prace - zdradził Andrzej Nowakowski. - Chcemy przygotować się na odpowiednie przyjęcie dzieci, a więc chociażby modernizację stołówki w budynku szkoły czy realizację niezbędnych instalacji kanalizacyjnych.

Wniosek w ramach programu został już złożony. Ostateczny kształt inwestycji uzależniony będzie od pozyskanej kwoty dofinansowania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy