Reklama

Będzie patriotycznie oraz... satyrycznie

Opublikowano:
Autor:

Będzie patriotycznie oraz... satyrycznie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczystości związane ze Świętem Konstytucji, Dniem Flagi i 150. rocznicą Powstania Styczniowego zdominują cztery pierwsze dni maja. Nie zabraknie również rozrywki na najwyższym poziomie.

Uroczystości związane ze Świętem Konstytucji, Dniem Flagi i 150. rocznicą Powstania Styczniowego zdominują cztery pierwsze dni maja. Nie zabraknie również rozrywki na najwyższym poziomie.

W czwartek, 2 maja czyli w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej o 15.45 ruszy przemarsz spod Szkoły Podstawowej nr 6 przy Jachowicza. Jego uczestnicy, ubrani w stroje z biało-czerwonymi elementami przejdą ulicami Jachowicza, Tumską i Grodzką na Stary Rynek, gdzie odbiorą od przedstawicieli Młodzieżowego Domu Kultury flagę narodową.

Flaga narodowa zostanie powitana wierszem Czesława Janczarskiego, po czym wypuszczone zostaną biało-czerwone baloniki. Z myślą o najmłodszych organizatorzy uroczystości przygotowali biało-czerwone animacje oraz koncert i taniec z flagami w wykonaniu koncert i taniec z flagami Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka. Biało- czerwone propozycje na ten specjalny dzień przygotowały również płockie restauracje.

O 18 w Domu Darmstadt odbędzie się koncert muzyki polskiej w wykonaniu oktetu męskiego Oktawian czyli męskiego zespołu wokalnego, w którym swe umiejętności prezentują artyści wywodzący się z chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej: Andrzej Gręziak, Stanisław Hijewski (tenory I), Marek Kądziela, Andrzej Zaradkiewicz (tenory II), Dariusz Górski, Ryszard Gniazdowski (barytony) oraz Jan Mieczkowski i Jerzy Sznajder (basy). Oktawian wykonuje utwory a capella lub z towarzyszeniem fortepianu.

Jak mówią członkowie zespołu, ich misją jest upowszechnianie muzyki operowej poprzez wykonywanie powszechnie znanych fragmentów chóralnych oraz niektórych scen zbiorowych z oper, napisanych przez najznakomitszych kompozytorów polskich i zagranicznych.

Oprócz muzyki operowej oktet popularyzuje także klasyczną muzykę chóralną, w tym utwory patriotyczne i religijne. – Staramy się przekonywać słuchaczy do piękna śpiewu bel canto – mówią wokaliści Oktawiana. – Opieramy się na naturalnie brzmiących, ukształtowanych emisyjnie głosach. Nie korzystamy z tym z aparatury nagłaśniającej.

W piątek 3 maja o 9.20 rozpocznie się zbiórka pocztów sztandarowych przed katedrą. O 10 rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny, a po jej zakończeniu rozpoczną się uroczystości przy Odwachu. Po okolicznościowym wystąpieniu prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego nastąpi złożenie kwiatów, po czym Płocka Drużyna Kusznicza i Bractwo Kurkowe wykonają strzały na wiwat.

O 12 na Starym Rynku odbędzie się inscenizacja powrotu do Płocka 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego z wojny w Rosji (w dwusetną rocznicę tego wydarzenia). Po pokazie musztry paradnej Zespół Pieśni i Tańca Wisła oraz Harcerski Zespów Pieśni i Tańca Dzieci Płocka zaprezentują się w polonezie i Mazurze.

O 12.30 na Placu Narutowicza rozpocznie się piknik historyczny z 4. Pułkiem Piechoty Księstwa Warszawskiego z okazji dwusetnej rocznicy powrotu do Płocka z wojny w Rosji i przygotowania do dalszej kampanii zakończonej Bitwą Narodów pod Lipskiem. Dla uczestników pikniku organizatorzy przygotowują między innymi wspólną grochówkę w obozie Pułku.

Na 20 zaplanowana jest akcja „Ogniska Patriotyzmu na płockich osiedlach”, podczas której w wybranych miejscach Płocka mają być wspólnie śpiewane pieśni patriotyczne.

Na sobotę 4 maja zaplanowane zostały imprezy związane ze 150-leciem Styczniowego. O 13 na Placu Obrońców Warszawy rozbity zostanie powstańczy obóz, w który mieszkańcy Płocka i wszyscy goście będą mogli spotkać się z powstańcami, zobaczyć lazaret, kuźnię obozową. paradną musztrę i pokazy broni. Na 17 zaplanowana została inscenizacja rosyjskiego ataku na obóz powstańców.

Długi majowy weekend to jednak nie tylko uroczystości o charakterze patriotycznym, ale również imprezy rozrywkowe. 1 maja o 16 na Starym Rynku rozpocznie się Majowa Serenada Orkiestr Dętych, podczas której wystąpią Orkiestra Zespołu Szkół Technicznych w Płocku, Orkiestra OSP Płośnica z grupą taneczną, Orkiestra OSP Gozdowo z majoretkami, Orkiestra ZHP-OSP Uniejów z musztrą paradną. Na 20 zaplanowany został wielki finał, podczas którego Zbigniew Wodecki wystąpi z Big Bandem Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Koncert poprowadzi Ryszard Nowaczewski. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Na 3 maja w amfiteatrze zaplanowano kolejną, siódmą już edycję Płockiej Nocy Kabaretowej. Tym razem pod hasłem „Kabaretowa Apokalipsa”. Kabareciarze połączą siły, aby przedstawić swoją wizję ostatniego dnia życia na Ziemi. To będzie zwiastun nadejścia ostatecznych dni dla marudzenia, malkontenctwa i niezadowolenia.

Apokalipsę zwiastować będą trzej jeźdźcy-gospodarze, czyli Paranienormalni. W ostatecznym zwycięstwie nad nudą mają im pomóc Łowcy.B, Kabaret pod Wyrwigroszem, Kabaret Nowaki, Kabaret Ciach, Kabaret Skeczów Męczących, Formacja Chatelet, Ireneusz Krosny oraz Tamara Arciuch i Bartek Kasprzykowski. Płocka Noc Kabaretowa odbędzie się w amfiteatrze 3 maja o 20.

Zobacz galerie zdjęć poprzedniej edycji Płockiej Nocy Kabaretowej:


Płocka Noc Kabaretowa - Zdjęcia


Fot. UMP, Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE