Radni na sesji 30 maja zagłosują nad projektem uchwały dedykowanym właścicielom rowerów. Jeśli przejdzie, stanie się możliwy przewóz "dwóch kółek" na bagażnikach zamontowanych z tyłu autobusu. Na razie taką możliwość przewidziano tylko na jednej linii.
Zbliżają się wakacje, co roku uruchamiana jest linia sezonowa i to właśnie przy autobusach z numerem "43" pasażer przewiezie rower na bagażniku zamontowanym z tyłu autobusu. Komunikacja Miejska postanowiła zaoferować taką możliwość w sezonie letnim.
Zgodnie z zasadami przedstawionymi radnym, na jednym bagażniku zmieszczą się maksymalnie cztery jednoślady, ponadto umieszczenie i zdjęcie roweru z bagażnika będzie możliwe wyłącznie na przystanku początkowym i końcowym trasy oraz za każdym razem przy nadzorze kierowcy autobusu. Przed umieszczeniem roweru na bagażniku lepiej usunąć wszelkie sprzęty, które mogłyby odpiąć się w trakcie jazdy. Przewóz jest bezpłatny (tylko nie zapomnijmy o skasowaniu biletu uprawniającego do przejazdu).
Koniecznie z kagańcem
Jednocześnie w tej samej uchwale wprowadzono także zmiany dotyczące przewozu psów transportem publicznym. Zgodnie z tymi zapisami dozwolony jest przewóz psa (z wyłączeniem miejsc do siedzenia) przez pełnoletniego pasażera, który powinien trzymać swojego pupila na smyczy i w kagańcu (z wyjątkiem psa przewodnika, kiedy towarzyszy osobie niewidomej). Przy sobie należy mieć ważne zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przewożonego psa przeciw wściekliźnie. Pozostałe zwierzęta domowe mogą być przewożone w koszu bądź w klace, aby nie wyrządziły żadnej szkody. Reasumując lepiej nie zapominać o kagańcu dla psa, jeśli wsiadamy z nim do autobusu Komunikacji Miejskiej. Do uchwały wprowadzono również dodatkowy zapis zaczerpnięty z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2003 roku, czyli wykaz psów uznawanych za agresywne. Znajdziemy w nim takie rasy, jak: amerykański pit bull terrier, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.
Obostrzenia dotyczą także zwierząt uznanych za niebezpieczne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 3 sierpnia 2011 roku w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi (ustawodawca podszedł do sprawy dość szeroko, chodzi m.in. o gatunki pajęczaków, skorpiony, warany, jaszczurki, żmije, grzechotniki, kobry, a nawet goryle, szympansy, goryle, gepardy, kuguary, nosorożce, foki, pumy, gepardy i hipopotamy).