Reklama

Reklama

Aktywiści powstrzymali wycinkę drzew przy ul. Tysiąclecia. Nie na długo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę miało dojść do wycinki 4 topoli przy ul. Tysiąclecia. Ratusz wskazywał, że drzewa są suche i nie rokują szans na przeżycie, a przy tym są niebezpieczne dla mieszkańców. Prace się jednak nie zaczęły, bo na pracowników czekała grupa aktywistów.

Reklama

Sprawa wycinki drzew od kilku lat budzi zdecydowanie większe emocje. I dobrze - inwestycje inwestycjami, ale niektóre z nich można planować tak, żeby przynajmniej niektóre drzewa, w teorii kolidujące z planami, udało się ocalić. Takie historie już się zdarzały, np. przy rozbudowie Al. Kilińskiego - początkowo pod topór miało pójść 51 drzew, a po protestach i dwumiesięcznej analizie okazało się, że można uratować ponad 30 z nich. Od prawie pół roku w Płocku obowiązują nowe standardy w ochronie zieleni

Zdarzają się jednak sytuacje, w której o wycinkę drzew proszą sami mieszkańcy. Tak jest w przypadku czterech topoli przy ul. Tysięclecia. Interpelację w tej sprawie składał np. radny Adam Modliborski (PiS) wskazując, że po silnej wichurze na ziemi zawsze na ziemię spadają gałęzie, które zagrażają ludziom i samochodom. Obserwację radnego potwierdził Artur Zieliński, zastępca prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju.

- Dokonano oględzin przedmiotowych drzew w terenie, które potwierdziły, że w pasie drogowym ul. Tysiąclecia, w miejscu o którym mowa rosną trzy topole nierodzimego gatunku [radny PiS interpelował ws. trzech topoli tuż przy wyjściu z "Biedronki", kilkanaście metrów dalej rośnie czwarte drzewo - red.]. Drzewa nie rokują szans na przeżycie, są obumarłe w 70-80 proc. - odpisał 12 października 2021 roku Zieliński. 

Jeszcze w 2021 roku wniosek o wycinkę drzew złożył Miejski Zarząd Dróg. Decyzja została wydana 15 listopada 2021 roku - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wydał zgodę na usunięcie czterech topoli. Drzewa rosną na terenie miejskim.

Do wycinki miało dojść w sobotę 26 marca, ale zatrzymali ją aktywiści. Poprosili pracowników o stosowne ekspertyzy, których wycinający drzewa nie mieli. Drzewa zostały oklejone kartonami z hasłem "drzewa są święte". I faktycznie, po krótkiej wymianie zdań, wycinkę udało się powstrzymać.  Ratusz zapewnia jednak, że wszystkie procedury zostały zachowane. 

- Wniosek o wycinkę drzew złożył do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Miejski Zarząd Dróg w Płocku w dniu 11.10.2022 r. zgodnie z obowiązującą procedurą, czego wynikiem było otrzymanie decyzji na wycinkę. Marszałek Województwa Mazowieckiego wydał decyzję na podstawie art 83 a ust. 1 w zw. z art.90, art.83.ust.1 pkt 1, art 83 c ust.1 i 3, art.83d ust.1 i 2 i art. 86 ust.1 pkt 4 i 10 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021r. Poz.1098) oraz ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Z 2021 r., poz. 735 z późn. zm). Opinia dendrologa nie jest wymagana - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Art. 83 Ustawy o Ochronie przyrody wskazuje kto i na jakich zasadach może ubiegać się o wycinkę drzew. Potrzebne są do tego oględziny, ale nie ma tu mowy o tym kto ma je przeprowadzać. Nie jest to także określone w kolejnych nowelizacjach ustawy z 2021 i 2022 roku. 

W odpowiedzi na nasze pytania ratusz potwierdził, że drzewa zostaną wycięte. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy